אוקראינה: לפחות הרוג אחד מירי כוחות הביטחון לעבר קהל בעיר קרסנוארמייסק

הבדלנים מסרו שיש הרוגים; משאל העם על עצמאות מחוזות במזרח אוקראינה לקראת סיום; המערב שולל את משאל העם

רויטרס, אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס, אי-פי

כוחות הביטחון האוקראינים פתחו באש לעבר קהל שעמד מחוץ לבניין העירייה בעיר קרסנוארמייסק, הרגו לפחות אדם אחד ופצעו לפחות אחד אחר. כך על פי התקשורת הרוסית. דיווחים עצמאיים על המקרה טרם התפרסמו. קרסנוארמייסק שוכנת במרחק 30 ק"מ מבירת המחוז דונייצק, שבמזרח המדינה.

הירי ארע שעות לאחר שתריסר חיילים אוקראינים מנעו את קיום משאל העם על עצמאות המחוז באותו מקום והשתלטו על הבניין. בערב הגיעו אנשי ביטחון נוספים ותגרה התפתחה ביניהם לבין הקהל שצבא על הבניין. אז הם החלו לירות. צלם של סוכנות הידיעות אי-פי, שהיה עד לירי, אמר כי ראה שני אנשים שוכבים על הרצפה ללא ניע. מנהיג הבדלנים באזור, דניס פושילין, אמר לסוכנות הידיעות "איטאר־טאס" שיש מספר לא ידוע של הרוגים.

בארוע נפרד, שהתרחש בעיר לוהאנסק, בדלנים הצליחו למנוע את התקדמות כוחות הביטחון האוקראינים על ידי חסימת הרחוב בחומה אנושית, כך על פי סוכנות הידיעות אינטרפקס הרוסית.

מצביעים במזרח אוקראינהצילום: רויטרס

כ-5 מיליון תושבי המחוזות דונייצק ולוהאנסק במזרח הצביעו היום (ראשון) במשאל עם בו נשאלו האם הם מעוניינים להתנתק מאוקראינה. את המשאל ארגנו הבדלנים הפרו־רוסים באזור, והממשלה בקייב ומדינות המערב הודיעו שאין בכוונתן להכיר בתוצאות משאל העם. הבדלנים פרסמו כי שיעור ההצבעה עומד על 71% בלוהאנסק ו-71% בדונייצק. לפי תוצאות ראשוניות שהם פרסמו עולה כי 5% בלבד הצביעו נגד עצמאות מקייב.

הממשל האוקראיני טען כי במהלך הבחירות מתקיימות הפרות וזיופים רבים. כך למשל, קלפיות רבות לא נפתחו הבוקר כמתוכנן, וכי בקלפיות האחרות נרשמו הפרות של תקינות הבחירות. "אני משכונת קאלינינסק בעיר, שלחו לכל השכונה הזמנה לבחירות וכתבו להגיע לבית ספר מספר 16. אתמול שלחו בקשה להגיע לבית ספר מספר 12. הגעתי לכיכר, כי לא ברור איפה מצביעים", אמר אחד התושבים לאתר "חדשות דונבאס".

על פי הדיווחים, חלק מהתושבים הגיעו עם מספר טפסים לקלפי, ואף הציגו תעודות מזהות של אנשים אחרים כדי להצביע גם עבורם. כתב העיתון המקומי "חדשות דונבאס" פרסם כי הצליח להצביע בשם השכנים שלו בקלפי בדונייצק.

הבדלנים הפרו-רוסים שעורכים את הבחירות הודיעו כי הקלפיות ייסגרו בין 20:00 ל-22:00, בהתאם למצב בערים השונות, בהן ממשיכים בשבועות האחרונים העימותים בין הבדלנים לכוחות האוקראינים. נציג "רפובליקת דונייצק", עליה הכריזו הבדלנים במזרח, הודיע כי הבחירות יערכו ב-1540 קלפיות, וכי תוצאות הבחירות הראשוניות יוכרזו מחר, והתוצאות הסופיות צפויות בתוך שלושה ימים.

המצביעים במשאל העם בדונייצק התבקשו לענות על השאלה "האם אתם תומכים בהכרזת עצמאות מדינית ברפובליקה העממית של דונייצק?", והמצביעים בלוהאנסק ענו על שאלה מקבילה עבור המחוז שלהם. בשבוע שעבר פנה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לבדלנים בבקשה שלא יערכו את המשאל, אך הם הודיעו כי הוא יתבצע כמתוכנן.

העיתון הגרמני בילד פרסם היום ידיעה לפיה חמושים אמריקאים מחברת אבטחה פרטית בשם "אקדמי" תומכים בכוחות הביטחון האוקראינים בעימותים במזרח. הכתבה מצטטת את דברי סוכנות הביון הפדראלית של גרמניה BND הטוענת כי 400 חמושים אמריקאים המועסקים על ידי החברה הצטרפו לאוקראינים במהלך העימותים עם הבדלנים ליד לוהאנסק.

אנשים מצביעים במשאל העם בדונייצקצילום: רויטרס

בלוהאנסק וסלוביאנסק התחדשו העימותים לפנות בוקר. סוכנות הידיעות פראבדה האוקראינית דווחה כי שני אזרחים אוקראינים נהרגו, ושניים אחרים נפצעו מירי הבדלנים ממוצב בעיירה בריינקה ליד לוהאנסק. מוקדם יותר, בעימותים ליד תחנת השידור בעיר סלוביאנסק נפצעו שני חיילים אוקראיניים. נציג הבדלנים ויצ'סלאב פונומריוב, המכנה את עצמו "ראש העיר של סלביאנסק", אמר כי לא היו נפגעים מצד הבדלנים.

בעיר מריופול, בה נהרגו 21 בני אדם בקרבות על בניין המשטרה המקומית ביום שישי, נמצאה היום גופתו של מפקד המשטרה המקומית. גופתו של ולרי אנדורצוק, שנחטף על פי הדיווחים בידי הבדלנים בקרב על בניין המשטרה נמצאה תלויה על עץ בחורשה מחוץ לעיר.

התקשורת הרוסית דיווחה היום כי הכוחות האוקראיניים במזרח המדינה מנעו מהתושבים להגיע לקלפיות, אך למרות זאת ציינו כי אחוזי הצבעה גבוהים מהמצופה. נציגת קלפי בלוהאנסק, ילנה חרייפינה סיפרה לאתר הקרמלין RT כי פעילות כוחות אוקראינה בצפון העיר מונעת מהתושבים להגיע לקלפי והם נאלצים לחפש דרכים עקיפות. "אנשים עוברים דרך שטח נטוש, ונאלצים לזחול וליסוע באופניים כדי לקלפיות", אמרה חרייפינה.

דיווחים דומים הגיעו גם מאזור הגבול של מחוז לוהאנסק עם מחוז חרקוב, שלא השתתף במשאל העם. עוד דווח כי אחת הקלפיות במחוז לוהאנסק נסגרה לאחר שכוחות הביטחון האוקראינים הגיעו לאזור, ובאחת הקלפיות בדנייצק תושב שהגיע למקום ירה לאוויר במחאה. בתוך כך, הבדלנים דיווחו על 30% הצבעה במחוז דונייצק ו-80% בלוהאנסק. אלפי אזרחי אוקראינה השוהים במוסקבה התייצבו גם הם בקלפי שהוצב בבירה הרוסית כדי להצביע במשאל העם, למרות שהבדלנים הודיעו כי לא יכללו את התוצאות ממוסקבה בחישוב הכללי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ