תוצאות אמת |

ניצחון גדול לימין הקיצוני בבחירות לפרלמנט האירופי

בבריטניה ניצחה מפלגה שקוראת להיפרד מהאיחוד, מפלגות ניאו-נאציות מגרמניה ויוון ישלחו נציגים לבריסל. בצרפת ניצחון היסטורי לחזית הלאומית

רויטרס וד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס וד-פ-א

המפלגות האירו-סקפטיות נחלו ניצחון גדול בבחירות לפרלמנט האיחוד האירופי שהתקיימו שם בסוף השבוע. תוצאות אמת ראשונות מלמדות הבוקר (שני) כי הכפילו את מספר מושביהן.

בבריטניה ניצחה מפלגת UKIP, שקוראת להיפרדות של הממלכה מהאיחוד האירופי, עם 27.5% מהקולות. מפלגת הלייבור קיבלה 25.4%, והמפלגה השמרנית, מפלגת השלטון במדינה, הגיעה למקום השלישי עם 24%. 

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, שמפלגתו השמרנית איבדה שבעה מושבים, אמר כי הבחירות מבהירות שהמצביעים "התפכחו" מאירופה וציין כי המסר "התקבל והובן". עם זאת, הוא הדגיש שלא יקדים את תאריך משאל העם על חברות ארצו באיחוד האירופי, המתוכנן ל–2017, ולא יפעל לשותפות עם המפלגה הבדלנית UKIP.

בגרמניה, מפלגתה של הקאנצלרית אנגלה מרקל הגיעה למקום הראשון עם 35.3% מהקולות. בבחירות הכלליות בגרמניה בשנה שעברה קיבלה המפלגה 41.5%. המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, שותפתה של מרקל לקואליציה, במקום השני עם 27.3%. המפלגה הניאו-נאצית של גרמניה, המפלגה הלאומנית-דמוקרטית קיבלה אחוז אחד מהקולות, ולראשונה תכניס נציג ממפלגתה לפרלמנט האיחוד.

מרקל הגדירה היום את העלייה בתמיכה במפלגות הימין הקיצוני כ"מצערת", ואמרה כי התגובה לכך חייבת להיות המרצת הכלכלה. "הדרך הטובה ביותר היא להתמקד בשיפור התחרותיות, בצמיחה וביצירת מקומות עבודה. זוהי התשובה הטובה ביותר לאנשים מאוכזבים שהצביעו באופן שלא קיווינו לו", אמרה.

ביוון  תשלח המפלגה הניאו-נאצית "השחר הזהוב" שלושה נציגים לפרלמנט, לאחר שקיבלה כ-9.38% מהקולות, המעניקים לה את המקום השלישי בבחירות. לפי תוצאות חלקיות, מפלגת השמאל הרדיקלי והאירוסקפטי "סיריזה" קיבלה 26.5% מהקולות והיא במקום הראשון, ולמקום השני הגיעה מפלגת השלטון מהמרכז-ימין "דמוקרטיה חדשה" עם 23%.

את ההוכחה הניצחת להתחזקות הספק ביחס לאיחוד האירופי בכלל, והתחזקות הימין הקיצוני בפרט, סיפקה החזית הלאומית, מפלגת הימין הקיצוני בצרפת בראשות מרין לה פן, שהגיעה למקום הראשון עם 24.95% מהקולות.

זו הפעם הראשונה ב-40 שנות קיום המפלגה הצרפתית, שהיא מגיעה למקום הראשון בהצבעה כלל-ארצית. למקום השני בצרפת הגיעה מפלגת הימין-מרכז UMP עם כ-21%, והמפלגה הסוציאליסטית, מפלגת השלטון, הגיעה למקום השלישי עם כ-14% בלבד.

החזית הלאומית, המואשמת בשנאת זרים ושרבים מתומכיה מחזיקים בעמדות אנטישמיות, הובילה בסקרים לקראת ההצבעה כבר שבועות ארוכים. בנאום הניצחון שלה אתמול בערב, לאחר פרסום תוצאות המדגמים, אמרה לה פן: "העם אמר את דברו. העם הריבון אמר שהוא רוצה לקחת שוב לידיו את מושכות הגורל שלו, ולא להפקיד אותן בידי קומיסרים חיצוניים שהוא לא בחר". לה פן קראה לפזר את האסיפה הלאומית, כי התוצאות אינן משקפות את ייצוג מפלגתה בפרלמנט: "אי אפשר להמשיך לבגוד בעם. אי אפשר להיות חירשים ועיוורים לרצונותיו".

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, שמפלגתו סיימה שלישית בבחירות, כינס היום פגישה דחופה עם חברי הקבינט שלו. בנאום בטלוויזיה הצרפתית מאוחר יותר, אמר הולנד כי אירופה הפכה ל"רחוקה ובלתי מובנת", ודבר זה צריך להשתנות. "על אירופה להיות פשוטה, ברורה, להיות יעילה היכן שהיא צריכה להיות ולשגת מהסוגיות בהן היא אינה הכרחית", אמר. הולנד הוסיף כי בפגישת המועצה האירופית מחר הוא "יאשר שסדר העדיפויות הוא צמיחה, עבודות והשקעה".

באיטליה ניצחה מפלגת המרכז-שמאל של ראש הממשלה מתיאו רנצי עם 40% מהקולות. מפלגת חמשת הכוכבים של הקומיקאי השנוי במחלוקת בפה גרילו הגיעה למקום השני עם 21%. מפלגתו של ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני, פורצה איטליה, הגיעה למקום השלישי עם 16.8% מקולות הבוחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ