מתיחות בין רוסיה לארה"ב באירועים 
לציון 70 שנה לפלישה לנורמנדי

בין 18 ראשי המנהיגים שיגיעו לטקסים בצרפת גם אובמה ופוטין, אך ספק אם ייפגשו. 650 ותיקי מלחמה בריטים ישתתפו בשחזור הפלגת כוחות בעלות הברית

ניו יורק טיימס ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס ורויטרס

ותיקי מלחמת העולם השנייה החלו להתכנס אתמול בחופי נורמנדי לטקסים  במלחמת העולם השנייה, בשעה שמנהיגי מדינותיהם נאלצים להתמודד מחדש עם השלכות המלחמה והפילוג שנוצר בעקבותיה בין המזרח למערב. בעבור חלק מוותיקי המלחמה זו ודאי תהיה הפעם האחרונה שבה יזכו להשתתף באירוע גדול שכזה לציון הפלישה.

ב-6 ביוני 1944 הפליגו קרוב ל-160 אלף חיילים של בעלות הברית מאנגליה, ופשטו על חמישה חופים בצפון צרפת, בפלישה שחוללה תפנית במלחמה נגד גרמניה הנאצית. המבצע הענק נחשב לתקיפה הימית הגדולה ביותר בהיסטוריה. 18 ראשי מדינה ישתתפו בטקס, ואיתם 3,000 מוותיקי הקרבות שנחתו בחופי נורמנדי ב-6 ביוני 1944. כ-650 ותיקי מלחמה בריטים שהשתתפו בפלישה ישתתפו היום בשחזור של ההפלגה בנתיב שבו הפליגו הכוחות במלחמת העולם על סיפונה של אניית מלחמה בריטית. האנייה תביא אותם לטקס שיתקיים בחוף המזרחי ביותר מחמשת החופים, שקיבל את שם הצופן "סורד" (חרב). החופים האחרים, לפי סדר מיקומם הגיאוגרפי ממערב למזרח, נודעו בשמות הצופן הצבאיים "יוטה", "אומהה", "גולד" (זהב) ו"ג'ונו".

יוצא הצבא הבריטי מביט במפגן צניחה בעיירה רנוויל, אתמולצילום: רויטרס

בתקופה שבה תשומת הלב הציבורית בארה"ב מתמקדת בשחרור החייל בו ברגדל באפגניסטאן, עתיד הטקס להחזיר למודעות את היקפה האדיר של הפלישה לנורמנדי והמחיר האנושי הכבד שגבתה. "זה היה שדה קטל", אמר הארי בילינג, בן 88, שהשתתף בפלישה, "אני מקווה שלא ישכחו את המסכנים שמתו כאן". אלפי חיילים אמריקאים, קנדים, בריטים וגרמנים מתו בעת ביסוס ראש הגשר המכריע בצרפת במבצע "אוברלורד", הפלישה לצפון־מערב אירופה. באותה עת התקדם הצבא האדום לברלין ממזרח. גם אזרחים צרפתים רבים נהרגו.

בעקבות תבוסת הנאציזם התפלגה אירופה אידיאולוגית למחנות העוינים של המזרח והמערב, והחלה המלחמה הקרה בין מוסקבה לוושינגטון. עם המנהיגים שאמורים להשתתף בחגיגות מחר נמנים נשיא ארה"ב ברק אובמה, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, אליזבת השנייה מלכת בריטניה, וראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון. אובמה יישא דברים בבית הקברות האמריקאי, הצופה על חוף "אומהה", שבו נהרגו כ–2,500 חיילים אמריקאים.

משחזרי קרבות בחוף אומהה בצרפתצילום: אי–פי

בשל המשבר הקשה ביותר ביבשת מאז תום המלחמה הקרה, טקסי הזיכרון יהיו קרוב לוודאי רק רקע לשיחות דיפלומטיות על אוקראינה. בעוד שחלק ממנהיגי המערב, כמו קמרון, מרקל, ונשיא צרפת פרנסואה הולנד, קבעו פגישות עם פוטין בעת החגיגות, לא ידוע על כוונה של אובמה להיפגש עם מנהיג רוסיה. ביום רביעי הציע פוטין להיפגש עם אובמה באירועים, שהחלו אמש בסעודות חגיגיות בצרפת. "זו הבחירה שלו. אני מוכן להידברות", אמר פוטין.

לפי דיווחים, נשיא צרפת פרנסואה הולנד היה אמור לדאוג להפרדה בין שני המנהיגים בפריז אמש, בעריכת ארוחת ערב נפרדת לכל אחד מהם. הולנד גם מתכוון לתווך בניסיון להביא לפגישה ראשונה בין פוטין לנשיא אוקראינה הנבחר, פטרו פורושנקו. עם זאת, אפשר שפוטין ואובמה ייפגשו בארוחת צהריים מאחורי דלתיים סגורות היום בשאטו דה בנוויל. דיפלומט רוסי אמר כי האירועים עשויים להיות הזדמנות לשחזור הפגישה בין השניים בכינוס ג'י–20 בשנה שעברה בסנט פטרבורג, בה הסכימו על השמדת הנשק הכימי בסוריה.

דגל ארה"ב על חוף אומהה, במערב צרפת צילום: אי–פי

אובמה, המבקר באירופה השבוע, מנסה לשכנע את בעלות בריתה של ארה"ב במרכז ובמזרח היבשת כי וושינגטון נוקטת מדיניות קשוחה כלפי רוסיה, ובמקביל לשכנע את בעלות בריתו שמנהלות יחסים כלכליים רחבים עם מוסקבה להפעיל עליה  לחץ. אתמול נפגש אובמה עם מנהיגי מדינות הג'י-7 בבריסל, ועידה ממנה הודחה רוסיה. בסיום הפגישה קראו המנהיגים לרוסיה להכיר בהנהגה החדשה בקייב ולפתוח בשיחות עמה, והגנו על זכותה של אוקראינה להשיב את הסדר במזרח המדינה. "אנו מאוחדים בגינוי ההפרה הנמשכת של ריבונות אוקראינה על ידי הפדרציה הרוסית", נמסר בהצהרת המדינות. "הסיפוח הלא חוקי של חצי האי קרים, ומעשיה של רוסיה לערער את מזרח אוקראינה, אינם מקובלים וחייבים להסתיים".

פוטין והולנד בארמון האליזה בפאריס, אתמולצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ