צבא אוקראינה תקף מהאוויר בדלנים פרו-רוסים בדונייצק

עם פרסום תוצאות הבחירות לנשיאות המדינה, כוחות הביטחון נלחמים בבדלנים שהשתלטו על שדה תעופה. פטרו פורושנקו הוא המנצח הגדול בבחירות

ניו יורק טיימס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס ו"הארץ"

אוקראינה פתחה היום במתקפה אווירית נגד הבדלנים הפרו-רוסים שהשתלטו על נמל התעופה בעיר דונייצק, בעוד מנהיגה הנבחר דחה משא ומתן עם "טרוריסטים" ואמר כי המבצע המואץ במזרח המדינה יכול להכניע את הבדלנים "בתוך שעות". אתמול, התייצבו אזרחי אוקראינה מאחורי פטרו פורושנקו, מיליארדר ופוליטיקאי פרו-מערבי בן 48, בתקווה שיוכל לשקם את המדינה הנמצאת על סף מלחמת אזרחים. עם ספירת 90% מקולות המצביעים, הודיע היום יו"ר ועדת הבחירות באוקראינה כי פרושנקו, המכונה "מלך השוקולד", קיבל 54%. הוא גבר, בין היתר, על ראשת הממשלה לשעבר יוליה טימושנקו, שזכתה רק ב-13%.

התגובה המהירה לבדלנים שהשתלטו היום על נמל התעופה בדונייצק היא תשובה חזקה למוסקבה, שהצהירה כי תהיה מוכנה לדיאלוג עם פרוושנקו אך דרשה כי יפחית את עוצמת המבצע הצבאי במזרח אוקראינה. בעוד הלחימה נמשכה, קיים פורושנקו מסיבת עיתואנים בקייב בה אמר כי הממשלה צריכה להיות "מהירה ואפקטיבית יותר". לדבריו "המבצע נגד הטרור לא צריך להימשך חודשיים או שלושה, הוא צריך להימשך כמה שעות". באשר למורדים הפרו-רוסים במזרח המדינה, אמר הנשיא הנבחר כי "אלו פשוט שודדים. איש במדינה מתורבתת לא ינהל משא ומתן עם טרוריסטים".

פורושנקו אמר כי הוא מקווה לפגוש מנהיגים רוסים בתחילת החודש הבא, לאחר ביקור בפולין בו יפגוש את נשיא ארה"ב ומנהיגי האיחוד האירופי. "רוסיה הינה השכנה הכי הגדולה של אוקראינה. עלינו להפסיק את המלחמה, להחזיר את השלום לאוקראינה ואת היציבות למזרח המדינה. לא ניתן לעשות זאת ללא רוסיה", אמר פורושנקו, והוסיף כי הוא מקווה להפגש עם פוטין ביוני.

עם זאת, הזהיר כי ינקוט עמדה קשוחה בנוגע למיליציות החמושות. "מטרתן היא להפוך את אזור דונבס [מזרח אוקראינה] לסומליה. לא אתיר לאיש לעשות זאת למדינתנו ואני מקווה שרוסיה תתמוך בגישתי". מוקדם יותר הודיע פורושנקו כי על אוקראינה להחזיר לשליטתה את חצי האי קרים, שסופח לרוסיה במארס. "ההחזרה של קרים, וההגנה על האוקראינים החיים בקרים ונתונים תחת לחץ עכשיו הם בראש סדר העדיפויות", אמר הנשיא הנבחר הבוקר, לפי דווח באינטרפקס אוקראינה.

בדונייצק ניתן היה לשמוע קולות פיצוצים וירי ועשן שחור היתמר מעל נמל התעופה הבינלאומי, בעוד מטוסים ומסוקים חלפו מעליו שעות לאחר שהבדלנים השתלטו על הטרמינל. הממשלה הודיעה כי מטוסיה ירו יריות אזהרה ואז תקפו את האזור בו התרכזו המורדים, ובהמשך הוצנחו צנחנים להילחם בהם. לאחר קרב יריות עז, הלחימה שככה בשעות הערב. נמל התעופה משרת עיר בת מיליון תושבים, שהמורדים הכריזו עליה כבירת "הרפובליקה העממית" שהקימו, ובה הצליחו למנוע את ההצבעה בבחירות ביום ראשון.

פטרו פורושנקו בנאום ניצחון אתמולצילום: אי-אף-פי

בתגובה לתוצאות הבחירות, הודיע היום שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב כי הקרמלין מכבד את תוצאות הבחירות ומוכן לנהל מגעים עם נשיא אוקראינה הנבחר. "אנו מוכנים לדיאלוג עם פורושנקו, אך לא הייתי רוצה שזה יהיה מותנה בסייגים", אמר לברוב. "פורושנקו הכריז כי הוא מוכן לדבר איתנו בתיווך האיחוד האירופאי וארה"ב, אך איננו זקוקים למתווכים ביחסים עם אוקראינה. המגעים הישירים בין מוסקבה לקייב מעולם לא נקטעו. אנו מוכנים לשיח מעשי ושוויוני, בתנאי שבאוקראינה יכבדו את כל ההסכמים הקיימים, בהם גם הסכמים בתחום המסחר והגז".

עם זאת, לברוב הזהיר את פורושנקו כי שימוש בכוח צבאי במזרח אוקראינה יהיה "טעות אדירה". "שמנו לב שפורושנקו אמר כי הביקור הראשון שלו לאחר הניצחון יהיה במזרח אוקראינה. אנו תומכים בדיאלוג אמיתי בין הרשויות בקייב לכל המחוזות באוקראינה, ובטוחים כי בכך טמון הפתרון למשבר", אמר שר החוץ הרוסי. לברוב הוסיף עוד כי בקרמלין מקווים כי הרשויות באוקראינה יתמכו במפת הדרכים של הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה (OSCE).

דבריו של לברוב ממשיכים את הקו החדש של הקרמלין, שחדל מהתעמולה נגד פורושנקו לאחר שהמיליארדר האוקראיני הפך למועמד מוביל במרוץ. רק לפני כחודש, פורושנקו הוצג בטלוויזיה הרוסית כחמדן, תחמן, וקיצוני, בדומה לדרך ההצגה של פוליטיקאים אוקראינים אחרים בתקשורת הממלכתית.

כך למשל, הערוץ הרוסי NTV שידר תחקיר על המועמד, בו דווח כי בבעלותו של פורושנקו אחוזה המזכירה את הבית הלבן, סימן ברור לנטיותיו הפרו-מערביות. בתחקיר כינו את פורושנקו "ארנב השוקולד", עיוות של כינויו הפופולרי באוקראינה "מלך השוקולד", ודובר בחלוק לבן שטען כי הוא מדען, הופיע על המסך כדי להסביר כי "רושן", מותג השוקולד הפופולרי שבבעלות פורושנקו מלא בחומרים מסרטנים.

אולם, לאחר שפורושנקו התגלה כמועמד מוביל בסקרים, חל שינוי חד ביחס הרוסי כלפיו. ההתקפות חדלו, והרשויות אפשרו לפתוח מחדש מפעל של פורושנקו בדרום רוסיה, שנהרס בעבר על ידי המשטרה. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אף אמר בטלוויזיה הרוסית כי מותג השוקולד של פורושנקו "ראוי לאכילה", ובימים האחרונים הזכיר במספר הזדמנויות כי הוא יעבוד עם כל מנהיג חדש שיבחר בקייב. "אנו נכבד את הבחירה של העם האוקראיני, ונשתף פעולה עם השלטון שיבחר בבחירות", אמר פוטין אתמול לעיתונאים זרים בסנט פטרבורג.

דיפלומטים מערביים ומומחים לפוליטיקה רוסית רואים שתי סיבות מרכזיות להצהרות החדשות של פוטין. ראשית, הקרמלין שואף לשמר את השפעתו על אוקראינה בכל דרך אפשרית, כאשר האטונומיה של המחוזות באוקראינה היא הברירה המועדפת על הרוסים. כמו כן, בקרמלין מעדיפים כשחוסר היציבות במזרח אוקראינה לא ידרדר למלחמה.

"היחס כלפיו יהיה קריר, אך בקרמלין מבינים כי עליהם לעבוד אתו", אמר אלכסיי מאקרין, מהמרכז הפוליטכנולוגי במוסקבה. "אם מישהו יכול ללכת על הגבול הדק הדרוש כדי לחזר אחרי אירופה ולא להתגרות ברוסיה, פורושנקו הוא האיש".

לפורושנקו ניסיון רחב בדיפלומטיה אוקראינית, והוא הוכיח בעבר את הכישרון שלו בניהול משא ומתן. "אני מכיר את פוטין, יש לי ניסיון בשיחות אתו, הוא מנהל משא ומתן קשוח", אמר בשבוע שעבר פרושונקו, שהיה בעבר שר החוץ ושר המסחר.

דעתו של פוטין על פורושנקו אינה ברורה, אך מספר צדדים של הנשיא האוקראיני הנבחר עשויים למצוא חן בעיני הקרמלין. לפורושנקו קשרים עם האליטה העסקית של רוסיה, והשקעות רבות במדינה. הוא מבקר במנזרים של הכנסייה הרוסית האורתודוקסית, ובנו של פורושנקו הכיר את אשתו לעתיד בסנט פטרבורג, עיר מולדתו של פוטין.

"בקרמלין לא חושבים על אינדווידואלים, הם חושבים על תנאים, על מהלכים", אמר יבגניי מינשנקו, מומחה לאוקראינה. "הם לא מודאגים ממי שאתה, הם מודאגים ממה שתעשה", הוסיף.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ