שר החוץ של פולין הוקלט: "לברית עם ארה"ב אין כל ערך"

בשיחה שהודלפה נשמע שר החוץ תוקף את יחסי המדינות, שבועות לאחר ביקורו של אובמה בוורשה, בהדלפה נוספת בפרשת ההאזנות המטלטלת את פולין

רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה

"אין ספק כי לברית שלנו עם האמריקאים אין כל ערך וכי המדיניות של ראש הממשלה ושר ההגנה שגויה מיסודה, כיוון שהיא יוצרת בדעת הקהל תחושת ביטחון שאין לה כל כיסוי", כך אמר שר החוץ של פולין, רדוסלאב שיקורסקי, לשר האוצר לשעבר, יאצק רוסטובסקי, בשיחה שהוקלטה בחשאי במסעדת היוקרה "ינשוף וידידיו". השר טען גם כי יחסי פולין־ארה"ב יביאו לעימות פוליטי עם רוסיה ועם גרמניה ויעמידו את המדינה במצב מביך.

סרטי ההקלטות הסמויות, הכוללים בין היתר את הדברים הללו, נמסרו למערכת השבועון הפולני "וופרוסט" ופורסמו במלואן היום (שני), פחות מחודש לאחר שנשיא ארה"ב, ברק אובמה, הכריז בנאומו הפומבי ברחבת ארמון המלאכים בוורשה כי "פולין לעולם לא תהיה עוד בודדה במאבקיה על קיומה" וכי בשעת צורך תעמוד ארה"ב לצדה.

בתגובה לפרסום השיחה, טען דוברו של שר החוץ שיקורסקי כי הוא לא התכוון למדיניות הממשלה הנוכחית, כי אם למצב שהיה מתרחש אילו מפלגת האופוזיצה הגדולה, "חוק וצדק" הלאומית, היתה מגיעה לשלטון. אולם עיתונאים שהיתה להם גישה לסרטי ההקלטה המקוריים דחו את הסבריו של הדובר.

שר החוץ של פולין רדוסלב שיקורסקי עם מקבילו האמריקאי ג'ון קרי, במסיבת עיתונאים בוורשה בנובמבר 2013צילום: AFP

ההקלטה נחשפה לאחר שבגיליונו הקודם, פרסם השבועון תוכן של הקלטה סמויה שהנציחה שיחה של נגיד הבנק הממלכתי ושר הפנים, ממנה ניתן היה להבין כי השניים דנו באפשרות של הדפסת כסף כדי לשפר את מצבה הכלכל של פולין ולבצר בכך את מעמדו של ראש הממשלה דונאלד טוּסק. בעקבות הפרסום, פרצו סוכני שירותי הביטחון של פולין אל מערכת העיתון, ולנגד מצלמות הטלוויזיה ניסו להחרים את המחשבים שעליהם נשמרו ההקלטות.

המבצע נכשל בשל התנגדות נמרצת של חברי המערכת, אך הוא הוביל לסערה ציבורית, בעקבותיה רמז ראש הממשלה על אפשרות של הקדמת הבחירות. הפרשה זכתה לסיקור נרחב בכלי תקשורת זרים כיוון שלנושאי השיחות המוקלטות היו גם השלכות על הייצוג הפולני במוסדות האיחוד האירופי.

עד כה פרסם "וופרוסט" תוכן של קרוב לעשר שיחות מוקלטות. בכולן נשמעים פוליטיקאים בדרגים גבוהים ובינוניים וחברי העילית של עולם העסקים, שעל כוס יין משובח חושפים את המתרחש מאחורי הקלעים של מדיניות הפנים, הכלכלה והחוץ של המדינה. הנזק הנגרם בכך לממשלה ולמוסדות השלטון הוא בלתי משוער, והעניין היה למוקד לוויכוחים ברחבי המדינה. מעבר להשלכותיה הפוליטיות של הפרשה, מתקיים גם דיון רציני על גבולות חופש העיתונות.

חרף חקירה מאומצת, עד כה לא עלה בידי התביעה הכללית ושירותי הביטחון הכפופים לה לחשוף בוודאות את זהות מקליטי השיחות, וגם לא את זהותו או מניעיו של האיש שמסר את החומר למערכת השבועון ללא תמורה. קיים חשש כי תחילתה של הפרשה המביכה בהתארגנות של בעלים ומלצרים בשתי מסעדות יוקרה בוורשה, שהקליטו שיחות של אנשי עסקים שדנות בפעולות לא חוקיות, שאמורות היו להבטיח להם זכיהה במכרזים ממלכתיים שמנים. מכירת ההקלטות לקורבנות המבצע היתה מביאה כנראה רווחים נאים, אלא שברגע מסוים עבר מבצע ההאזנות לידי כנופיה שניצלה את "הסחורה המוקלטת" למטרות פוליטיות. יש לציין כי לא פורסמו כל הקלטות שהיו עלולות לגרום נזק לאופוזיציה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ