האפיפיור מודה: 2% מהכמרים הקתולים הם עברייני מין

פרנסיסקוס אמר את הדברים בראיון לעיתון "לה רפובליקה", מאוחר יותר הוציא הוותיקאן הודעה לפיה חלקים מהכתבה אינם מדויקים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

כ־2% מהכמרים הקתולים הם עברייני מין, כך אמר אתמול בערב (ראשון) האפיפיור פרנסיסקוס הראשון בשיחה עם עיתונאי בכיר של היומון האיטלקי "לה רפובליקה", המזוהה עם השמאל. לדברי העיתון, הכס הקדוש מתייחס לתופעה כאל "צרעת בתוך כתלינו".

ואולם בעקבות הפרסום, הוציא הוותיקאן הודעה שבה טען כי חלקים בכתבה הארוכה אינם מדויקים, ובראשם הקטע שהעיתון מייחס לאפיפיור, לפיו יש גם קרדינלים בין עברייני המין. הכתבה היא שחזור של שיחה בת שעה בין האפיפיור לבין מייסד לה רפובליקה, אאוג'ניו סקלפארי, אתאיסט שפרסם בעבר שיחות קודמות עם האפיפיור.

"חלק גדול מעוזריי הנלחמים יחד איתי (נגד פדופיליה) מספקים לי נתונים סטטיסטיים אמינים לפיהם שיעור הפדופיליה בכנסייה הוא כ־2%" ציטט העיתון מדברי פרנסיסקוס. "נתונים אלה היו צריכים לעודד אותי, אבל אני חייב לומר שאינם מעודדים אותי כלל. זה חמור ביותר", צוטט האפיפיור.

לדברי העיתון, האפיפיור אמר כי אף שרוב מקרי הפדופיליה התרחשו בתוך הסביבה המשפחתית, כלומר לא בהכרח בקרב כמרים במסגרות דתיות, "נגע הצרעת קיים גם בין כתלינו". על פי נתונים סטטיסטיים של הכנסייה לשנת 2012 יש היום כ־414 אלף כמרים קתולים בעולם.

בעקבות הפרסום הוציא הוותיקאן הודעה שבה הפנה את תשומת הלב לכך שסקלפארי נוהג לקיים שיחות ארוכות עם אישים בלי לרשום או להקליט אותן, ומשחזר אותן אחר כך מזכרונו. סקלפארי בן ה־90 הוא אחד מהעיתונאים הנודעים ביותר של איטליה.

בהודעתו ציין דובר הוותיקאן פדריקו לומבארדי שהשיחה אמנם התקיימה, אבל שאי אפשר לייחס "בבטחון" את כל המצוטט ממנה לאפיפיור. לומבארדי ציין במיוחד שהמשפט המיוחס לאפיפיור, לפיו יש גם קרדיינלים בין עברייני המין, אינו מדויק והאשים את העיתון בניסיון "לעשות מניפולציה בקוראים תמימים".

בשבוע שעבר קיים האפיפיור מפגש ראשון עם קורבנות התעללות מינית בידי כמרים. בשיחה אמר להם שהכנסייה צריכה "לבכות ולפצות" על אותם הפשעים. הוא נדר לגלות אפס סובלנות כלפי המתעללים ולהביא לדין ארכיבישופים שיחפו על פשעיהם של כמרים בקהילותיהם.

האפיפיור פרנציסקוס בדרשת יום ראשון, אתמולצילום: Reuters

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ