המורדים באוקראינה טוענים שמצאו את הקופסאות השחורות של המטוס המלזי

לדבריהם הם יעבירו את הקופסאות לידי האו"ם; גופות ההרוגים הועמסו על קרונות, אך העברתם לידי הממשלה מתעכבת; קרי מאשים את המורדים ביירוט

אי־פי, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי, רויטרס

מנהיג המורדים הפרו-רוסים באוקראינה הודיע כי שתי הקופסאות השחורות של המטוס המלזי נמצאו ויימסרו לרשות התעופה הבינלאומית של האו"ם. בינתיים, גופות ההרוגים בהתרסקות נלקחו אל תחנת רכבת סמוכה, שם הן הועמסו על קרונות קירור. אולם הן עדיין לא הועברו מאזור הקרב, בעוד קייב והמורדים מחליפים האשמות על כך שהרכבת אינה נוסעת ועל המועד שבו יוכלו פקחים בינלאומיים לבדוק אותה.

דובר הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה (OSCE), המפקח על המבצע, אמר כי המורדים מסרו ש-167 גופות נמצאות על הרכבת. פקחים מהארגון, מלווים במורדים חמושים, בדקו שלושה מהקרונות, הנמצאים בתחנת הרכבת של העיירה טורז במחוז דונייצק.

סגן ראש ממשלת אוקראינה, וולודימיר גרויסמן, אמר במסיבת עיתונאים כי עוד 27 גופות נמצאו היום ו-20 חלקי גופות. לדבריו, גופותיהם של 192 מ-298 נוסעי המטוס הועברו אל הקרונות, אך הרשויות בקייב לא קיבלו עדיין אור ירוק מהמורדים לאפשר לרכבת לצאת לדרכה. מוקדם יותר מסרה קייב כי היא מתכננת להעביר את הגופות לחרקוב, המרוחקת כ-250 ק"מ משם ואינה תחת שליטת המורדים, וכי הרשויות מתכוננות להגעתם של קרובי ההרוגים לעיר.

פקחים בינלאומיים ליד הרכבת עליה נמצאות גופות ההרוגים, בתחנת רכבת בעיירה טורזצילום: REUTERS
פרחים ומזכרות שהושארו על ידי תושבים מקומיים באתר התרסקות המטוסצילום: REUTERS

הבדלנים  מצדם אמרו כי קייב אחראית לעיכוב, וסרגיי קבטרדזה, בכיר בקרב המורדים הפרו־רוסים בדונייצק, אמר שהגופות יישארו שם עד שהסוגיה מה לעשות איתן תיפתר. "אנחנו ממתינים למומחים כבר שלושה ימים. מהיום הראשון קיבלנו בברכה כל מומחה שרצה לבוא לאזור - מומחים אוקראינים, בינלאומיים, רוסים, תמיד אמרנו שנעניק להם ביטחון מוחלט בטריטוריה שבשליטתנו. אבל הם מתעכבים ולא באים".

ראש ממשלת הולנד אמר היום כי הפקחים האירופים מנהלים כעת משא ומתן עם הבדלנים במטרה להעביר את הקרונות עמוסי הגופות לשליטת ממשלת אוקראינה. "כל המאמצים מתרכזים כעת בהעברת הרכבת לרשויות בקייב", אמר. לדבריו, צוות של מומחים לזיהוי קורבנות אסון יגיע מחר לאתר ההתרסקות. מרבית נוסעי המטוס, שהמריא מאמסטרדם לקואלה לומפור, היו הולנדים.

גורמים רבים במערב הביעו דאגה מהטיפול בגופות 289 הרוגי המטוס. שר החוץ של הולנד אמר שמדינתו "זועמת" לשמוע שגופות אזרחיה נגררות כך, לאחר ששכבו בחוץ במשך יומיים בחום העז.

פינוי גופות נוסעי טיסה 17 של חברת התעופה המלזיתצילום: AP
גופות של נוסעי המטוס המלזי, שהתרסק במזרח אוקראינה צילום: AFP

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, פירט היום את ההוכחות שנמצאות בידה של וושינגטון למעורבות רוסיה בהפלת המטוס במזרח אוקראינה. בסדרת ראיונות, דרש קרי כי רוסיה תקח אחריות על הסיוע למורדים באוקראינה החשודים בהפלת מטוס הנוסעים, וביטא שאט נפש מהטיפול ה"גרוטסקי" של המורדים בגופות ההרוגים באתר ההתרסקות.

קרי לא הטיל את האחריות הישירה להפלת המטוס על רוסיה, אך הציג באופן המפורט והמפורש ביותר מצד ארה"ב עד כה, ראיות לכך שרוסיה סיפקה למורדים מערכות נשק מתוחכמות נגד מטוסים, כמו זו ששימשה לפי הערכות ליירוט המטוס. לדבריו, ארה"ב ראתה העברה משמעותית של כלי נשק מרוסיה לאוקראינה בחודשים האחרונים, בכללם שיירה של 150 נגמ"שים, טנקים ומשגרי טילים שהועברו אל הבדלנים לפני שבועיים. "די ברור שהמערכת הזו הועברה מרוסיה", אמר קרי בראיון עם סי-אן-אן.

לדבריו ארה"ב יירטה שיחות על ההעברה לבדלנים של מערכת לשיגור טילי קרב מונחי מכ"ם מסוג SA-11, ששימשה לפי הערכות להפלת המטוס. בנוסף, הוא אמר, לידי המודיעין האמריקאי הגיע סרטון וידאו שבו נראה משגר טילים שלפחות טיל אחד חסר בסוללה שלו, כשהוא מוחזר לרוסיה מאזור שבשליטת המורדים.

קרי איים בנקיטת "צעדים נוספים" נגד מוסקבה וקרא לבעלות הברית האירופיות, שהתמהמהו אחרי וושינגטון בהטלת סנקציות על רוסיה בשל המשבר באוקראינה, להתייחס לטרגדיה כ"קריאת השכמה" לנקיטת עמדה קשוחה יותר.

אנדרי ליסנקו, דובר המועצה לביטחון לאומי של אוקראינה, אמר היום כי "המורדים עושים כל שביכולתם להעלים ראיות לכך שטיל רוסי הוא זה שהפיל את המטוס המלזי". עוד נמסר מקייב כי מידת הנגישות של האתר לחוקרים בינלאומיים עדיין לא נפתרה, מה שגרם למנהיגים מערביים לאיים בסנקציות נוספות על רוסיה, אם זו לא תשתמש בהשפעתה על המורדים ותגרום להם לאפשר גישה חופשית לאתר. לפי הממשלה האוקראינית, יש כרגע כ-900 פרו-רוסים ששומרים על האתר.

בהמשך לטענת קייב כי המורדים העבירו כמה מהגופות למקום לא ידוע, אמר ליסנקו כי הבדלנים לקחו גם חלקים של המטוס מאתר ההתרסקות ומעמיסים אותם על משאיות, ובכך משבשים את הזירה שבה חוקרים בינלאומיים אמורים לחפש תשובה על השאלה מי אחראי להפלת המטוס. "המורדים לקחו בוודאות 38 גופות לבית חולים מקומי בדונייצק, אבל לגבי שאר הגופות, אנחנו לא יודעים לאן הם לקחו אותן", אמר ליסנקו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ