שלושה מנהיגים של המורדים הפרו-רוסים באוקראינה חשודים בהפלת המטוס המלזי

ככל הנראה המורדים טעו וסברו שמדובר במטוס של צבא אוקראינה, הם התפארו בהפלתו ברשת, כשנודעה הטעות הסירו את הפוסט

רויטרס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס, גרדיאן

פורסמו היום (שני) שמותיהם של שלוש החשודים העיקריים בהפלת המטוס המלזי. אלו הם בכירי המנהיגים של המורדים הפרו-רוסים, שהפילו כבר שלושה מטוסים של צבא אוקראינה, והתפארו בכך שהצליחו להפיל מטוס נוסף זמן קצר לאחר שטיסה MH17 של חברת התעופה המלזית התרסקה.

שמות המנהיגים החשודים הם איגור סטרלקוב, סוכן מודיעין רוסי שמנהיג את הכוח הצבאי של "הרפובליקה העממית של דונייצק"; איגור בזלר, הידוע לשמצה כמנהיג אלים השולט בעיר הורליבקה ביד נוקשה; וניקולאי קוזיצין, מפקד של קבוצת קוזאקים, אותן קבוצות מסורתיות שפעם הגנו על גבולות האימפריה הרוסית.

זמן קצר אחרי שהופל המטוס מסוג בואינג 777 כשעל סיפונו 298 אנשים, רשת חברתית רוסית, שמעלתה הודעות של סטרלקוב כדרך קבע, פרסמה פוסט האומר שהמורדים הפילו מטוס מחוץ לעיר טורז. הפוסט, שמאוחר יותר נמחק, זיהה את המטוס באופן שגוי כמטוס תובלה צבאי מסוג AN-26, מה שמחזק את הסברה כי המורדים הפילו את המטוס המלזי בטעות. "הזהרנו אתכם לא לטוס בשמיים שלנו", היה כתוב שם. המורדים הכחישו אחר כך שהם אלו שהפילו את המטוס.

חלק מהמטוס המלזי שהופלצילום: AP

ביום שישי, הרשויות באוקראינה פרסמו הקלטות של מה שלטענתם הם שיחות בין מנהיגי המורדים. בהקלטה הראשונה, קול שלטענת האוקראינים הוא של בזלר אומר שקבוצת רוסים פרו־רוסים הפילה מטוס ובודקת את אתר הנפילה. בהקלטה השנייה, מנהיג מורדים מדווח כי "הקוזאקים הפילו מטוס שהוא 100% אזרחי" ושמסמכים של סטודנט אינדונזי נמצאו בו.

בשיחה שלישית נשמע קולו של פרו־רוסי אומר לקוזיצין: "המטוס שהופל בטורז הוא אזרחי", ואז קוזיצין עונה לו: "זה אומר שהם נשאו על הסיפון מרגלים, אסור היה להם לטוס כאן. מתנהלת פה מלחמה". מומחי קול ומנהיגי המורדים, שהתראיינו בטלוויזיה הרוסית, טוענים שההקלטות זויפו על ידי שילוב מספר שיחות שונות יחד, ובלוגר פרו־רוסי טען כי כל השיחות התקיימו לפני שטיסה MH17 הופלה.

סטרלקוב (שמו האמיתי הוא גירקין) הוא חבר טוב של אלכסנדר בורודיי, הפרשן הפוליטי ממוסקבה שמנהיג את הממשלה העצמאית של המורדים בדונייצק. שניהם עבדו בעבר עבור חברה בבעלותו של האוליגרך הלאומני קונסטנטין מלופייב, שמימן את פעילות הבדלנים בקרים. הוא במקור ממוסקבה והיה בעבר קולונל בשירות הביטחון הפדרלי של רוסיה.

איגור סטרלקוב, אחד החשודים בהפלת המטוס המלזיצילום: AP

לאחרונה הוא הודה בכלי התקשורת הרוסים כי התבקש להנהיג את המרד במזרח אוקראינה, אך סירב לחשוף מי ביקש זאת ממנו. הוא לחם כמתנדב בבוסניה ובטרנסניסטריה, רפובליקה במולדובה שהכריזה על עצמאות בגיבויה של רוסיה, ונראה משיא עצות למנהיגי המורדים בחצי האי קרים לפני שהאזור סופח לרוסיה.

בזלר, מנהל לשעבר של בית לוויות, המכונה "בס" (שד), הופיע בתודעה הציבורית כשפרו־רוסים השתלטו על מבנה המשטרה בהורליבקה, שם הוא נראה מנהיג את ההשתלטות ומספר לכלי התקשורת כי הוא "קולונל בצבא רוסיה".

הוא היה מוכר בהורליבקה כמפקד "אכזרי אך יעיל", והשמועות מדברות על כך שהוציא להורג ארבעה אנשים, שנחשדו כי אנסו ילדה. בזלר בעצמו צילם בווידאו את הסוכנים האוקראינים המיוחדים שבויים בידי המורדים כשעל ראשיהם המדממים סרט מסקינטייפ. אנשיו היו מעורבים בעימותים הקשים ביותר בין המורדים לבין הכוחות האוקראינים.

אנדרטה מאולתרת ליד אתר ההתרסקות של המטוסצילום: REUTERS

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ