רוני בר

אן סופי לקלר, שהיתה מועמדת בבחירות לראשות עיירה בצרפת מטעם מפלגת הימין הקיצוני "החזית הלאומית", נידונה אתמול לתשעה חודשי מאסר בפועל ולקנס 50 אלף אירו. לקלר השוותה את שרת המשפטים הצרפתית כריסטיאן טובירה לקוף במסע הבחירות. כמו כן, על מפלגתה, שאותה מנהיגה מרין לה פן, הוטל קנס 30 אלף אירו.

העיתון הצרפתי "לה מונד" דיווח כי בית המשפט שדן בעניינה של לקלר נמצא בעיר קאיין שבגיאנה הצרפתית – מחוז הולדתה של שרת המשפטים. את התלונה נגד לקלר הגישה תנועה מקומית, ובית המשפט אף החמיר עם הנאשמת והטיל עונש כבד משביקשה התביעה.

בנובמבר הפיצה לקלר, שהיתה מועמדת בבחירות המקומיות ברתל שבחבל הארדנים, כרזות באינטרנט וברחובות העיירה רתל שבהן נראתה טובירה כשלצדה תמונה של קוף.

אן סופי לקלר. נידונה לעונש כבד יותר מזה שביקשה התביעהצילום: AFP

בראיון לערוץ "פראנס 2" נשאלה אז הפוליטיקאית, בת 33, על העניין ואמרה: "התמונה הזו אומרת הכל. אני מעדיפה לראות אותה (את טובירה) נתלית בענפי העץ מאשר בממשלה. בכנות, כשמדברים על נושאים רציניים היא מחייכת חיוך שטני. אבל זה לא גזעני: קוף זו חיה, ואדם שחור הוא אדם. יש לי חברים שחורים ואני לא חושבת שהם קופים. את ההשוואה עשיתי יותר בהקשר הפראי. אין זו גזענות נגד שחורים או אפורים או כל דבר אחר".

לאחר כמה ימים של שתיקה ולנוכח הדיון הציבורי הגובר, הודיעה מנהיגת החזית הלאומית, מרין לה פן, על סילוקה של לקלר משורות המפלגה, אף שתמכה במועמדותה בבחירות ברתל. בכירי החזית הלאומית סירבו, עם זאת, להתנצל בפני טובירה, בטענה שהם "אינם מקבלים אחריות על דברים שאומר כל אחד מחברי המפלגה".

היום אמרה לקלר כי היא מזועזעת מחומרת העונש, וכי בכוונתה לערער עליו. "העונש לחלוטין אינו מידתי, הייתי בהלם כששמעתי על החלטת בית המשפט. הפושעים הגדולים ביותר נשפטים למאסר בית עם צמיד אלקטרוני, ואותי שולחים לתשעה חודשים בכלא".

הנהלת מפלגת החזית הלאומית הביעה גם היא זעזוע מגזר הדין המחמיר מדי לטעמה, והצהירה על כוונתה לערער: "מתברר שבבית המשפט בקאיין לא שולט החוק. יש לגנות בכל לשון את הפגיעה החמורה הזו במדינת החוק". מייסד המפלגה, ז'אן מארי לה פן, כתב בטוויטר כי השופטים בתיק "בוגדים בחוק ואונסים את המוסר".

שרת המשפטים הצרפתית טובירה. הושוותה לקוף בידי לקלרצילום: REUTERS

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ