מנהיגי אירופה בחרו במועמד השנוא על הבריטים לראשות הנציבות האירופית

ראש ממשלת בריטניה כפה על חבריו הצבעה, אך לבסוף בחרו מנהיגי אירופה את ז'אן קלוד יונקר להיות מועמדם לעמוד בראשות הזרוע הביצועית של האיחוד

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מנהיגי האיחוד האירופי מינו היום (שישי) את ז'אן קלוד יונקר, ראש ממשלת לוקסמבורג לשעבר, למועמדם לנשיא הנציבות האירופית – הזרוע הביצועית של האיחוד. ההחלטה התקבלה למרות התנגדותו הנחרצת של ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון, שאמר לאחר ההחלטה בפסגת מנהיגי אירופה בבריסל כי יהיה לו קשה יותר לשמור על ארצו באיחוד.

מנהיגי מדינות חברות אחרות פנו מיד לאחר קבלת המינוי הצפויה לקמרון ולאזרחי בריטניה, והבטיחו להפיג את החששות בממלכה המאוחדת לגבי התחזקות מוסדות האיחוד בעתיד ולגבי הליך בחירת נשיאי הנציבות הבאים. בהתנגדותו הכריח קמרון באופן חסר תקדים את חבריו המנהיגים להצביע על זהות ראש הנציבות, בניגוד לנוהג להסכים פה אחד. בהצבעה בהרמת ידיים הוא הובס 26-2, ומי שתמך בו היה ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן.

ההתנגדות הזאת, המבטאת את הרגש האירוסקפטי הגובר בבריטניה, אפשרה לקמרון להביע את חוסר שביעות רצונו מהדרך שבה נבחר יונקר ומהתאמתו לעמוד בראש הזרוע האירופית היוזמת חקיקה ואוכפת את חוקי האיחוד. רבים מעריכים כי הסיבה להתנגדותו הפומבית היא שיקולים פוליטיים פנימיים. העימות גם הדגיש את הבידוד היחסי של בריטניה בגוש האירופי, שבו היא חברה מעט מנותקת מאז 1973.

יונקר במסע הבחירות לראשות הנציבות, באפריל השנהצילום: אי–פי

"עתה יהיה קשה הרבה יותר לשמור על בריטניה באיחוד אירופי. יהיה קשה יותר, הסיכון גבוה יותר, והקרב לשנות את הארגון הזה יהיה ארוך יותר ומתיש יותר, אין ספק לגבי זה", אמר ראש הממשלה הבריטי לאחר ההצבעה. באירופה הדורשת רפורמה באיחוד, המנהיגים בחרו ב"קרייריסט בבבריסל", אמר קמרון.

יונקר, בן 59, מתווך בפסגות של האיחוד האירופי כבר יותר משני עשורים, ועתה הוא יעמוד לאישור סופי בפני הפרלמנט האירופי ב-16 ביולי, שם הוא צפוי לזכות בתמיכתם של רוב חברי הבית מהמרכז-ימין והמרכז- שמאל. מנהיגי האיחוד יקיימו פסגה נוספת בחודש הבא כדי לאייש את התפקידים הבכירים האחרים בארגון - נשיא האיחוד, שר החוץ והממונה על המדיניות הכלכלית.

בכירים שהיו בחדר כשהצביעו המנהיגים אמרו כי עמיתיו של קמרון הביעו אהדה לעמדתו של המנהיג הבריטי לפני ההכרעה, ולא היתה שמחה לאיד לאחריה. מיד לאחר ההצבעה הסכימו 28 המנהיגים להוסיף עוד סעיפים להצהרתם הסופית, שבהם נכתב כי דאגותיה של בריטניה לגבי עתיד האיחוד "צריכות לקבל מענה", ושהעיקרון "ליצור איחוד הדוק יותר"  - מושג המרתיע אירוסקפטיים רבים בממלכה – מאפשר נתיבים שונים להתקרבות עבור מדינות שונות. לדוגמה, בריטניה אינה חלק מגוש האירו ואינה חלק מאמנת שנגן, המאפשרת מעבר ללא דרכונים בין המדינות החתומות עליה.

אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה, שקידמה את מועמדותו של יונקר מול התנגדות קמרון, אמרה: "המסקנות שעליהן הסכמנו מראות שאנחנו מוכנים להתייחס ברצינות לדאגות של בריטניה. סדר היום האסטרטגי משקף את הרצון הבריטי, שאותו אני חולקת, לאיחוד אירופי מודרני, פתוח ויעיל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ