בין הרוגי המטוס המלזי: חוקרים ופעילים בתחום האיידס

על המטוס שהתרסק מעל אוקראינה היו נוסעים בדרכם לוועידת האיידס העולמית באוסטרליה, בהם ד"ר יופ לאנג, מחלוצי המחקר בתחום

רויטרס וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס וניו יורק טיימס

חוקרים ופעילים שהיו בדרכם לוועידה בינלאומית על איידס באוסטרליה הם בין הרוגי המטוס המלזי שהופל אתמול מעל מזרח אוקראינה. בהם גם ד"ר יופ לאנג, הנשיא לשעבר של ארגון האיידס העולמי וחוקר ידוע בתחום מהולנד, וגלן תומס, דובר של ארגון הבריאות העולמי.

טיסת מלזיה איירליינס, שהמריאה מאמסטרדם אל קואלה לומפור, התרסקה אתמול (חמישי) עם 298 הנוסעים ואנשי הצוות. רשויות המודיעין האמריקאיות מאמינות כי טיל קרקע-אוויר הפיל את המטוס, אך לא ברור עדיין מי ירה אותו.

בין ההרוגים אנשי צוות מארגון הבריאות העומי, חוקרים רפואיים, עובדים בארגוני בריאותופעילים שהיו בדרכם לוועידה הבינלאומית ה-20 לאיידס  שתפתח ביום ראשון במלבורן. לא ניתן לומר כמה מהנוסעים על המטוס היו בדרכם לוועידה, אך לפי דיווחים שונים, נציגים בכנס המקדים שנערך בסינדי עודכנו כי מעל ל-100 ממשתתפי הוועידה היו על המטוס.

בית החולים של המרכז הרפואי האקדמי באמסטרדם מסר כי שניים מאנשי הצוות שלו, לאנג ורעייתו ז'קלין ואן טונגרן, שעמדה בראש מחלקת התקשורת במכון לבריאות עולמית ופיתוח באמסטרדם, היו על המטוס. "יופ היה אדם שלא ידע כל מחסומים", מסר בית החולים. "הוא היווה השראה גדולה עבור כל מי שרצה לעשות משהו בנוגע לטרגדיית האיידס באפריקה ובאסיה".

לאנג היה מחלוצי המחקר בתחתום האיידס מהשנים הראשונית בהן התפשטה המחלה, ומילא תפקיד מרכזי בהפיכת הטיפול בווירוס HIV לזמין עבור אנשים במדינות מתפתחות. הוא החל לחקור את הווירוס ב-1983 ופרסם יותר מ-350 מאמרים על הנושא. על פי הביוגרפיה שלו באתר המכון, לאנג היה "הארכיטקט וחוקר מרכזי בכמה מהניסויים המכריעים בטיפול האנטי ויראלי לאיידס ובמניעת העברת וירוס HIV מאם לבנה במדינות מפותחות ומתפתחות".

ד"ר דיוויד מרגוליס, חוקר איידס מאוניברסיטת צפון קרולינה, סיפ כי עמיתיו של לאנג הספידו אותו בארוחת ערב שנערכה במלבורן למדענים שהקדימו להגיע לכנס. לדבריו, הדוברים סיפרו שלאנג אמר כי "אם אנחנו יכולים להביא פחית קרה של קולה לכל מקום באפריקה, אנחנו בהחלט יכולים להביא לשם טיפול באיידס".

כלת פרס נובל לרפואה, ד"ר פרנסואז בארה-סינוס, אחת ממגלות וירוס האיידס ונשיאת ארגון האיידס העולמי, חלקה לו כבוד בנאום בבירת אוסטרליה, קנברה. "יופ היה אדם נהדר ומקצוען אמיתי", אמרה. "אם החדשות יתבררו כנכונות, יהיה זה אובדן נוראי לכולנו. אין לי מילים לבטא את העצב". היא אמרה לכתבים כי הוועידה תתקיים, מתוך כבוד לאלה שאיבדו את חייהם באסון. "אנו יודעים שזה מה שהם היו רוצים שנעשה", אמרה.

לאנג היה "אדם הומניטארי אמיתי", כתבה בטוויטר ד"ר סימה יסמין, מהמרכז לבקרת מחלות בארה"ב. "כיצד אנו מודדים כמה עשה אדם עבור האנושות? אנשים כמו יופ משנים את מסלוליהן של מחלות. איזה אובדן ענק לעולם", כתבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ