כהונה שנייה לנשיאה האנטי־רוסית בליטא

דליה גריבאוסקאיטה, התומכת בהגדלת תקציב הצבא אל מול האיום ממוסקבה, ניצחה בסיבוב השני בבחירות עם רוב חסר תקדים של 58% מהקולות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

נשיאת ליטא, דליה גריבאוסקאיטה, זכתה בתקופת הכהונה השנייה כנשיאה בפעם הראשונה בתולדות המדינה, לאחר שגישתה האנטי־רוסית התקיפה דיברה אל ליבם של מצביעים רבים. גריבאוסקאיטה, מתמודדת עצמאית בת 58, לשעבר הנציבה לענייני תקציב של האיחוד האירופי ושרת האוצר של ליטא, קיבלה 57.9% מהקולות בסיבוב השני בבחירות שנערך אתמול במדינה בעלת שלושה מיליון התושבים, כך מסרה ועדת הבחירות המרכזית. זיגמנטס בלקיטיס מהמפלגה הסוציאל־דמוקרטית, הנתמך על ידי ראש הממשלה אלגירדס בוטקביצ'וס, סיים עם 40.1%.

המתיחות הגוברת עם רוסיה צפויה לעמוד במרכז כהונתה השנייה בת חמש השנים של גריבאוסקאיטה, כפי שצעדי צנע כלכליים סימלו את תקופת כהונתה הראשונה שהחלה ב–2009, השנה בה כלכלת ליטא הצטמקה ב–15%. במערב חוששים שרוסיה תנסה לערער את היציבות במדינות הבלטיות - ליטא, לטביה ואסטוניה - כולן חברות בנאט"ו ובאיחוד האירופי, בעלות כוח צבאי מצומצם שמיעוטים דוברי רוסית חיים בשטחיהן.

גריבאוסקאיטה, המכונה "אשת הברזל", מעוניינת לגדיל את תקציב הצבא באופן מיידי, אפילו אם הדבר יידרוש הקלה במשמעת התקציבית הממשלתית או הלוואת כסף נוסף. "אנו מצויים במערבולת של איומים", אמרה במהלך עימות נשיאותי בשבוע שעבר. "אנו תמיד מוכנים לשתף פעולה ולסחור, אך לעולם לא נרשה לעצמנו להידחק או לקבל הוראות כיצד לפעול", הוסיפה במסיבת עיתונאים ביום שני, בהתייחסה ליחסים עם רוסיה, "אנו מקווים שרוסיה תיעשה דמוקרטית יותר ותפתור את האתגרים הכלכליים הקרובים".

נשיאת ליטא דליה גריבאוסקאיטה עם עוגה עליה נכתב "אני מאמין בליטא" לאחר ניצחונה בבחירות צילום: אי-אף-פי

כ–150 חיילים אמריקאים נשלחו אל המדינות הבלטיות ולפולין השנה, כדי להבטיח להן שברית נאט"ו רצינית באשר למחויבויותיה הביטחוניות. זוהי ההצבה הקבועה הראשונה של חיילים זרים על אדמת ליטא מאז 1993.

לנשיא ליטא ישנן סמכויות רבות, בהן מינוי שרי הממשלה, שופטים וראשי הבנק המרכזי וכן את חברי הנציבות האירופית של ליטא, בכפוף לאישור ראש הממשלה או הפרלמנט. גריבאוסקאיטה תמכה בין היתר בהקמת מתקן לקבלת גז טבעי נוזלי ממדינות זרות שיושלם בשנה הבאה, צעד שיישבור את תלותה המוחלטת של המדינה בגז רוסי. היא כינתה את התלות בגז מרוסיה"איום קיומי" על האומה. ליטא היא בין המדינות המשלמות את המחיר הגבוה ביותר לגז טבעי באיחוד האירופי, והיא משלמת 20% אחוזים יותר משכנותיה, שגם הן תלויות באופן דומה ברוסיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ