רויטרס
רויטרס

מפלגת העצמאות של בריטניה (UKIP) הקוראת לפרישה מהאיחוד האירופי רשמה את הישגה הגדול ביותר בבחירות המקומיות עד כה. המפלגה, הנישאת על אי שביעות הרצון הציבורית מההגירה לבריטניה ומהפוליטיקה הממסדית, הצליחה להגדיל את כוחה על חשבון המפלגה השמרנית של ראש הממשלה דיוויד קמרון ומפלגת הלייבור שבאופוזיציה.

הישיגיה של המפלגה מדאיגים את השמרנים במדינה, החוששים שהיא תפגע בתקוותם לנצח בבחירות הכלליות שייערכו ב-2015. אם הנטייה המסתמנת מהתוצאות החלקיות תשתקף גם בתוצאות הבחירות לפרלמנט האירופי, שגם הן נערכו אתמול (חמישי) ברחבי בריטניה, ההצבעה תהווה את הניצחון האלקטורלי הגדול ביותר עד כה עבור מנהיג UKIP נייג'ל פראג'.

פראג', שנוהג להצטלם עם כוס בירה בידו וסיגריה בפיו, מציג את עצמו כאנטיתזה לפוליטיקאים הממסדיים של בריטניה, אותם הוא מאשים בהתעלמות מדאגות המצביעים בכל נושא מהגירה והאיחוד האירופי, ועד לפשיעה ומחירי האלכוהול. בתגובה להצלחה אמר פראג' כי מפלגתו תהיה "שחקנית רצינית" בבחירות הכלליות בשנה הבאה, עם סיכוי להכניס לראשונה נציגים לבית הנבחרים, אפשרות שלא נראתה סבירה עד כה. "UKIP  היא השועל בלול התרנגולות של וסטמינסטר", אמר היום פראג', בהתייחסו למקום משכנו של הפרלמנט הבריטי.

פראג' בביקור בפאב באנגליה, היוםצילום: אי–פי

הבחירות נערכו על 4,216 מושבים ב-161 מועצות מקומיות באנגליה ו-462 מושבים ב-11 מועצות בצפון אירלנד. מהתוצאות החלקיות עולה כי UKIP השיגה 92 מושבים חדשים ברחבי המדינה. מפלגת הלייבור מתחזקת גם היא עם 149 מושבים חדשים. השמרנים איבדו 126 מושבים והליברל-דמוקרטים 127. עם זאת, המפלגה הבדלנית לא מצליחה נכון לעכשיו להשיג שליטה במועצה בשום רשות מקומית. 

באסקס, מעוז השמרנים בדרום-מזרח אנגליה, בו מנהיגת המפלגה מרגרט תאצ'ר זכתה בעבר לתמיכה רחבה, התקבל פראג' כגיבור כשסייר ברחובות לפני שהלך לבר מקומי. "לכולם נמאס מהאליטה הפוליטית, אנחנו צריכים שינוי", אמר ג'ון אלן, נהג מונית בן 41 שהצביע ל-UKIP. "פשוט נמאס לי [מהמפלגות הגדולות]. הם כולם מקריאים מאותו דף".

קמרון כינה בעבר את UKIP  כ"קבוצה של מטורללים, משוגעים וגזענים בארון", וכמה מחברי המפלגה הסתבכו עם הצהרות גזעניות, סקסיסטיות והמופוביות, בהן טענה שההצפות בחורף האחרון ברחבי בריטניה היו עונש על אישור נישואים חד-מיניים. פראג', שמכחיש שמפלגתו גזענית או סקסיסטית, הבטיח להשתמש בבחירות האירופיות והמקומיות על מנת להביא ל"רעידת אדמה" בבריטניה. אולם שיטת הצבעה שונה בבחירות הכלליות, שמעניקה יתרון למפלגות גדולות יותר, תקשה על UKIP  להגיע להישגים ארציים, וסקרים מראים שמצביעים רבים יעדיפו לבחור במפלגות בהן תמכו באופן מסורתי.

הבחירות לפרלמנט האירופי בבריטניה נערכו גם הן אתמול, אך התוצאות יוכרזו רק ביום ראשון בערב, ביחד עם שאר מדינות האיחוד האירופי. הן ייקבעו את חלוקתם של 73 המושבים של בריטניה מבין 751 מושבים בפרלמנט האירופי. קמרון הבטיח לנסות ולעצב מחדש את קשרי בריטניה עם האיחוד במידה וייבחר מחדש בשנה הבאה, ולאפשר לבריטים להצביע על חברותם באיחוד במשאל עם עד 2017. UKIP, לעומת זאת, דורשת לערוך משאל באופן מיידי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ