מחבר מדריך להישרדות בריצת פרים ננגח בספרד

ביל הילמן נפגע בריצת הפרים המסורתית בפמפלונה, לשם הגיע עם חובבים אחרים של האירוע - בהם גם נכדו של ארנסט המינגוויי, שנשאר לישון במלון

רפאל מינדר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפאל מינדר, ניו יורק טיימס

"העצה האחרונה שלי פשוטה: אם ברצונכם לוודא כי תשרדו את מרוץ הפרים, התרחקו מהרחוב וצפו מהמרפסת".

מתוך הספר Fiesta: How to Survive the Bulls of Pamplona

ארנסט המינגוויי העדיף לכתוב ממרחק בטוח על המסורת של ריצת הפרים בפמפלונה, אירוע המושך לספרד אלפי תיירים מכל העולם. לרוע מזלו, האמריקאי ביל הילמן, מחבר מדריך להישרדות בפסטיבל, לא שמע לעצתו שלו, וננגח אתמול בריצת הפרים.

"הילמן סובל מפציעה משמעותית בשרירים, אך לא מנזק חמור לעצמות או לעורקים", אמר פריסק-הריסון, סופר בריטי ולוחם פרים חובבן, שחיבר יחד עם הילמן את המדריך. פריסק-הריסון, שרץ אתמול מאחורי הילמן, מאשים את המשתתפים האחרים בתאונה של עמיתו. לדבריו, הילמן, תושב שיקגו בן 32, הוא אצן מנוסה עם "טכניקת ריצה מעולה", נפל לאחר שנדחף על ידי משתתף אחר.

"האירוע הופך למסוכן יותר ויותר בכל שנה, בגלל משתתפים שאינם מבינים בפרים. הכלל החשוב במירוץ הוא לכבד את הרצים האחרים, ורבים שוכחים זאת".

בין הקורבנות הנוספים של המירוץ, ברחובות העיר העתיקה בפמפלוניה, ספרדי שננגח בבית החזה ומאושפז כעת במצב קשה, ושלושה משתתפים נוספים שנפצעו קל.

ריצת הפרים בפסטיבל סן פרמין היא מסורת מהמאה ה-13, אך הפעילות התפרסמה בעולם לאחר שהונצחה בספרו של המינגווי "וזרח השמש" ב-1926. מאז, הפסטיבל שנמשך כשבוע מושך אליו יותר ויותר תיירים מרחבי העולם.

הרשויות במקום הכריזו על קוד בטיחות נוקשה יותר השנה, ואיימו להטיל קנסות הנעים בין 60 ל-600 אלף יורו על משתתפים המסכנים את בטיחותם של אחרים. לרוב מדובר במבקרים שמחליטים להצטרף למירוץ תחת השפעת אלכוהול. למרות שהתאונות בפסטיבל קורות לעיתים קרובות, רובן מסתכמות בפציעות קלות. התאונה הקטלנית האחרונה אירעה לפני חמש שנים, כאשר אזרח ספרדי ננגח בצווארו.

השנה, פריסק-הריסון הגיע לפסטיבל עם חבריו והמחברים האחרים של המדריך, בהם גם ג'ון המינגוויי, נכדו של הסופר. לדבריו של פריסק-הריסון, ג'ון המינגוויי לא הצטרף לריצה. "הוא נשאר לישון, מה שמעיד על בינה רבה", אמר.

תגובות