קייב חתמה על הסכם היסטורי עם אירופה; הפסקת האש הוארכה בשלושה ימים

מנהיגי אוקראינה, מולדובה וגיאורגיה הסבו מכה לרוסיה והתחייבו לשיתוף פעולה הדוק עם אירופה. במוסקבה מאיימים: לחתימה יהיו "השלכות חמורות"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

אוקראינה, גיאורגיה ומולדובה חתמו היום (שישי) בבריסל על הסכמי ההתאגדות עם האיחוד האירופי, הסכמים מדיניים וכלכליים רבי חשיבות, שהסירוב לחתום עליהם בסוף השנה שעברה הצית את המשבר האחרון באוקראינה. הנשיא האוקראיני פטרו פורושנקו אמר כי היום זה הוא "היום החשוב ביותר" עבור ארצו, מאז שהכריזה על עצמאותה מברית המועצות. רוסיה תקפה את החתימה, ועתה היא מאיימת בצעדי עונשין נגד המדינות החותמות.

החלטת קודמו של פורושנקו, ויקטור ינוקוביץ', שלא לחתום על ההסכם הזה ברגע האחרון בנובמבר, הציתה את המחאה ההמונית שהביאה לסילוקו ולכינון ממשלה המתנגדת להשפעת הקרמלין, אך גם לסיפוח חצי-האי קרים לרוסיה ולמרד הגלוי של שני מחוזות במזרח המדינה, שרוב תושביהם דוברי רוסית. רוסיה ביקשה לסכל את חתימת אוקראינה על ההסכמים, מאחר שהם חותרים תחת כוונתה להקים איחוד מכסים משלה, האיחוד האירו-אסייתי, שיחלוש על שטחי ברית המועצות לשעבר.

"זוהי נקודת השקפה חדשה לחלוטין עבור ארצי, אי אפשר למנוע אירועים היסטוריים", אמר פורושנקו, שנבחר לנשיאות בחודש שעבר בפער ניכר. באופן הפגנתי, הוא ציין כי הוא משתמש בעט שבו היה אמור לחתום ינוקוביץ' על ההסכם בפסגת האיחוד האירופי בווילנה בשנה שעברה. הוא הוסיף: "אוקראינה מדגיש את החלטתה הריבונית בעד הצטרפות לאיחוד האירופי". כמובן, הצעד הזה עוד רחוק מאוד, אך שיתוף הפעולה העתידי עם אירופה צפוי לקרב את קייב לבריסל.

נשיא אוקראינה פרושנקו (במרכז) עם הולנד ומרקל, לאחר טקס החתימהצילום: REUTERS

בפסגה השתתפו כל מנהיגי המדינות החברות באיחוד, שחתמו כל אחד בתורו על ההסכמים עם שלוש המדינות הסובייטיות לשעבר. באירוע גם השתתפו ראש הנציבות האירופית ז'וזה מנואל ברוזו ונשיא האיחוד הרמן ון-רומפי, שאמר: "זהו יום גדול עבור אירופה. האיחוד האירופי עומד לצדכם היום יותר מאשר בכל זמן בעבר".

סגן שר החוץ של רוסיה גרגורי קראסין הגיב לאירוע החתימה, ואמר כי לצעד יהיו "השלכות חמורות" עבור המדינות החותמות, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס. "החתימה על המסמך הרציני הזה היא כמובן זכות ריבונית של כל מדינה, אך ההשלכות של החתימה עבור אוקראינה ומולדובה יהיו חמורות, ללא ספק", אמר קראסין.

מוקדם יותר סרגיי גלאזייב, יועץ בכיר בקרמלין, כינה את פורושנקו "נאצי", וטען כי נשיאותו אינה לגיטימית מאחר שיש חלקים באוקראינה (במזרח המדינה הפרו-רוסי) שלא הצביעו בבחירות בחודש שעבר. הוא הוסיף כי לנשיא אוקראינה אין זכות חוקתית לחתום על ההסכם, שיפגע בכלכלת ארצו.

רוסיה כבר איימה בעבר להחרים סחורות מאוקראינה אם תחתום על הסכמי ההתאגדות, ואף עצרה את אספקת הגז אליה בגלל חוב קודם. דיווח בסוכנות הידיעות ריא-נובוסטי, שבצו צוטט דובר הקרמלין, היה מתון יותר -  ובו נאמר כי יינקטו צעדי עונשין נגד שלוש המדינות, רק אם ההסכמים ישפיעו לרעה על הכלכלה הרוסית.

בעקבות ההסכם מוצרים ונוהגים העומדים בתקנים של האיחוד האירופי יוכלו להיסחר בחופשיות בכל מדינה של האיחוד ללא מכסים והגבלות. בהתאם, מוצרים ושירותים של מדינות האיחוד יוכלו להימכר בקלות ובזול לעסקים וללקוחות בשלוש הרפובליקות הסובייטיות לשעבר. פרשנים מעריכים כי מעבר לסחר עם אירופה, המעבר לתקנים המחמירים של האיחוד, יאפשרו להן לפתח את הסחר העולמי שלהן.

בנוסף, ההסכם דורש מהמדינות לאמץ את כללי האיחוד על חוזים ממשלתיים, מדיניות להגברת התחרות בשווקים, הגנה על קניין רוחני – מה שעשוי להגביר את רצון המשקיעים להיכנס לעסקים בשטחן.

שעות לאחר טקס החתימה אמר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי יש צורך בהפסקת אש ארוכת טווח במזרח אוקראינה וקיום שיחות בין הממשלה בקייב לנציגי הבדלנים. במקביל לכך אמרו הבדלנים כי הם מוכנים לשביתת נשק לטווח ארוך, ובינתיים מאריכים אותה בשלושה ימים - עד 30 ביוני. לאחר חזרתו מבריסל לקייב, מסר פורושנקו על צעד דומה מהצד האוקראיני. למרות הדברים הללו, נהרגו חמישה חיילים אוקראינים בחילופי אש במזרח המדינה היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ