קמרון: בחירה במועמד הימין לנציבות האירופית תביא ליציאתנו מהאיחוד

דר-שפיגל מדווח כי ר"מ בריטניה הזהיר את הקאנצלרית מרקל מפני בחירתו לתפקיד של המועמד המוביל, ז'אן קלוד יונקר, התומך בהרחבת סמכויות האיחוד

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, מזהיר שלא יוכל להבטיח את הישארותה של בריטניה באיחוד האירופי אם מנהיגי אירופה יבחרו בז'אן־קלוד יונקר כנשיא הנציבות האירופית, כך מדווח העיתון הגרמני דר השפיגל. נשיא הניציבות נבחר על ידי מנהיגי מדינות האיחוד, אך מינויו חייב לקבל את אישור הפרלמנט האירופי, שם השיגו האירו־סקפטיים מהימין ניצחונות בבחירות בשבוע שעבר.

גוש המרכז-ימין (מפלגת העם האירופי - EPP), שזכה במרבית המושבים בבחירות לפרלמנט האירופי בשבוע שעבר, בחר ביונקר, ראש ממשלת לוקסמבורג לשעבר, כמועמדו לנשיאות. אך קמרון, שמפלגתו משתייכת לגוש השמרנים באיחוד האירופי, וכמה מנהיגים אחרים, הביעו התנגדות למינוי.

ה-EPP, בו חברה גם המפלגה הנוצרית דמוקרטית של קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, קיבל 213 מתוך 751 המושבים בפרלמנט. ברחוב דאונינג הבהירו כי הממשלות הלאומיות, ולא הפרלמנט האירופי, הם שיקבעו את זהות הנשיא. יריבו המרכזי של יונקר הוא מועמד הסוציאליסטים מרטין שולץ.

קמרון ומרקל במארסצילום: אי-פי

בשפיגל נכתב כי קמרון רואה ביונקר פדרליסט, שתומך בהרחבת סמכויות האיחוד האירופי וצפוי לפגוע בתקוותיו לרפורמה ביחסי בריטניה והאיחוד. בשולי ועידת מנהיגי האיחוד בבריסל ביום שלישי, הבהיר קמרון כי הוא מעוניין להעמיד אדם התומך ברפורמות בראש הנציבות, הזרוע הביצועית של האיחוד האירופי. "מקור המקורב למשתתפים" בוועידה אמר כי קמרון ציין בפני מרקל שבחירה ביונקר עשויה לערער את ממשלתו באופן כזה שתהיה חייבת להקדים את משאל העם על הישארות באיחוד האירופי. עוד דווח כי הוא אמר למרקל ש"פנים משנות ה–80 לא יכולות לפתור את הבעיות של חמש השנים הקרובות". מקור בכיר בממשלה אמר לבי־בי־סי כי לא נראה סביר שראש הממשלה התבטא באופן זה.

קמרון הבטיח לשאת ולתת על תנאי חברותה של בריטניה באיחוד האירופי, ואם מפלגתו השמרנית תזכה בבחירות בבריטניה שיתקיימו בשנה הבא, לערוך משאל עם עד סוף 2017 על האם להישאר או לעזוב את האיחוד האירופי. ביום שני, דחה קריאות להקדים את המשאל לאחר שמפלגתו נדחקה למקום השלישי בבחירות לפרלמנט האירופי בארצו, על ידי מפלגת עצמאות לבריטניה (UKIP) הקוראת לפרישה מהאיחוד האירופי.

יונקר, לשעבר נשיא קבוצת שרי אוצר של האיחוד האירופי, קרא למנהיגי הרוב לא להיכנע ללחצי המיעוט, כך לפי כתבה שתתפרסם היום בעיתון הגרמני בילד אם זונטג. "אירופה לא צריכה להרשוט לעצמה להיסחט", אמר יונקר.

בבילד דווח עוד כי נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, מנסה גם הוא למנוע מיונקר להיבחר, ומעוניין למנות לתפקיד מועמד צרפתי. לפי הדיווח הולנד אמר השבוע למרקל כי הוא צריך הישג עבור ממשלתו, בהתחשב בהצלחותיה של מפלגת הימין־הקיצוני החזית הלאומית בבחירות לפרלמנט האירופי. הדיווחים באים יממה לאחר שמרקל הבהירה כי היא תומכת ביונקר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ