טורקיה חויבה לשלם 90 מיליון אירו בשל הפלישה לקפריסין

ביהמ"ש האירופי פסק כי טורקיה תפצה את הקפריסאים היוונים שנפגעו מהפלישה ב-1974, בעקבותיה פוצל האי. אנקרה מסרה כי הקביעה אינה מחייבת

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

בית המשפט האירופי לזכויות אדם הורה היום (שני) לממשלת טורקיה לשלם 90 מיליון אירו פיצויים בשל פלישתה לקפריסין ב-1974 שהובילה לפיצול בין שני חלקי האי. הפסיקה באה בעקבות הכרעה שהתקבלה לפני 13 שנה, בה נקבע כי טורקיה אשמה בהפרת זכויותיהם של הקפריסאים היוונים.

השופטים קבעו כי הזמן שחלף אינו מפחית את אחריותה של טורקיה במקרה, והורו לה לשלם את הסכום לקרובי המשפחה של הנעדרים ולקפריסאים היוונים המתגוררים באזור הצפוני הכבוש בשל הפרות זכויות אדם. הם הותירו את ההחלטה על חלוקת הפיצויים לממשלת קפריסין.

בית המשפט קבע כי טורקיה אשמה בהפרת כמה סעיפים של האמנה האירופית לזכויות אדם, בהם הזכות לרכוש ואיסור על טיפול לא הומני. בחודשים האחרונים מנהיגי קפריסין היוונית והטורקית חידשו את שיחות השלום ביניהם. לא ברור כיצד הפסיקה תשפיע על המשא ומתן.

חיילים טורקים בקפריסין ב-1974צילום: אי-פי

התיק נדון בבית המשפט האירופי בשטרסבורג שבצרפת, והוגש על ידי הממשלה הקפריסאית היושבת בניקוסיה בחלקו הדרומי של האי, ומוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית. בתגובה להחלטה, אמר שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטולו, כי הפסיקה "אינה מחייבת לפי החוק הבינלאומי, ובאה בזמן שגוי בו נערכים מאמצים לאחד מחדש את המדינה".

קפריסין מפוצלת מאז 1974, אז חיילים טורקים פלשו לשליש הצפוני של האי בתגובה להפיכה שניסתה לאחד את האי עם יוון. הפלישה יצרה חיץ בין האזור בו התגוררו הקהילות הטורקית והיוונית. מאז, רוב תושבי הצפון הם קפריסאים טורקים ורוב תושבי הדרום הם קפריסאים יוונים. 30 אלף חיילים טורקים מוצבים עדיין באי, וטורקיה היא המדינה היחידה שמכירה בצפון קפריסין כיישות עצמאית.

קפריסין מאשימה כי טורקיה אחראית להיעלמותם של 1,500 קפריסאים יוונים ועקירתם של 200 אלף נוספים. עוד נטען כי רשויות טורקיה מפירות את זכויותיהם הבסיסיות של הקפריסאים היוונים שעדיין חיים בצפון, ומגבילה את גישתם לחינוך ומידע. לפי הערכת האו"ם, 165 אלף קפריסאים יוונים נמלטו או גורשו מהצפון, ו-45 אלף קפריסאים טורקים מהדרום.

בהמשך החודש יגיע סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, לקפריסין בניסיון לקדם את המשא ומתן בין הצדדים. נשיא קפריסין, ניקוס אנסטסיאדס, הזמין את ביידן שייפגש עם מנהיגים פוליטיים מהקהילות היווניות והטורקיות בקפריסין בניסיון לקדם את סיום הסכסוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ