הארגון האירופי שפקחיו מוחזקים במזרח אוקראינה: מנהלים שיחות על שחרורם

כשישה פקחים של ה-OSCE מוחזקים על ידי הפרו-רוסים במזרחה של המדינה מוכת הקרבות כבר כמה ימים. דובר הארגון: "מצבם טוב"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

כח משימה מיוחד של הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה (OSCE), מנהל שיחות עם הבדלנים הפרו-רוסים השולטים במזרח אוקראינה במטרה להביא לשחוררם של שני חברי הארגון שמוחזקים שם בימים האחרונים, כך אמר היום (ראשון) דובר הארגון.

צוות של ארבעה פקחים הוחזק באזור דונייצק מאז יום שני לפני שבוע, בזמן שארבעה נוספים הוחזקו בלוהאנס מאז יום חמישי. בשני המקומות אירעו בימים האחרונים קרבות קשים בין בדלנים לכוחות צבא אוקראינה. "אנחנו מצויים בדיאלוג במספר רמות. אנחנו נמצאים בשטח כמעט חודשיים, ואנחנו מוכרים היטב לאנשים שבשליטה שם, כך שאנחנו מרגישים שאנחנו בעמדה טובה להביא לשחרורם", אמר מיכאל בוקיורקיו, דובר כח המשימה המיוחד.

"אנחנו די בטוחים שמצבם טוב ולא פגעו בהם", אמר לעיתונאים מחוץ למטה ה-OSCE בקייב. הוא סירב להרחיב על אופי השיחות. כשנשאל מדוע הארגון משוכנע שמצבם של הפקחים טוב, השיב הדובר: "אנחנו פועלים במספר ערוצים. יש סימנים חיוביים לכך שהם בסדר".

לוחמים פרו-רוסים סמוך לדונייצק, היוםצילום: אי-אף-פי

ה-OSCE החל לפקח על העימות במזרח אוקראינה לאחר שכל החברות בארגון, בהן רוסיה ואוקראינה, ביקשו כי ישלח לאזור כח משימה מיוחד. כעת נמצאים שם 294 אנשי צוות מהארגון והם מוצבים בעשר ערים ברחבי המדינה. 

ביום שישי, קבוצה של כ-150 ילדים בליווי 22 מבוגרים ממזרח אוקראינה רווית הקרבות הגיעה לסימפרופול בחצי האי קרים, לאחר שהממשלה הרוסית הציעה להם מקלט זמני במדינה. אתמול פורסמו דיווחים לא מאומתים על קבוצות ילדים נוספות שעזבו את העיר סלביאנסק במזרח לכיוון קרים. בין היתר, בתקשורת הרוסית דווח אתמול כי חיילים אוקראינים מונעים את המעבר של שיירת אוטובוסים של ילדים ומלווים לכיוון קרים, והבוקר דווח כי 40 ילדים ומבוגרים הגיעו לקרים לאחר שחצו את הגבול ברגל הלילה. משמר הגבול האוקראיני הכחיש את הטענות על מניעת המעבר בגבול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ