"הארץ"

רוסיה הכריזה על מתן גז לאוקראינה רק בתמורה לתשלום מראש, כך הודיעה היום (שני) "גזפרום", ענקית הגז הרוסית בבעלות הממשלה. פירוש הדבר בפועל הוא שהחל מהיום רוסיה מפסיקה את אספקת הגז לאוקראינה. זאת לאחר שאתמול נכשלו מגעים אחרונים בין אוקראינה לרוסיה למניעת המהלך. בעקבות ההחלטה, הודיע ראש ממשלת אוקראינה, ארסניי יצניוק, על היערכות ל"מצב מיוחד" בתחום האנרגיה. "אני מורה לשר האנרגיה להכריז על מצב חירום בתחום האנרגיה", אמר יאצניוק בישיבת הממשלה הבוקר.

דובר גזפרום, סרגיי קופריאנוב, אמר כי המדינות האירופאיות צפויות לקבל את אספקת הגז כרגיל, אם כי הזהיר כי אוקראינה עלולה לנסות לגנוב את הגז. "הזהרנו את הוועדה האירופאית כי יתכנו שיבושים באספקת הגז במקרה שחברת הגז האוקראינית תנסה לגנוב את הגז העובר בשטחה. רוסיה דרשה תשלום בסך 4.5 מיליארד דולר על חובות עבר, ולאחר שחלף המועד האחרון, פרסמה את ההצהרה.

במקביל, היום הודיעו הבדלנים הפרו-רוסים כי השתלטו על הבנק הלאומי בדונייצק. בתגובה הודיע הממשלה האוקראינית כי "המערכת הפיננסית במחוז משותקת" וכי הם אינם יכולים עוד לשלם משכורות לתושבים המקומיים, בהם "התשלומים הסוציאליים, תשלומי הפנסיה ומשכורות לעובדי המכרות".

הבוקר, יושב ראש הפרלמנט הרוסי, אלכסנדר טורצ'ינוב הודיע בישיבת הפרלמנט כי ממשלת אוקראינה תעצור את העברת הכספים לרשויות המקומיות במזרח אוקראינה בהם פועלים הבדלנים. טורצ'ינוב התייחס לערי המזרח, בהם במחוזות דונייצק ולוהאנסק: "מימון הערים, וגם עזרה לנפגעי הטרוריסטים תתאפשר רק לאחר שהערים האלה ישוחררו".

בנוסף, שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב הודיע הבוקר כי לא ישוחח יותר עם שר החוץ האקראיני, אנדריי דשטיצ'ה, לאחר שזה שר בשבת שיר גס נגד פוטין בהפגנה ליד שגרירות רוסיה בקייב. לברוב גינה את "האנרכיה ליד שגרירות רוסיה בקייב לעיני המשטרה, וגרוע מכך, לעיני שר החוץ, שלא הורה להפסיק את הוואנדליזם". לברוב הוסיף עוד כי על מדינות העולם לדרוש מאוקראינה להגן על דיפלומטים רוסים. "ולגבי הטיפוס הזה דשטיצ'ה: אין לי יותר מה לדבר אתו", הוסיף לברוב.

בשבת בערב, לאחר שבדלנים רוסים הפילו מטוס של צבא אוקראינה עליו היו 50 חיילים, המוני מפגינים התאספו ליד השגרירות הרוסית בקייב, כשהם צועקים גינויים נגד פוטין ומאשימים את הממשלה הרוסית בסיוע צבאי לבדלנים. המפגינים זרקו ביצים על בניין השגרירות, ומאוחר יותר, שר החוץ האוקראיני שהגיע למקום הצטרף למפגינים ששרו שיר גס על פוטין, שהפך לאחרונה לפופולרי באוקראינה. בעקבות האירוע, אמר שר החוץ האוקראיני כי הצטרף לשירת השורות ההומוריסטיות בניסיון להרגיע את הרוחות במקום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ