ר"מ מלזיה: הבדלנים באוקראינה הסכימו למסור את הקופסאות השחורות

במסגרת הסכם עם המורדים, הרכבת ועליה גופות קורבנות האסון יצאה מזירת ההתרסקות אל חרקוב; אובמה תקף את רוסיה על שיתוף הפעולה עם הבדלנים

רויטרס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס, גרדיאן

רכבת ועליה גופותיהם של רוב הקורבנות מהתרסקות טיסת "מלזייה איירליינס", יצאה הערב (שני) מהעיירה טורז שבידי המורדים במזרח אוקראינה בדרך לחרקוב, המרוחקת כ-300 קילומטר מאתר ההתרסקות ונמצאת בידי ממשלת אוקראינה. עזיבת הרכבת התאפשרה בעקבות הסכם בין ראש ממשלת מלזיה לבדלנים הפרו-רוסים השולטים בשטח. המורדים יימסרו לרשויות המלזיות את הקופסאות השחורות של המטוס, שייתכן כי יכילו מידע אודות ההתרסקות, כך הודיע ראש ממשלת מלזיה נג'יב רזאק.

הודעתו מצביעה על כך שהוא דן עם המורדים ללא תיווכה של קייב, שאיבדה את השליטה בחלקים נרחבים במזרח אוקראינה. לאחר מכן, יועברו הגופות לאמסטרדם להמשך בחינתן. יותר ממחצית נוסעי הטיסה, שהתרסקה ביום חמישי לאחר שלפי הערכות יורטה על ידי טיל קרקע-אוויר, היו הולנדים. ראש הממשלה הודיע עוד כי הבדלנים הבטיחו לאפשר לחוקרים הבינלאומיים "גישה בטוחה" לאתר ההתרסקות.

לפני הודעתו של ראש ממשלת מלזיה, קרא נשיא ארה"ב ברק אובמה לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, לאלץ את הבדלנים הפרו-רוסים להפסיק לחסום את הגישה לחוקרים הבינלאומיים באתר ההתרסקות. בנאום חריף בבית הלבן, אמר אובמה כי "זהו הזמן לנשיא פוטין ולרוסיה לסגת מהאסטרטגיה בה נקטו ולהפוך לרציניים בניסיון למנוע את פעולות האיבה בתוך אוקראינה". לדבריו הכאוס בזירת ההתרסקות הוא "עלבון" למשפחות ההרוגים, והתנהלותם של הבדלנים, שמנעו עד כה את כניסת החוקרים או העברת הגופות, מעלה תהיות. "מה הם מנסים להסתיר?", שאל.

אם רוסיה תמשיך לתמוך במורדים והם יהפכו לאיום לא רק על אוקראינה, אלא על הקהילה הבינלאומית הרחבה יותר, "המחיר עבור רוסיה ימשיך לעלות", אמר אובמה. גורמים רשמיים אמריקאים אומרים כי ישנה ודאות גוברת שהמטוס נורה על ידי הבדלנים, באמצעות מערכת טילי קרקע-אוויר שסופקה על ידי רוסיה.

"רוסיה אימנה אותם, אנחנו יודעים שרוסיה חימשה אותם בציוד צבאי וכלי נשק, כולל כלי נשק נגד מטוסים. מנהיגים מרכזיים של הבדלנים הם אזרחים רוסים", אמר אובמה. בהתחשב בהשפעתה של רוסיה על המורדים, הוא אמר, "לרוסיה, ולנשיא פוטין במיוחד, ישנה אחריות ישירה לחייב אותם לשתף פעולה עם החקירה. זה המינימום שהם יכולים לעשות", אמר. "הנשיא פוטין אומר שהוא תומך בחקירה מלאה והוגנת, ואני מעריך את המילים הללו, אבל הן חייבות להתבטא במעשים", אמר אובמה.

הערב אימצה מועצת הביטחון של האו"ם אימצה פה אחד החלטה הדורשת גישה בינלאומית לאתר ההתרסקות. ההחלטה קוראת "לחקירה בינלאומית, עצמאית, מלאה ומקיפה", ודוחקת בבדלנים לאפשר גישה להריסות ללא הפרעה.

חמושים פרו-רוסים מסיירים בתחנת הרכבת בדונייצק עם תום הקרבות, היוםצילום: AFP

במקביל, משרד ההגנה של רוסיה דחה היום את ההאשמות של ארה"ב ואוקראינה, לפיהן הבדלנים הפרו-רוסים אחראיים להפלת המטוס, ומסר כי מטוסי קרב אוקראינים טסו בסמוך למטוס האזרחי. המשרד גם דחה את הטענות לפיהן רוסיה העבירה לבדלנים מערכת טילים נגד מטוסים מסוג SA-11, שלפי הערכות שימשה ליירוט המטוס, "או כל נשק אחר". נשיא אוקראינה הכחיש את הדברים, ואמר כי כל המטוסים האוקראינים היו על הקרקע באותה עת.

"מערכת הבקרה האווירית של רוסיה איתרה מטוס של חיל האוויר האוקראיני, ככל הנראה מסוג SU-25, מטפס לעבר הכיוון של מטוס הבואינג המלזי", אמר הגנרל איגור מקושב מחיל האוויר של רוסיה בתדרוך עיתונאים. "המרחק של מטוס ה-SU-25 ממטוס הבואינג היה בין שלושה לחמישה קילומטרים", אמר.

קצין בכיר נוסף, אנדריי קארטאפולוב, אמר כי פקחי תעופה רוסים ניסו ליצור קשר עם המטוס שהתקרב לגבול הרוסי, אך לא הצליחו, מה שמצביע כי מדובר במטוס צבאי. לטענתו, אחרי ההתרסקות של המטוס המלזי, המטוס השני שינה את מסלולו, כנראה כדי לתצפת על אזור ההתרסקות של המטוס האזרחי.

קארטאפולוב הודיע כי בידי הרוסים סרטונים המתעדים את המטוס הצבאי האוקראיני בסמיכות למטוס המלזי. "האוקראינים טענו כי לא היו מטוסי קרב באזור, כפי שאתם רואים, נראה שזה לא נכון", אמר. הוא דרש מארה"ב להציג את העדויות שיש בידה לכך שהבדלנים יירטו את המטוס, ואף ניסה לרמוז למעורבות אמריקאית בתאונה, כשאמר שמכשיר תצפית אמריקאי עבר מעל מזרח אוקראינה בזמן ההתרסקות.

נשיא אוקראינה, פטרו פורושנקו, הכחיש את הטענות הרוסיות, ואמר כי כל המטוסים האוקראינים באזור היו על הקרקע בעת ההתרסקות. הוא אמר כי אוקראינה מוכנה לכל חקירה אודות מטוסיה, וכי הרוסים צריכים להציג את הראיות להצהרתם. לדבריו בעת ההתרסקות השטח האווירי שמעל מזרח אוקראינה היה נתון לפיקוח של כמה מערכות מעקב.

היום פרצו עימותים במרכז העיר דונייצק, ליד תחנת הרכבת בעיר. העימותים נמשכו בשעות הבוקר, ובשעות הצהריים שירות הרכבות כבר נפתח מחדש. מנהיג של המורדים הפרו־רוסים אמר שכוחות הביטחון האוקראינים ניסו  לפרוץ לתוך העיר , הנשלטת על ידי המורדים, ושהמורדים נלחמים בהם. ואולם, ממשלת אוקראינה הכחישה כי שלחה כוחות צבאיים למרכז העיר וטענה שהעימות התרחש בין הפרו-רוסים לבין קבוצה עצמאית של פרו-אוקראינית, שעשתה זאת על דעת עצמה.

התקשורת האוקראינית דיווחה כי יש לפחות ארבעה הרוגים, ושמטען חבלה התפוצץ בסופרמרקט בעיר. בעקבות הקרבות, הרשויות הודיעו על הגבלת אספקת המים בדונייצק, כך שהברזים יהיו פתוחים בין השעות 18:00 ל-21:00 בלבד, כך דווח באתר הפראבדה האוקראינית.

סרגיי קבתארדזה, בכיר , עליה הכריזו התושבים באופן חד צדדי לאחר משאל עם, דיווח בבוקר שלפחות ארבעה טנקים ועוד כמה רכבים צבאיים ניסו לחדור לתוך העיר. עדי ראייה סיפרו לרויטרס כי פיצוצים נשמעו ברחבי העיר ושלפחות שני טנקים של המורדים עשו דרכם לאזור העימות.

יחד עם זאת, נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו הורה להפסיק את הלחימה ברדיוס של 40 ק"מ מאתר ההתרסקות של המטוס המלזי, על מנת "שתחקיר בנושא יתקיים במירב השקיפות". הבוקר, נציגים של הארגון הבינלאומי לתעופה אזרחית הגיעו לקייב לרגל החקירה של נסיבות האסון, והם צפויים לצאת לכיוון אתר ההתרסקות עוד היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ