לאחר משאל העם: הבדלנים בדונייצק ובלוהאנסק הכריזו על עצמאות

במערב ובקייב דוחים את תוצאות המשאל; האיחוד האירופי מרחיב את הסנקציות על רוסיה ומאיים בצעדים כבדים יותר אם תפגע בבחירות לנשיאות אוקראינה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הבדלנים הפרו-רוסים באזור דונייצק שבמזרח אוקראינה הכריזו היום (שני) על הקמת מדינה עצמאית וביקשו להצטרף לרוסיה. במקביל, גם הבדלנים במחוז הסמוך לוהאנסק הכריזו על עצמאות. הצעד בא בעקבות משאל העם שנערך אתמול בשני המחוזות, בו לטענת הבדלנים הצביעו 90% מהתושבים בעד התנתקות מאוקראינה. האזורים, הגובלים ברוסיה, מהווים את לבה התעשייתי של אוקראינה.

"התושבים של דונייצק היו תמיד חלק מהעולם הרוסי. ההיסטוריה של רוסיה היא ההיסטוריה שלנו" אמר דניס פושילין, מנהיג הבדלנים בדונייצק וחבר בכיר ב"רפובליקה העממית של דונייצק" עליה הכריזו המורדים בחודש שעבר. "בהתבסס על רצון העם ועל השבת הצדק ההיסטורי, אנו מבקשים מרוסיה לשקול את הכללת הרפובליקה העממית של דונייצק בפדרציה הרוסית". במקביל, בעיר לוהאנסק ערכו הבדלנים צעדה בה הכריזו על עצמאותם. 

ההנהגה בקייב ומדינות המערב מסרבות לקבל את תוצאות הממשל, באומרן כי המשאל לא לגיטימי ומזויף. בבריסל, החליטו שרי החוץ של האיחוד האירופי להרחיב את הסנקציות המוטלות על רוסיה בשל פעילויותיה באוקראינה. שתי חברות שבסיסן בחצי האי קרים ו-13 אישים רוסים הוספו לרשימת הסנקציות. בין הנכללים בגל העיצומים נמצא הסגן הראשון של ראש הסגל של פוטין ומפקד יחידת הצנחנים של צבא רוסיה. הסנקציות כוללות איסור נסיעה והקפאת נכסים.

מנהיג הבדלנים בדונייצק, דניס פושילין, במסיבת עיתונאיםצילום: אי-פי

השרים שנפגשו בבריסל דנו באפשרות של הטלת סנקציות כבדות יותר על הכלכלה הרוסית, כשגרמניה, צרפת ובריטניה הציעו להרחיבן אם רוסיה תפגע בעריכת הבחירות לנשיאות אוקראינה ב-25 במאי. זוהי הפעם הראשונה בה הסנקציות האירופיות פוגעות גם בתאגידים ולא רק באישים יחידים, אך הצעדים עדיין חלשים יותר מאלו שהטילה וושינגטון, המגבילים את פעילותן של 17 חברות. בסך הכל, הטיל האיחוד האירופי סנקציות על 61 אישים בשל המשבר באוקראינה.

הבדלנים טוענים כי 89% מתושבי דונייצק הצביעו בעד התנתקות מאוקראינה, ו-96% במחוז לוהאנסק. לדבריהם, שיעורי ההצבעה באזור בין 6.5 מיליון התושבים עמד על כמעט 75%. לא ברור עדיין האם אזור לוהאנסק ילך בעקבות דונייצק, אך אחד ממנהיגי הבדלנים ומי שעמד בראש משאל העם בדונייצק, רומן לייגין, אמר כי הצטרפות לפדרציה הרוסית תהיה ככל הנראה "הצעד ההולם" בעקבות משאל העם.

נשיא אוקראינה אלכסנדר טורצ'ינוב טען הבוקר כי אחוזי ההצבעה במזרח המדינה נמוכים בהרבה מהמספרים בהם מתהדרים הבדלנים. "על פי נתוני משרד הפנים והמומחים שהיו אתמול במחוזות דונייצק ולוהאנסק, כ-24% השתתפו בפארסה הזאת במחוז לוהאנסק וכ-32% במחוז דונייצק", אמר הנשיא, כפי שדווח באינטרפקס אוקראינה.

חברי ועדת הבחירות סופרים את קולות הבוחרים במשאל העם בדונייצקצילום: אי–פי

מהקרמלין נמסר כי הם מקבלים את תוצאות משאל העם וכי הם קוראים ליישומן באופן תרבותי וללא אלימות מצד אוקראינה. עוד נמסר בהודעת הקרמלין כי הם מגנים אלימות כלפי אזרחים וכי הם קוראים להידברות בין הצדדים. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמר מאוחר יותר כי לא מתוכננות שיחות שלום עם אוקראינה.

בקלפיות מסוימות הורגשה אוירה חגיגית, באחרות נרשמו עימותים בין פרו־רוסים לפרו־אוקראינים ובין הבדלנים לבין כוחות הביטחון. בעיר קרסנוארמייסק, אדם אחד נהרג ואחד נפצע, כאשר לפי סוכנות הידיעות האוקראינית אינטרפקס כוחות ביטחון אוקראינים פתחו באש לעבר קהל שהתאסף מחוץ לבניין העירייה.

מקומית מברכת חמושים פרו-רוסים הצועדים אל עבר הקלפי בסלביאנסק, אתמולצילום: רויטרס

עוד לפני שהקלפיות נסגרו, אחד ממנהיגי המורדים אמר שהאזור יקים מדינה עצמאית עם צבא וגופי ממשל משלו, לטענתו זה מהלך טבעי לאחר השתלטות הבדלנים על מבני הממשל באזור. מנהיג אחר אמר שההצבעה בסך הכל מלמדת על כך שהמזרח רוצה להחליט על גורלו שלו, בין אם זה עם אוקראינה, עם רוסיה או באופן עצמאי.

 ז'ניה דנייש, סטודנט בן 20, הצביע מוקדם בבוקר בבניין האוניברסיטה בעיר סלביאנסק. "כולנו רוצים לחיות במדינה משל עצמנו", הוא אמר. כשנשאל מה יקרה בהמשך לדעתו אמר "עדין תהיה כאן מלחמה". בפאתי סלביאנסק, עימותים פרצו סביב מגדל טלוויזיה זמן קצר לפני שאנשים החלו לעשות את דרכם לקלפיות. צבא אוקראינה מסר שחייל אחד נפצע בעימותים הללו.

במריופול, היכן שבשבוע שעבר היו עימותים קשים, נפתחו רק שמונה מרכזי הצבעה עבור אוכלוסייה של חצי מיליון איש. לכן התורים אליהם היו ארוכים והשתרכו על פני מאות מטרים, אבל מצב הרוח היה נראה טוב. בשלב מסוים אחד ממרכזי ההצבעה לא עמד בעומס וקלפיות מאולתרות הגיעו אל הרחוב לצהלות הקהל.

במריופול חיילים אוקראינים החרימו פתקי הצבעה שלטענתם היו מזויפים, כי סומנו מראש עם המילה "כן". הם גם עצרו שני אנשים בעקבות כך. החיילים סירבו למסור את העצורים לידי שוטרים מקומיים, שהגיעו לקחת אותם, באומרם כי אינם סומכים על המשטרה המקומית. הם המתינו שקצינים בכירים מהשיטור הלאומי יגיעו לחקור את השניים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ