חמישה הורשעו ברוסיה ברצח העיתונאית אנה פוליטקובסקיה ב-2006

החבורה הורשעה ברצח העיתונאית מבקרת הקרמלין, אך בני משפחתה מדגישים כי לא ייעשה צדק עד שהאדם שהזמין את הרצח יימצא ויורשע

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

חמישה גברים הורשעו אתמול (שלישי) ברוסיה ברצח אנה פוליטקובסקיה, עיתונאית ומבקרת של הקרמלין, ב-2006. שלושה מהנאשמים שזוכו במשפט קודם שנערך. הירצחה של פוליטקובסקיה חשף בפני העולם את הסכנות שאליהן חשופים אזרחי רוסיה המעזים לקרוא תיגר על הרשויות והעמיק את חששות המערב ממצב שלטון החוק תחת הנשיא ולדימיר פוטין.

ב-2009 זיכה חבר מושבעים אחר שלושה מחמשת הנאשמים – דבר שהביך את התביעה הרוסית. לבסוף דחה בית המשפט העליון ברוסיה את ההכרעה והורה על עריכת משפט חדש. הנאשמים הם שלושה אחים צ'צ'נים, שאחד מהם נאשם כי ירה בעצמו בעיתונאית במבואה של בניין הדירות שבו גרה במוסקבה, כמו גם הדוד של השלושה ושוטר לשעבר.

ההרשעות הן ניצחון עבור התביעה הרוסית, אך פעילי זכויות אזרח וקרובים של העיתונאית טוענים כי לא ייעשה צדק עד שיגלו מי הזמין את מותה וידאגו שיועמד לדין ויורשע. "הרצח ייפתר רק כששמו של האדם שהזמין אותו ייוודע", אמרה אנה סטאוויצקיה, עורכת הדין של המשפחה, לסוכנות הידיעות "ריא נובוסטי". היא קיבלה בברכה את הכרעת הדין, אבל אמרה שהמורשעים "הם רק כמה מהאנשים שיש למצות עמם את הדין".

אנה פוליטקובסקיה, העיתונאית ומבקרת הממשל ברוסיה, שנרצחה ב-2006 בלובי בבניין מגוריהצילום: אי–פי

ויטאלי מארקין, דובר של הבולשת הרוסית, מסר כי הרשויות עושות כל מה שביכולתן כדי לזהות ולאתר את האדם שמאחורי הרצח. מבקרי הקרמלין הביעו ספק כי דבר כזה יקרה בגלל החשש כי החקירה תתקרב יותר מדי לממשלה. פוליטקובסקיה, שהיתה כתבת עבור "נובאיה גאזטה", היתה בת 48 במותה. היא חזרה לביתה לאחר קניות. בעבודתה התמקדה בהפרות זכויות אדם בצ'צ'ניה.

פרקליטיהם של הנאשמים - רוסטאם מחמודוב, ואחיו איברגים וג'יבראיל, דודם לום-עלי גייטוקאייב, והשוטר לשעבר במשטרת מוסקבה סרגיי חדז'יקורבאנוב - אמרו כי יערערו על הפסיקה. החוקרים טוענים כי גייטוקאייב היה אחראי על הצד הלוגיסטי של הרצח בזמן שהיה בכלא על פשע אחר, חדז'יקורבאנוב היה אחראי על ההכנות לרצח ואיברגים וג'בראיל סייעו לאתר את פוליטקובסקיה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ