מנהיגי אירופה דחו את ההחלטה על מינוי שר חוץ חדש לאיחוד

חברי מועצת האיחוד שנפגשו אתמול לא הצליחו להגיע להסכמה על איוש התפקידים המרכזיים במוסדות האירופיים, ויכריעו רק בסוף אוגוסט

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
רויטרס

מנהיגי המדינות החברות באיחוד האירופי שנפגשו אתמול (רביעי) בבריסל, לא הצליחו להגיע להסכמה על המינויים הפוליטיים הבכירים בצמרת האיחוד, ודחו את ההחלטה עד לסבב נוסף של שיחות שייערך ב-20 באוגוסט. התפקידים שעליהם לאייש באופן הדחוף ביותר הם שר חוץ לאיחוד ומנהיג למועצה האירופית, זאת לאחר שאישרו כבר את לנשיא הבא של הנציבות האירופית.

"לעתים לוקח זמן להגיע להסכמה על שמות לתפקידים החשובים ביותר הללו", אמר הרמן ואן רומפיי, הנשיא הנוכחי של המועצה האירופית, לאחר הפגישה בבריסל. "אני בטוח לחלוטין שנגיע להסכמה ב-30 באוגוסט", הוסיף.

נשיא הנציבות הנבחר, ד'אן קלוד יונקר, בבריסלצילום: AP

המשרות שמתפנות, בהן תפקידים בכירים אחרים בנציבות, ותפקיד נשיא מועצת האיחוד האירופי, המורכבת ממנהיגי המדינות, יעצבו את תגובת אירופה לאתגרים, החל מהמשבר באוקראינה, ועד לרצונה של בריטניה לוותר על חברותה באיחוד.

חילופי התפקידים מביאים את כהונתה של קתרין אשטון, שרת החוץ הראשונה של האיחוד, לסיומה. אשטון הבריטית זכתה לשבחים על טיפולה במשבר בקוסובו ובאיראן, אבל גם לביקורת על היעדריותיה הרבות מישיבות. כך או כך, היא הניחה את היסודות לתפקיד החשוב הזה באיחוד.

שרת החוץ של איטליה, פדריקה מוגריני בת 41, נחשבת לאחת ההמועמדות המובילות להחליף את אשטון. אולם לפולין ומדינות אחרות במזרח אירופה ישנן השגות לגבי מידת התאמתה לתפקיד, והן הביעו חשש שהיא לא מנוסה מספיק, ועלולה להיות "רכה מדי" ביחסה לרוסיה סביב המשבר באוקראינה.

שר החוץ של פולין, רדיסלב שיקורסקי, וכריסטלינה גאורגייבה מבולגריה, נציבת האיחוד לפיתוח, הם מועמדים נוספים לתפקיד שר החוץ של האיחוד, למקרה שמוגריני לא תקבל תמיכה מספקת. נציגי מערב אירופה באיחוד רואים בשיקורסקי, שלמד באוקספורד, מנהיג בעל חשיבה אסטרטגית, אך חוששים שהוא לוחמני מדי כלפי מוסקבה.

הנשיא פרס ושרת החוץ של איטליה בירושלים, היוםצילום: AFP

לאחר שמנהיגי מדינות האיחוד יחליטו על מועמד לתפקיד שר החוץ הבא, הוא יובא להצבעה בפני הפרלמנט האירופי, אז יאושר מינויו סופית. צפויות שיחות נוספות גם לגבי תפקידים משמעותיים נוספים, בהם התפקיד רב ההשפעה של ראש קבוצת שרי האוצר של גוש האירו.

מלאכת בחירת התפקידים היא עדינה במיוחד, בהתחשב בפערי הדעות בין 28 המדינות חברות . תפקידי מפתח אחרים בנציבות האיחוד – הזרוע הביצועית של האיחוד האירופי שמחוקקת ואוכפת חוקים שמשפיעים על חייהם של 500 מיליון אירופאים – כוללים את הנציב לענייני כלכלה, מסחר ומדיניות אנרגיה.

יונקר, שקיבל הסכמה רחבה מהפרלמנט למינויו כנשיא הנציבות, השתתף בוועידה כנשיא-הנבחר, בטרם ירכיב את הנבחרת שלו. פוליטיקה, כישורים ונסיון הם בין הגורמים שייצטרך לקחת בחשבון בבחירות שלו, בעודו מאזן בין מאפיינים כמו מין, מפלגה, מדינות גדולות או קטנות, וצפון, דרום, מערב ומזרח אירופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ