אלפי אפריקאים מטפסים על גדר הגבול בין מרוקו למובלעת הספרדית שבתוכה

500 הצליחו לעבור את הגבול בניסיון לקבל מקלט מדיני באירופה; "קשה לעצור את זרם בני האדם", אמר ראש עיריית המובלעת מלייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יותר מ–1,000 מהגרים מאפריקה ניסו ביום רביעי לטפס ולעבור את גדר התיל בגבול שבין מרוקו לעיר מלייה, הממוקמת במובלעת ספרדית בחוף הצפוני של אפריקה, ואולם רק חצי מהם הצליחו בכך, כפי שמסרה ממשלת ספרד. בחודש מארס נעצרו 1,600 מהגרים שביקשו לחצות את הגבול באופן הזה, בעוד 500 אחרים הצליחו לחדור פנימה.

זה שנים שמהגרים מכל רחבי אפריקה מנסים לחצות את הגבול לאירופה דרך מלייה וסאוטה, שתי מובלעות ספרדית הממוקמת בתוך מרוקו, על חצי אי לחוף הים התיכון. נוכח העלייה החדה במספר המבקשים לחצות את הגבול, תגברה ספרד את כוחות משמר הגבולות במובלעות. רבים מהמהגרים המנסים להגיע מאפריקה לאירופה בסירות דרך הים התיכון נתקלים באחרונה בספינות משמר, ולכן רבים מהם מנסים דרכים יבשתיות לחצות את הגבול.

"קשה לעצור את זרם בני האדם", אמר ראש עיריית מלייה חואן חוסה אימברודה בראיון ברדיו, "משטרת מרוקו שיתפה פעולה וסייעה לנו, אבל הלחץ היה גדול והגדר נפרצה". בקטעי וידאו שצולמו על ידי המשמר האזרחי הספרדי נראים עשרות בני אדם מטפסים על קטע בגדר שחלק ממנו קרס.

מתחילת השנה חצו כ–2,000 את הגבול. במשך שנת 2013 הסתכם מספר האנשים שעברו את הגדר במלייה ב–1,000. המהגרים שהצליחו להיכנס למלייה ביום ד' פנו למרכז ההגירה הזמני בעיר, שבהם ניתנים להם מזון וביגוד, בשעה שספרד בודקת באם להחזירם למולדתם או להתיר להם להישאר בתחומה.

במרכז, שתפוסתו הרגילה 500 בני אדם, שוהים כעת 2,000. אלה מביניהם שמקבלים מקלט מדיני בספרד, ואחרים, שלא ניתן לקבוע את שייכותם הלאומית, יצליחו בסופו של דבר לעבור לספרד שביבשת אירופה.

העיתונות המקומית מאשימה את ספרד בנסיון להחזיר את המהגרים למרוקו מבלי לבחון את בקשותיהם, ואולם ממשלת ספרד דחתה את ההאשמות. ספרד וגם איטליה מנסות זו תקופה ארוכה לשכנע את שכנותיהן באירופה לסייע להם להתמודד עם גל ההגירה, ואולם בשיחות שהתקיימו במטרה למצוא פתרון כלל-אירופי לבעיה לא הושגה התקדמות רבה.

מהגרים אפריקאים מנסים להוריד את הגדר למלייה, אתמולצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ