בבלגיה חוששים שהבחירות יובילו למשבר פוליטי נוסף

המפלגה הפלמית הלאומנית השיגה את מירב הקולות, אך היא תתקשה להקים ממשלה. בבחירות הקודמות לקחות 541 ימים להרכיב קואליציה

ד־פ־א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
ד־פ־א

המפלגה הפלמית הלאומנית N-VA זכתה במספר הקולות הרב ביותר בבחירות הכלליות שנערכו אתמול (ראשון), תוצאות שעשויות להציב את המדינה המפולגת בדרך למשבר פוליטי נוסף. מספירת מרבית הקלפיות עולה כי מפלגתו של בארט דה וובר צפויה לקבל 20.34% מקולות המצביעים, עלייה מ–17.4% שהביאו אותה לניצחון בבחירות ב–2010 וכ–8.5%% יותר מיריבתה הצמודה ביותר.

המפלגה מעוניינת לפצל בסופו של דבר את בלגיה לפי קוויה הלשוניים, בין אזור ולוניה דובר הצרפתית לאזור פלנדריה האמיד יותר שתושביו דוברים פלמית. למרות ניצחונה בבחירות הקודמות, היא נדחתה על ידי שותפותיה הקואליציוניות האפשריות, לאחר שפסלה בחריפות רפורמות מוצעות. לבסוף הצליח מנהיג הסוציאליסטים אליו די רופו להקים קואליציה בת שש מפלגות בממשלה שלא כללה את N-VA.

מהתוצאות עולה כי המפלגה הסוציאליסטית מסיימת עם 11.64% מהקולות, והיא שומרת על מעמדה כמפלגה החזקה ביותר בדרום דובר הצרפתית. מוקדם יותר היום, הגיש די רופו את התפטרות ממשלתו למלך פיליפ, צעד רשמי הסולל את הדרך לשיחות הקואליציה. בהמשך נפגש המלך עם מנהיגי המפלגות בארבע עיניים. זהו יהיה המבחן הראשון עבור פיליפ, שירש את הכתר מאביו ביולי האחרון. המלך משחק תפקיד לאחר הבחירות בכך שממנה פוליטיקאים בכירים להקים ממשלה או מתווכים בשיחות הקואליציוניות.

לאחר הבחירות ב–2010, לקחו 541 ימים - שיא עולמי - עד שבלגיה הרכיבה את הממשלה בת שש המפלגות. דה וובר ביטא היום את מוכנותו להתחיל במהירות בשיחות הקואליציה, וציין כי ישנם "כמה הרכבים אפשריים" לממשלה. עם זאת, הוא הזהיר מפילוג גדול יותר מתמיד בבלגיה, בין "שתי דמוקרטיות, צרפתית ופלמית". למבוי סתום פוליטי נוסף עשויות להיות השלכות כלכליות על בלגיה. במהלך המשבר בשנים 2010–2011, למשל, שיעורי הריבית על החוב הלאומי עלו לרמות מדאיגות.

הבחירות נערכו בבלגיה באותו יום בו התקיימו הבחירות לפרלמנט האירופי ברחבי היבשת, בהן נחלו מפלגות הימין הקיצוני נצחונות בכמה מדינות. בבלגיה, עם זאת, מפלגת הימין הקיצוני ולאמס בלאנג (האינטרס הפלמי) איבדה אחד משני נציגיה, והתמיכה בה צנחה בחצי ל–3.68%.

ההצבעה נערכת על רקע הירי במוזיאון היהודי בבריסל שלשום, בו נהרגו ארבעה בני אדם, בהם שני אזרחים ישראלים, עמנואל ומירה ריבה, על ידי חמוש שירה אל עבר הבניין לפני שנמלט מהזירה. ראש הממשלה אליו די רופו התייחס לפיגוע אתמול כשהצביע בעיר מונס, כשאמר כי "ההצבעה היא בדרך כלל חגיגה לדמוקרטיה, אולם הפעם חגיגה זו נפגעה בשל המתקפה".

מנהיג N-VA בארט דה וובר בנאום ניצחון בבריסלצילום: אי-פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ