אירופה בוחרת |

התחזקות לימין הקיצוני ברחבי היבשת בבחירות לפרלמנט האירופי

לפי המדגמים, הצליחו מפלגות ניאו נאציות מגרמניה ויוון לשלוח נציגים לבריסל. החזית הלאומית של מרין לה פן זוכה בניצחון היסטורי בצרפת

רויטרס וד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס וד-פ-א

אזרחי אירופה הלכו היום (ראשון) ובסוף השבוע האחרון להצביע בבחירות לפרלמנט האירופי בבריסל, ומדגמי הטלוויזיה חוזים התחזקות משמעותית לימין הקיצוני האירוסקפטי - כולל כניסה היסטורית של נציגים ניאו-נאצים לפרלמנט, מגרמניה ויוון. שיעור ההצבעה ברחבי היבשת עמד על כ-43%, ולראשונה לא נרשמה ירידה בשיעור המשתתפים בבחירות.

מדגמי הטלוויזיה של כלל הבחירות חוזים היחלשות משמעותית לגוש הימין-מרכז בכלל היבשת, מפלגת העם האירופית (EPP), אך צופים כי הוא עדיין ישמור על מקומו כגוש המוביל בפרלמנט. לפי התחזיות, קיבל הימין-מרכז בכלל היבשת 211 מושבים, 54 מושבים פחות מבפרלמנט היוצא. הסוציאליסטים הגיעו למקום השני פעם נוספת ועלו ל-193 מושבים, הליברלים נחלשו אך נותרו במקום השלישי עם 74, הירוקים 58, והשמאל הקיצוני התחזק ל-47 מושבים. המדגמים עוד צופים כי גושי המפלגות האירוסקפטיות ישלחו 129 נציגים לפרלמנט.

בגרמניה זכו האירוסקפטים מהימין בהצלחה היסטורית, אם כי לא סוחפת כבמדינות אחרות. המפלגה הניאו-נאצית, המפלגה הלאומנית-דמוקרטית (NPD), כנראה תשלח לראשונה נציג לפרלמנט האירופי. המפלגה השמרנית האירוסקפטית, מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD), הנחשבת מפלגה לגיטימית מימין לאיחוד הנוצרי-דמוקרטי (CDU) של אנגלה מרקל, קיבלה 6.7% מהקולות, לפי המדגמים, וכנראה תשלח כשישה נציגים לפרלמנט האירופי, מתוך 96 מושבים השמורים למדינה כולה. 

מרין לה פן, מנהיגת החזית הלאומית. הובילה את מפלגתה לניצחון בצרפתצילום: אי–פי

ביוון נתנו המדגמים למפלגה הניאו-נאצית "השחר הזהוב" כ-9.5% עד 12.5%, המעניקים לה את המקום השלישי בבחירות, ולכן בוודאות ייכנסו נציגיה בפעם הראשונה לפרלמנט האירופי. מפלגת השמאל הרדיקלי והאירוסקפטי "סיריזה" קיבלה 26% עד 29% מהקולות, לעומת 23% עד 26% למפלגת השלטון מהמרכז-ימין "דמוקרטיה חדשה". עוד כ-15% ניתנו למפלגות אירוסקפטיות, ורק כ-8% ניתנו ל"פאסוק", המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הפרו-אירופית.

את ההוכחה הראשונה בערב להתחזקות הרגש הספקני ביחס לאיחוד האירופי בכלל, ואת התחזקות הימין הקיצוני בפרט, סיפקה החזית הלאומית, מפלגת הימין הקיצוני בצרפת בראשות מרין לה פן, שהמדגמים חוזים לה ניצחון בהצבעה על מושבי המדינה בפרלמנט האירופי עם כ-25% מהקולות. 

זו הפעם הראשונה ב-40 שנות קיום המפלגה הצרפתית, שהיא מגיעה למקום הראשון בהצבעה כלל-ארצית. למקום השני בצרפת הגיעה מפלגת הימין-מרכז UMP עם מעט יותר מ-20%, והמפלגה הסוציאליסטית, מפלגת השלטון, הגיעה למקום השלישי עם כ-14% בלבד.

הפגנה של המפלגה הנאו-נאצית בברלין בשנה שעברהצילום: רויטרס

החזית הלאומית, המואשמת בשנאת זרים ושרבים מתומכיה מחזיקים בעמדות אנטישמיות, הובילה בסקרים לקראת ההצבעה כבר שבועות ארוכים. אולם, דומה שהתוצאות שחוזים המדגמים טובות יותר מאלה שחזו הסוקרים. כמו כן, נראה שהסוציאליסטים של הנשיא פרנסואה הולנד קיבלו לפחות 3% פחות מבסקרים.

בנאום הניצחון שלה אמרה לה פן: "העם אמר את דברו. העם הריבון אמר שהוא רוצה לקחת שוב לידיו את מושכות הגורל שלו, ולא להפקיד אותן בידי קומיסרים חיצוניים שהוא לא בחר". לה פן קראה לפזר את האסיפה הלאומית, בשל התוצאות שאינן משקפות את ייצוג מפלגתה בפרלמנט: "אי אפשר להמשיך לבגוד בעם. אי אפשר להיות חירשים ועיוורים לרצונותיו", היא אמרה לערוץ פראנס 2.

ז'אן מארי לה פן, אביה של מרין ומייסד החזית הלאומית, הכריז עם פרסום המדגמים: "התוצאות הן קריסה של המפלגה הסוציאליסטית ו-UMP. אנחנו סבורים של הממשלה לפזר את הפרלמנט". סגולן רויאל, שרת האנרגיה שהיתה בעבר בת זוגו של הנשיא הולנד והמועמדת הסוציאליסטית לנשיאות ב-2007, אמרה כי ההצבעה מראה את הצורך שהממשלה תאיץ את שיקום הכלכלה השנייה בגודלה בגוש האירו.

תוצאות דומות התקבלו מדנמרק, שם מפלגת העם הדני - מפלגת ימין קיצוני המתנגדת להגירה למדינה - זכתה בנתח הקולות הגדול ביותר. המדגמים במדינה הסקנדינבית חוזים כי המפלגה תזכה בכ-25% לעומת 20% לסוציאל-דמוקרטים, מפלגת השלטון.

בשוודיה התחזקו האירוסקפטים משני צדי המתרס הפוליטי; "השוודים הדמוקרטים", מפלגת הימין הקיצוני המתנגדת להגירה, זכו ב-7% מהקולות, כמו גם מפלגת השמאל "היוזמה הפמניסטית" - שתיהן זכו כנראה במושב אחד מתוך ה-20 של שוודיה כולה. למקום הראשון הגיעה המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, המנהיגה את האופוזיציה, עם 23.7%. מפלגת השלטון השמרנית, המפלגה המתונה, הגיעה רק למקום השלישי עם 13% מהקולות.

בבריטניה לא התפרסמו מדגמי טלוויזיה, וההערכות שם מתבססות על סקרים שנערכו בימים האחרונים שלפני ההצבעה. רוב הסקרים חוזים כי מפלגת הימין האירוסקפטית, מפלגת העצמאות של הממלכה המאוחדת (UKIP), תגיע למקום הראשון עם 27% עד 32% מהקולות. אולם, שני סקרים לפחות הצביעו על כך שמפלגת הלייבור עשויה לנצח עם כ-28% מהקולות. בכל מקרה, צפויה המפלגה השמרנית שבשלטון להגיע רק למקום השלישי ולקבל 20% עד 23%, ושותפיה הקואליציוניים הליברל-דמוקרטים יידחקו למקום הרביעי עם 7% עד 10% בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ