משבר האזנות סתר מאיים להפיל את ממשלת פולין

ראש הממשלה אמר כי ייתכן שיקדים את הבחירות, לאחר שלידי עיתונים הגיעו תמלילי שיחות פרטיות של פוליטיקאים

רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה

פרשת האזנות סתר לפוליטיקאים בכירים וניסיון כושל של הרשויות להשיג בכוח את ההקלטות ממערכת אחד השבועונים הנפוצים שפרסם את תוכנן, הובילו בפולין לשערוריה המאיימת על סיכויי הממשלה לשרוד עד לבחירות הבאות. העיתונות האירופאית עוסקת בהרחבה בשערוריה, ו"די וֶלט" הגרמני מציג אותה כסיפור בלשי שמטרתו לזעזע את הממשלה ואולי אפילו להפילה.

היום (חמישי) בבוקר — חרף העובדה שהיה זה יום חג קתולי חשוב — כינס ראש הממשלה, דונלד טוסק, מסיבת עיתונאים בה אמר כי ייתכן שיהיה צורך לקיים בשבועות הקרובים בחירות מוקדמות, אם שערוריית ההאזנות לא תבוא לסיומה. טוסק קרא לכלי התקשורת לפרסם את כל תמלילי ההאזנות הסתר של שיחות פרטיות של פוליטיקאים שעשויים להיות בידיהם. לדבריו, פולין ניצבת בפני "משבר חמור", וכל עוד השיחות כולן לא יתפרסמו תשרור חוסר יציבות, והוא ושריו עלולים להיות נתונים לסחטנות.

שירותי הביטחון הפנימי ניסו ביום רביעי להחרים ראיות ממערכת המגזין הפולני "וופרוסט". לאחר שעורכו הראשי התנגד לכך נחרצות, הם עזבו את המקום מבלי לקחת מחשבים. טוסק אמר כי פעולת הרשויות היתה חוקית, כיוון שנערכה בהוראת התובע הכללי. יחד עם זאת לא גינה את חברי המערכת שמנעו את החרמת המחשבים, לדבריהם בשם הגנה על חופש הדיבור. להגנת חברי המערכת עומדת הטענה כי החרמת חומר עיתונאי רגיש יכולה להתבצע אך ורק בהוראת בית המשפט.

ראש ממשלת פולין, דונלד טוסק, במסיבת העיתונאים בוורשהצילום: AP

במרכז השערוריה הקלטה חשאית של שיחה שניהלו על כוס וודקה, באחת ממסעדות הפאר של עיר הבירה, נגיד הבנק הממלכתי של פולין מארק בלקה ושר הפנים ברטולומי שיינקביץ'. הם דנו על דרך הפעולה שתגרום לפיטורי שר האוצר, שהתנגד לחקיקת חוקים שיתירו לבנק המרכזי להדפיס כסף, שיאפשר לממשלה לשפר את מצבו הכלכלי של המשק בשנתיים שלפני הבחירות הבאות. זמן קצר אחר קיום השיחה אכן נאלץ שר האוצר לעזוב את הממשלה.

ההקלטות נמסרו לשבועון ללא תמורה והחוקרים אינם מצליחים לגלות מי עמד מאחוריהן ולמי היה אינטרס לפרסם את השיחות. צחוק הגורל הוא ששירותי הביטחון הפנימי, האמורים ליטול חלק מרכזי בחקירה, כפופים לשר הפנים שיינקייביץ', "גיבור" השיחה המוקלטת.

עיתונים אחדים גורסים כי המקליטים עסקו במלאכתם משך שנתיים ויותר, וכי בידיהם הקלטות נוספות העשויות לשמש חומר נפץ פוליטי. לפי סברה שלא הוכחה כנכונה, קיים חשש שבידי המקליטים הלא מזוהים גם חומר הנוגע לסכסוך באוקראינה, ושהם פעלו בהוראת שרותי הביון הרוסיים. אם יש רגליים לטענה, פירושה כי השב"ק הפולני אינו חסין עוד בפני סוכנים רוסיים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ