רבקה ברוקס זוכתה מכל האישומים בפרשת האזנות הסתר

בימ"ש זיכה את בת טיפוחיו של רופרט מרדוק, אך הרשיע את אנדי קולסון, לשעבר עורך "ניוז אוף דה וורלד", בפרשה שזעזעה את התקשורת הבריטית

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

רבקה ברוקס, לשעבר מנכ"לית "ניוז אינטרנשיונל", הזרוע הבריטית של אימפריית התקשורת של רופרט מרדוק, זוכתה היום (שלישי) מהאישומים בפרשת האזנות הסתר, אך אנדי קולסון, סגנה ולשעבר יועץ התקשורת של דיוויד קמרון, נמצא אשם בלפחות סעיף אחד. המשפט נפתח בעקבות סקנדל שטלטל את המשטרה, התקשורת והאליטה הפוליטית בבריטניה, והביא לסגירתו של הצהובון הוותיק "ניוז אוף דה וורלד".

ברוקס וקולסון, שניהם בני 46, היו בין שבעת הנאשמים בפרשה, שכללה אישומים בציתות לטלפונים ולמשיבונים של מושאי סיקור, תשלום שוחד לפקידי ציבור ואנשי אכיפת חוק וכן שיבוש הליכי משפט. קולסון הוא היחיד מבין השבעה שנמצא אשם בקשירת קשר לפריצה לטלפונים. ברוקס זוכתה על ידי חבר המושבעים מפריצה לתיבות קוליות ומתן שוחד לאישי ציבור, וכן משני סעיפים של שיבוש הליכי משפט.

האישום החמור ביותר נוגע לפריצה לתא הקולי של מיילי דוולר, נערה נעדרת שבהמשך נמצאה מתה. חוקר פרטי ביצע את הפריצה עבור העיתון ב–2002, כשברוקס היתה עורכת העיתון וקולסון סגנה — וגם מאהבה. המשפט שנערך באולד ביילי, בית המשפט הפלילי של לונדון, נמשך שמונה חודשים סיפק בעצמו חומר שלא היה מבייש צהובון בריטי, והעניק הצצה נדירה אל הקשרים הקרובים בין עיתונאים, פוליטיקאים ואישי ציבור בכירים בבריטניה. במהלכו נחשף כי העיתון פרץ גם ציתות לשיחותיהם של בני משפחת המלוכה, סלבריטאים ופוליטיקאים.

רבקה ברוקס ואנדי קולסון מגיעים לבית המשפט, באוקטובר 2013צילום: AFP

לפי הדיווחים בבית המשפט, ברוקס נראתה נרגשת כשפסק הדין הוקרא והיתה קרובה לדמעות כשלוותה אל מחוץ לבית המשפט. קולסון קיבל את הבשורה מבלי להביע רגשות. הנאשמים שזוכו מאשמת שיבוש הליכי משפט הם: צ'רלי ברוקס - בעלה של רבקה ברוקס; שריל קרטר - מזכירתה לשעבר של ברוקס ומארק האנה - האחראי על הביטחון בניוז אינטרנשיונל.

סטיוארט קוטנר, העורך בפועל לשעבר של ניוז אוף דה וורלד, זוכה גם הוא ממעורבות בפרשת האזנות הסתר. השופטים צריכים עדיין להכריע באישומים לפיהם קולסון וקלייב גודמן, לשעבר כתב ניוז אוף דה וורלד לענייני בית המלוכה, שילמו לקציני משטרה בעבור מספרי טלפון של בני משפחת המלוכה.

במהלך השערוריה והמשפט, הרבה מתשומת הלב התמקדה בדמותה של ברוקס, שהיתה אחת הדמויות החזקות ביותר בעיתונות הצהובה בבריטניה, ונחשבה למקורבת לבכירים רבים, בהם קמרון. אך לתפקיד שמילא קולסון ישנה חשיבות פוליטית, בשל עבודתו עם ראש הממשלה, הן במהלך תקופתו באופוזיציה והן לאחר עליית המפלגה השמרנית לשלטון ב–2010.

קמרון הגן בתחילה על קולסון וזכה לביקורת של פוליטיקאים מהאופוזיציה שפקפקו בשיקולו הפוליטי — שאלות שצפויות בוודאי לעלות כעת שוב. הוא העסיק את קולסון חודשים לאחר שזה עזב את עבודתו כעורך העיתון, מעט לפני שאחד מכתביו נאסר באשמת הפריצה לטלפונים. בעקבות התפוצצות הפרשה, הורה קמרון לפתוח בחקירה ציבורית אודות האתיקה התקשורתית בבריטניה, שממצאיה התפרסמו בדו"ח חריף בסוף 2012.

לאחר ההרשעה היום, פרסם קמרון תנצלות "מלאה וכנה" על כך ששכר את קולסון. "אני לוקח אחריות מלאה על העסקתו של אנדי קולסון", אמר, "עשיתי זאת על בסיס ההבהרות שקיבלתי ממנו אודות הציתות לטלפונים, והתברר כי אלה לא היו נכונות. תמיד אמרתי כי אם יתברר שהן אינן נכונות, אתנצל באופן מלא וכן, ואני עושה זאת היום. אני מצטער עמוקות על כך שהעסקתי אותו. זו היתה החלטה שגויה ואני ברור בעניין זה".

איל התקשורת רופרט מרדוק קיבל היום הודעה רשמית מבלשי הסקוטלנד יארד כי ייחקר בקרוב בחשד כי הוא אחראי למעשים פליליים בעיתונים שלו. הסקוטלנד יארד יצר קשר עם מרדוק כבר לפני שנה, אך סוכם עם עורכי דינו כי החקירה תיערך רק לאחר סיום המשפט של עובדיו. החקירה צפוייה להיערך בקרוב בבריטניה, "תחת אזהרה". בנו של מרדוק, ג'יימס, עשוי להיחקר גם הוא.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ