קמרון: לא נקדים את משאל העם על החברות באיחוד האירופי

בעקבות ניצחון המפלגה האירו-סקפטית בבחירות לפרלמנט האירופי בבריטניה, אמר רה"מ כי ברור שהבריטים חשים "שהסידור הנוכחי עם אירופה לא עובד"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, דחה היום (שני) קריאות להקדים את משאל העם על חברות ארצו הבאיחוד האירופי, לאחר שמפלגתו סיימה במקום השלישי בבחירות לפרלמנט האירופי, בהן ניצחה מפלגת עצמאות לבריטניה (UKIP) האירו-סקפטית. הדגשתו של קמרון כי לא ישנה את מדיניותו האירופית למרות הצלחת UKIP עשויה להתפרש כניסיון להימנע מדיון על הנושא שמסעיר את מפלגתו ושסייע להעלות לשלטון את שני ראשי הממשלה השמרנים האחרונים.

מפלגת UKIP מעוניינת לעזוב את האיחוד האירופי, והיא נישאת על גל של אי שביעות רצון מהאיחוד וחרדה מההגירה לבריטניה. ניצחונה הוא הפעם הראשונה זה יותר ממאה שבבחירות ארציות בבריטניה לא זכו המפלגה השמרנית או הלייבור. מבין 70 המושבים של בריטניה באיחוד האירופי, היא קיבלה 24 מושבים. מפלגת הלייבור סיימה במקום השני עם 20 מושבים והשמרנים עם 19. הליברל-דמוקרטים, החברים בממשלתו של קמרון, איבדו עשרה מ-11 מושביהם, תוצאות המותירות בסימן שאלה את עתידו של מנהיגם ניק קלג. קלג, שנראה עייף ומוטרד, אמר היום לכתבים כי לא יפרוש למרות קריאות כמה מחוקקים ממפלגתו.

השמרנים מעוניינים לזכות בבחירות הלאומיות שייערכו בשנה הבאה, והאסטרטגים של המפלגה מבקשים להדגיש את העובדה שהמפלגה הובילה קואליציה ששיקמה את כלכלת בריטניה, משימה שלטענתם עדיין לא הושלמה. קמרון הבטיח לנסות ולעצב מחדש את יחסי בריטניה עם האיחוד האירופי במידה וייבחר מחדש בשנה הבאה, ולערוך משאל עם על הישארות בו עד סוף 2017.

מנהיג UKIP נייג'ל פאראג' חוגג את ניצחון מפלגתו בבחירות לפרלמנט האירופי בפאב בלונדוןצילום: אי-פי

בשל העלייה בכוחה של UKIP והחשש כי תפצל את ההצבעה בבחירות בשנה הבאה, כמה מחברי מפלגתו של קמרון, התומכים בעצמם בעזיבת האיחוד, דחקו בו להקדים את תאריך משאל העם ל-2016. "אני לא מאמין שיהיה נכון להקדים את משאל העם", אמר קמרון לאחר פרסום התוצאות בראיון לרדיו בי-בי-סי. הוא ציין כי הוא "בטוח" שיוכל להבטיח משא ומתן מחודש על יחסי בריטניה והאיחוד האירופי אם תנתן לו ההזדמנות. עם זאת, מפלגתו כבר הבטיחה להחמיר את מדיניות ההגירה, צעד שנראה כתגובה להצלחתה הגוברת של UKIP בתקופה האחרונה.

שיטת הצבעה שונה ושיעור השתתפות גבוה יותר צפויים לפעול לרעת UKIP בבחירות הכלליות. במסיבת עיתונאים בבית מלון בלונדון, בו נדחקו רבים ממחוקקי המפלגה החדשים, חזה נייג'ל פאראג', מנהיג UKIP, כי מפלגתו תזכה לראשונה במושבים בפרלמנט הבריטי. "אם אתם חושבים שראיתם את השיא של UKIP, עדיין לא ראיתם דבר", אמר.

קמרון פסל את האפשרות להקים שותפות פוליטית עם UKIP לקראת הבחירות הכלליות. אך הוא רמז כי התוצאות חיזקו את נחישותו למצוא הסדר טוב יותר עם האיחוד האירופי עבור ארצו. "אנשים התפכחו מהאיחוד האירופי. הם לא חשים שהסידור הנוכחי עובד מספיק טוב עבור בריטניה והם רוצים שינוי", אמר, "הייתי אומר שהמסר הזה התקבל היטב והוא מובן". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ