מרקל: בריטניה לא תצליח למנוע את מינוי יונקר לראש הנציבות האירופית

מנהיגי אירופה מתכנסים היום בבריסל, ובמרכז העניינים ניסיון בריטניה למנוע את המינוי המועדף על הקנצלרית. ביולי: פסגה למינוי בכירים נוספים באיחוד

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הבהירה שלשום שבריטניה תיכשל אם תנסה למנוע את מינויו של ז'אן קלוד יונקר לנשיא הבא של הנציבות האירופית. "אין זה אסון אם בסופו של דבר נקבל את ההחלטה רק ברוב מיוחס", אמרה מרקל לפרלמנט, בהתייחסה לשיטת ההצבעה שתאומץ במקרה שמנהיגי אירופה לא יסכימו כדרכם פה־אחד על המועמד לתפקיד הרם.

יונקר, לשעבר ראש ממשלת לוקסמבורג, עמד בראש גוש המרכז־ימין שניצח בבחירות לפרלמנט האירופי במאי. אולם, ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון רואה בו טכנוקרט מיושן המעורר התמרמרות נגד האיחוד האירופי. הכעס על בריסל תרם להתחזקות המפלגות הלאומיות והפופוליסטיות בבחירות, לרמה שלא ידעו כמותה מאז הבחירות האירופיות הראשונות, ב–1979.

מרקל, הולנד וקמרון בטקס לציון מאה שנים לתחילת מלחמת העולם הראשונה, אתמולצילום: AP

קמרון שוחח שלשום בטלפון עם מרקל ועם ראש ממשלת הולנד מארק רוטה, כדי להביע שוב את התנגדותו למועמדות יונקר לראש הרשות המבצעת של האיחוד. אם המנהיגים לא יגיעו להסכמה, כצפוי, תיערך היום הצבעה בבריסל, בפסגת מנהיגי האיחוד. בעבר מנהיגי המדינות החברות מינו את ראש הנציבות, אבל השנה קיבל הפרלמנט האירופי את עמדת מנהיג הגוש המרכז־ימין, שמנהיג הגוש המנצח בבחירות לפרלמנט האירופי ימונה גם לנשיא הנציבות.

בנוסף, אתמול הודיע ראש ממשלת אירלנד אנדה קני כי תיערך פסגה נוספת של מנהיגי אירופה בחודש הבא, שבא תיקבע זהותם של בעלי תפקידים בכירים נוספים באיחוד, בהם נשיא האיחוד האירופי (כיום מכהן בתפקיד הרמן ון־רומפי), ושר החוץ של האיחוד (כיום מכהנת קתרין אשטון).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ