פיטר בייקר, ניו יורק טיימס

מהרגע הראשון, שיחת הטלפון לא התנהלה בצורה מוצלחת. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין פתח אותה בתלונה ממושכת ומפותלת על הסנקציות האמריקאיות החדשות שהוטלו על רוסיה יום קודם. נשיא ארה"ב ברק אובמה, שקיים את השיחה מהחדר הסגלגל ביום חמישי בבוקר, הגיב בטענה שרוסיה מחמשת את המורדים באוקראינה - וציין בין היתר את הנשק נגד מטוסים שרוסיה מספקת להם. "זה לא משהו שאנחנו ממציאים", אמר אובמה, כך מסר גורם אמריקאי.

רק זמן רב אל תוך השיחה המתוחה, שנמשכה כשעה, פוטין ציין כמעט כבדרך אגב שהוא קיבל לידיו דו"ח על המטוס שהופל באוקראינה. הוא לא מסר פרטים רבים והשיחה המשיכה הלאה. אבל באותו רגע המתיחות שנמשכת חודשים בין רוסיה למערב פנתה לכיוון הרסני.

הפלת טיסה 17 של חברת התעופה "מלזיה איירליינס" יצרה אדוות ברחבי העולם - מאמסטרדם, שם חברים ובני משפחה נפרדו בפעם האחרונה מיקיריהם, דרך החופים המרוחקים של אסיה ואוסטרליה, שם רבים חיכו ל-298 הנוסעים ואנשי הצוות שלעולם לא הופיעו. הטרגדיה הגיעה עד קמפוס מכללה בבלומינגטון, אינדיאנה, שהוכה בצער לגלות שאחד מהדוקטורנטים שלה הם בין המתים.

תמונה של קור שילדר ונילטייה טול מונחת בכניסה לחנות הפרחים שלהם באמסטרדםצילום: AP

הפלת המטוס גרמה בלבול וכעס, צער וחוסר אמון, האשמות והאשמות שכנגד. היא גרמה לכך שהשלכות המאבק של החברה האוקראינית השסועה, שנראה רחוק מאוד עבור רבים, הגיעו לפתע לפתח ביתם. זה אירוע שהיה זמן רב בהתהוות.

קור שילדר ציפה זה זמן רב לחופשה עם החברה שלו, נילטייה טול. לפני כחודשיים, הוא פרסם תמונות של אתר נופש אינדונזי בדף הפייסבוק שלו. "ננפוש במקום עם בריכה פרטית שוורדים צפים בה", הוא כתב בהולנדית ב-17 במאי. "לא נעזוב לפני שכל עלי הכותרת ייבלו". שילדר בן 33 וטול בת 30, היה בעלים של חנות פרחים והוא היה גם מוסיקאי חובב, שניגן על תופים בלהקה.

ביום רביעי הם סגרו את חנות הפרחים שלהם באמסטרדם ותלו שלט שיפתחו מחדש ב-4 באוגוסט. גם אחרי שהם עברו את המכס בשדה התעופה סחיפהול באמסטרדם, שילדר עדכן את הדף הפייסבוק שלו. "תיזהר בצעדיך, תיזהר בצעדיך", כתב שעתיים לפני הטיסה, מהדהד את הודעות האזהרה האוטומטיות של המדרגות הנעות בשדה התעופה.

לפני העלייה למטוס, הוא פרסם תמונה של המטוס של מלזיין איירליינס, אותה חברת תעופה שמטוסה נעלם באופן מסתורי במארס השנה בדרך לסין. "במקרה שגם המטוס הזה ייעלם" הוא כתב באירוניה, "ככה הוא נראה".

תושבים מקומיים בוחנים את הריסות המטוס באתר ההתרסקותצילום: AFP

העלייה למטוס היתה פחות משעשעת לבני הזוג מארי ואלברט ריזק, שאיבדו קרובי משפחה בטיסה הקודמת של מלזיה איירליינס, טיסה 370. אחיה של אמה החורגת של מארי ואשתו היו בין אלה שאבדו בחודש מארס. הזוג חזרו לאוסטרליה אחרי ארבעה שבועות חופשה באירופה.

שוק ועצב גדול הורגשו בקואלה לומפור, היכן שהממשלה והעם המלזים כבר בטראומה קשה ממה שקרה למטוס של חברת התעופה הלאומית שלהם במארס. ראש הממשלה, נאג'יב רזאק, היה בביתו כאשר נודע לו על הפלת המטוס. הוא הגיע במהירות למרכז החירום של חברת התעופה המלזית בשדה התעופה בקואלה לומפור והורה לשר הביטחון, לשר החוץ ולמנהל התעופה במדינה לפגוש אותו שם.

"הפגישה היתה קשה, אפשר היה לראות על הפנים של כולם שהם כבר למודי קרב מטיסה 370", אמר גורם רשמי במלזיה שביקש לשמור על עילום שם. לאחר שקיבל ביקורת קשה על התנהלותו במשבר התעופה הקודם, רזאק היה נחוש בדעתו להתמודד עם המשבר הנוכחי באופן יעיל. בפעם הקודמת נדרש לו שבוע כדי לצאת בהודעה פומבית, הפעם הוא הופיע בפני מצלמות בתוך כמה שעות.

המטוס המריא מאמסטרדם ופנה מזרחה לאורך מסלול שאושר מראש. כשהוא חלף מעל שמי אוקראינה, הוא עבר לגובה 33,000 רגל, כדי לוודא שהוא נותר מעל גובה המינימום הנדרש של 32,000 רגל, שנקבע רק שלושה ימים קודם בדיוק בשביל להימנע מהיתקלות בלחימה על הקרקע או באוויר. חברות תעופה מסוימות נמנעו מלטוס באזור זה, אבל רוב החברות לא.

היה ידוע שלבדלנים הפרו־רוסים במזרח יש טילי כתף המכונים MANPADS, שיכולים להגיע לגובה מרבי של 12 אלף רגל. אבל בימים לפני האסון, הפרו-רוסים הבהירו שהגיע לידם נשק בסדר גודל שונה לחלוטין, טילי קרב מונחי מכ"ם מסוג SA-11, שיכולים להגיע עד לגובה של 70 אלף רגל.

ביום שני, טיל כזה הפיל מסוק תובלה אוקראיני, שטס בגובה 21 אלף רגל. זה הישג ​​הדורש מומחיות והכשרה שרק צבא יכול לתת. סוכנויות מודיעין אמריקאיות מאמינות שהטיל נורה מהצד הרוסי של הגבול, עובדה שמוסקבה הכחישה. הבדלנים טענו שהם הפילו את מסוק התובלה בעצמם. לכן אוקראינה קבעה באותו יום שגובה המינימום לטיסות אזרחיות הוא 32 אלף רגל, אבל אף אחד לא חשב לאסור על טיסות אזרחיות לחלוף מעל האזור.

פגיעת הטיל שהפילה את המטוס המלזי היתה במובנים רבים תוצאה של שינוי דרמטי בשדות הקרב של מזרח אוקראינה. לאחר ההכרזה על הפסקת אש חד צדדית, שלא הצליחה להוביל למשא ומתן משמעותי, נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו הורה לכוחות הביטחון האוקראינים לרסק את ההתקוממות על ידי כוח רב.

לאחר שהמסוק של צבא אוקראינה הופל ביום שני, הלחימה הסלימה. ביום שלישי, פיצוץ הרס בניין מגורים בסניזנה, עיירה המרוחקת 12 ק"מ מהגבול עם רוסיה ונשלטת על ידי מורדים. אוקראינה אמרה שמטוס רוסי ביצע את הפיגוע, המורדים האשימו את הצבא האוקראיני. בכל מקרה היה ברור שמלחמה אווירית חדשה יוצאת לדרך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ