"מלך השוקולד" של אוקראינה מוביל בסקרים לקראת הבחירות לנשיאות

פטרו פורושנקו, מיליארדר שעשה את הונו מייצור ממתקים, מאמין בהתקרבות למערב, אבל יש לו גם אינטרסים עסקיים ברוסיה

דייוויד הרזנהורן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דייוויד הרזנהורן, ניו יורק טיימס

באחד מימי הראשון בחודש דצמבר, כשנראה שמחאות ההמונים נגד ממשלת אוקראינה עומדות להידרדר לאלימות רחבת היקף, התייצב פטרו פורושנקו בין המפגינים נגד הממשלה לבין השוטרים שהתעמתו מחוץ לארמון הנשיאות. המיליארדר הפרו-מערבי טיפס על דחפור שאיים להתקדם לעבר ההמון ואחז במגאפון כתום מפלסטיק.

"חברים, תירגעו", צעק פורושנקו על רקע גידופים אנטישמיים שהטיחו בו בריונים מגויסים, למרות היותו נוצרי אורתודוקסי. הקללות שספג לא ריפו את ידיו. פורושנקו בן ה־48 המשיך בניסיונותיו להרגיע את הרוחות ולהפחית את הפגיעות בנוכחים, וגם לבסס אגב כך את מעמדו כמנהיג אופוזיציה פרו-אירופית שקורא תיגר על תדמיתו כאיל ההון.

עתה, פחות משבוע לפני הבחירות לנשיאות באוקראינה, מלמדים הסקרים האחרונים שפורושנקו, איל הון המכונה "מלך השוקולד" משום שעשה את הונו מייצור ממתקים, מוביל בהפרש כה גדול, שהוא עשוי לחסוך את ההתמודדות בסיבוב שני נגד יריבתו העיקרית, ראשת הממשלה לשעבר יוליה טימושנקו. היא עצמה טוענת שהסקרים טועים ושהיא עתידה להוביל.

פטרו פורושנקו בעצרת בחירות בעיר התעשייתית ניקופול, 18 במאיצילום: אי-אף-פי

בעוד אוקראינה מתמודדת עם אלימות פוליטית של בדלנים פרו-רוסים במזרח המדינה, מגמת התמיכה הגוברת בפורושנקו - בעל אינטרסים עסקיים מקיפים ברוסיה - משרטטת מחדש את קווי המשבר באוקראינה. בחירה בו תזמן לקרמלין פרטנר למשא ומתן, ותתרום לדברי פרשנים לריכוך עמדתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במשבר.

אחרי שבועות של איומי פלישה, פוטין גנז כנראה את הרעיון לבצע במזרח אוקראינה מחטף בנוסח זה של חצי האי קרים, ואף פרסם תמיכה מסויגת בבחירות באוקראינה. "אפשר לנהל מעין מלחמת אזרחים על רקע איום של הרחבת הסנקציות הכלכליות, ואפשר לנסות לשאת ולתת עם ברנש שיש לו עסקים ברוסיה ושמעולם לא הצטייר כאולטרה-לאומן", אומר אדריאן קרטניצ'י, מומחה לאוקראינה ב-Atlantic Council.

פורושנקו הוא דמות ותיקה בפוליטיקה של אוקראינה. הוא היה בעבר שר חוץ ושר האוצר, ומכהן כבר שנים כחבר פרלמנט. "השיקול ביחס לפורושקו הוא שמדובר באדם פרגמטי שכיהן בממשלת ינוקוביץ'", אומר קרטניצ'י. "זה אדם שסוגר עסקאות; מבחינה זו פוטין עשוי לתת לו הזדמנות כדי להשיג משהו".

פטרו פורושנקו בעצרת בחירות בעיר קריביי, 17 במאיצילום: רויטרס

ימים יגידו מה רוצה פוטין להשיג. פרשנים אחדים סבורים שהוא רוצה לקבל ערובה לכך שאוקראינה לא תצטרף לברית נאט"ו. אחרים מעריכים שהוא חותר למבנה פדרלי שיחליש את אוקראינה לצמיתות. ויש האומרים שהוא מתכוון להמשיך לערער את יציבותה באופן פעיל.

פורושנקו, מצדו, שיגר באחרונה מסרים פייסניים לרוסיה. הוא הבטיח לשקם את היחסים עמה והביע התנגדות לקיום משאל עם על הצטרפות ארצו לנאט"ו. באחרונה גם שמר מרחק מהממשלה הזמנית בקייב, שבמזרח המדינה מתייחסים אליה בחשדנות.

אבל מצד שני, בעימות בינו לשניים מיריביו, אמר פורושנקו, שנראה נינוח על תקן המועמד המוביל, כי עמדותיו הן פרו-מערביות. "הכיוון הכללי חייב להיות שילוב באירופה", אמר, "ועל זה אין ויכוח". סביר להניח שתמיכתו בהשתלבות אוקראינה באירופה תסבך את השיחות עם רוסיה. ובכל משא ומתן יש גם ממד אישי: ממשלת רוסיה החרימה וסגרה מפעל של חברתו, רושן, בדרום רוסיה.

דרכו של פורושנקו לנשיאות התקצרה מאוד בחודש מארס, לאחר שיריבו העיקרי, המתאגרף לשעבר ויטאלי קליצ'נקו, הסכים לפרוש מהמירוץ, לתמוך בפורושנקו ולהתמודד על ראשות עיריית קייב. בשבועות האחרונים הוא נפגש בקביעות עם מנהיגי עולם, שמבחינות רבות כבר מתייחסים אליו כאל נשיא בהמתנה. במערב אמנם מפגינים קורת-רוח לנוכח אפשרות בחירתו לנשיא, אבל פעילי איכות השלטון באוקראינה חוששים שהאינטרסים העסקיים של פורושנקו וקשריו עם אוליגרכים אחרים ישפיעו על שלטונו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ