קנצלרית גרמניה נזפה בר"מ בריטניה על שאיים לעזוב את האיחוד האירופי

"איומים אינם מתיישבים עם הרוח האירופית", אמרה מרקל לקמרון בעקבות ויכוח על מועמד השמרנים לנשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

בצעד נדיר, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל נזפה באופן פומבי בראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון. הנזיפה הגיעה לאחר שבמפגש פסגה של האיחוד האירופי בבריסל בשבוע שעבר אמר קמרון כי בריטניה עשויה לפרוש מהאיחוד, אם ז'אן קלוד יונקר - ראש ממשלת בריסל לשעבר - ימונה לנשיא הנציבות האירופית.

יונקר הוא מועמד השמרנים באירופה לנציבות האירופית, אך בבריטניה מתנגדים למועמדותו בשל עמדותיו להידוק הקשרים בין מדינות איחוד האירופי ותמיכתו הנלהבת ברעיון הקמת מדינה פדרלית באירופה. הסוציאליסטים בפרלמנט האירופי בחרו במרטין שולץ הגרמני, נשיא הפרלמנט האירופי, כמועמדם. הנציב שייבחר יחליף את הנציב היוצא, חוסה מנואל ברוסו, כראש הזרוע המבצעית של האיחוד.

יונקר שימש כראש ממשלת לוקסמבורג במשך 19 שנה עד שהובס בבחירות בשנה שעברה, ובכך הוא המנהיג האירופי שכיהן במשך תקופת הזמן הארוכה ביותר. הוא נחשב למעורב ביותר בנעשה באיחוד האירופי, וצבר ניסיון כששימש נשיא קבוצת שרי האוצר של גוש האירו במהלך שנות המשבר הכלכלי החמור ביותר שידע האיחוד.

דיוויד קמרון, פרדריק ריינפלד, אנגלה מרגל ומארק רוטה במסיבת העיתונאים המשותפת בה מרקל נזפה בקמרון, היוםצילום: REUTERS

מפלגת העם האירופית - אליה משתייכים יונקר, מרקל וקמרון - היא הקבוצה הפוליטית הגדולה ביותר באירופה המורכבת מ-74 מפלגות מ-39 מדינות, והיא המפלגה השנייה בגודלה בפרלמנט האירופי עם 273 חברים. חבריה מנהיגים כעת את הנציבות האירופית בראשה עומד ברוסו, ואת המועצה האירופית שנשיאה הוא הרמן ואן רומפיי.

השבוע (שלישי) עוררה סוגיית יונקר את כעסה של מרקל, והיום (שלישי) בתום מפגש של מנהיגי האיחוד מהמרכז־ימין - אותו אירח ראש ממשלת שוודיה פרדריק ריינפלד במעון הקיץ שלו בהרפסונד - אמרה מרקל לקמרון שהשמעת איומים "אינה מתיישבת עם הרוח האירופית". הטון הבוטה מעיד על מורת רוחה הרבה מהתנגדותו העזה של קמרון למינוי יונקר.

מרקל, שספגה ביקורת חריפה במדינתה משום שהביעה לפני חודשיים ספקות בנוגע ליונקר אחרי הבחירות האירופיות, תמכה בו במפגש הנוכחי באופן חד משמעי. עם תום השיחות בהרפסונד, היא אמרה: "הבהרתי את עמדתי והבעתי את תמיכתי בז'אן קלוד יונקר. אבל גם כשאמרתי מה שאמרתי בגרמניה (הספקות לגבי יונקר), ציינתי שאנחנו פועלים על פי הרוח האירופית של הגעה לפשרה. היות שכך, אל לנו להקל ראש ברוח האירופית, ואיומים אינם חלק מרוח זו. איננו נוהגים כך".

ראש ממשלת בריטניה אמר: "עמדתי פשוטה. אני רוצה שבריטניה תישאר באיחוד האירופי. זה היעד שלי. בעיניי זה הדבר הנכון לבריטניה, וגם לאירופה. ההחלטה הנוגעת להישארות באיחוד האירופי תתקבל במשאל עם שייערך בבריטניה ב-2017. ברור שלהתנהלות האיחוד בפרק הזמן הזה יש חשיבות גדולה. אם נצליח להפגין פתיחות, תחרותיות וגמישות, ואם נמעיט להתערב זה בענייניו של זה - זה יעזור. ברור שאם האיחוד לא יתקדם ברוח זו, זה יקשה על המצב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ