נשיא הנציבות האירופית החדש: מתווך ומגשר מיומן

ראש ממשלת לוקסמבורג לשעבר, ז'אן קלוד יונקר, הוא דמות רבת השפעה בגוש האירו. המשימה המוטלת עליו, לדאוג ליציבות האיחוד, אינה פשוטה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ז'אן קלוד יונקר, נשיא הנציבות האירופית החדש, הוא דמות רבת השפעה בגוש האירו, וידוע כמתווך ומגשר מיומן ורב ניסיון. הוא האחרון מבין המנהיגים אשר נטלו חלק בפסגת מאסטריכט ב–1991, שהובילה לחתימת האמנה שהובילה ליצירת האירו, שעדיין פעיל בזירה הפוליטית. המשימה המוטלת עליו אינה פשוטה: להחזיר את אמון הציבור באיחוד אירופה, ולדאוג ליציבותו של האיחוד האירופי.

יונקר בן ה–59 כיהן כראש ממשלת לוקסמבורג במשך 19 שנים. ב–2013 הובס בבחירות בעקבות שערוריית ריגול שערערה את ממשלתו. הוא היה בין דמויות המפתח במאבק להציל את גוש האירו ממשבר החוב שאיים על קיומו ב–2010–2013.

יונקר שימש כיושב ראש ועידות של שרי אוצר של הגוש האירופי שבהן הוחלט על תוכניות לחילוץ פיננסי של חמש מהמדינות החברות באיחוד, על החמרת המשמעת התקציבית, ועל קביעת מדיניות צנע, שעוררה מחאה חריפה בכמה מדינות. בשיאו של משבר האירו, אמר יונקר, בעל חוש הומור עצמי מפותח, שהוא מעדיף "דיונים המתנהלים בהיחבא ובאפלה" משום שחשיפה לעין הציבור רק תורמת לפאניקה בשוק.

יונקר, איש ימין־מרכז, קנה לעצמו שם של אמן התיווך והפישור מאחורי הקלעים, שהצליח לגשר בין התפיסות המנוגדות של גרמניה ושל צרפת בכל הקשור למדינות כלכלית ופיסקלית. פשרות אלה תרמו במידה רבה להישרדות האיחוד האירופי.

יונקר סייע גם בניסוח תקנות המשמעת התקציבית המרכיבות את אמנת היציבות והצמיחה בשנת 1997, והגמיש אותן בניסוח מחודש ב–2003, אחרי שגרמניה וצרפת הפרו אותן. כל אותה עת תרם לשגשוגה של לוקסמבורג הזעירה, כמרכז פיננסי שבו שיעורי המס נמוכים. מודל פיננסי זה התאפשר הודות לסודיות הבנקאית שבוטלה רק בשנתו האחרונה בתפקיד.

יונקר, עורך דין בהכשרתו, הפך לשר אוצר בהיותו בן 34 בלבד. כעת הוא ניצב בפני אתגר לא מבוטל: עליו להפיח רוח מחודשת במוסד רב ההשפעה באיחוד, שבו מועסקים יותר מ–20 אלף בני אדם, ולהנהיג רפורמות מדיניות וכלכליות תוך גישור על פערים ניכרים בעמדות ובאינטרסים של 28 המדינות החברות בו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ