עופר אדרת
אי-פי

הרשויות בגרמניה פתחו היום (שלישי) בחקירה בעקבות דרשה שנשא אימאם בברלין, בה קרא להרוג את כל היהודים בעקבות הלחימה ברצועת עזה. במקביל, הודיעה המשטרה בעיר כי תאסור שימוש בסיסמאות אנטישמיות בהפגנות נגד ישראל, כפי שנעשה במקרים קודמים. המסגד נמצא בשכונת נויקלן, בה גרים מהגרים ערבים רבים. השכונה גם פופולרית מאוד בקרב מהגרים ותיירים ישראלים.

בדרשה שנשא האימאם שייח' אבו בילאל איסמאעיל ביום שישי במסגד "אל נור" בעיר, הוא אמר כי עזה מתמודדת עם "מכונת המלחמה החזקה ביותר", ופירט מי עומד מאחוריה. "היהודים הציונים הפושעים האלה, רוצחי הנביאים, ששופכים דם, שהורגים ילדים, שהופכים נשים לאלמנות, שהורסים בתים על יושביהם, שתוקפים את עזה בכל כוחם", כדבריו.

הדרשה שהועלתה לאתר האינטרנט של ממר"י - המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון:

בהמשך הדרשה הוא קרא לאללה "להרוס את היהודים הציונים", "לספור אותם ולהרוג אותם עד האחרון ולא לחוס על איש מהם". עוד הוסיף: "זעזע את הקרקע תחת רגליהם, גרום להם לסבול". את היהודים הוא תיאר כמי ש"מתנהגים כשליטים-יחידים בכל העולם ומפיצים את השחיתות".

בהפגנות נגד ישראל שהתקיימו בימים האחרונים ברחבי גרמניה הונפו גם שלטים עם סיסמאות וסמלים אנטישמיים. כך, נצפו וצולמו בכמה מההפגנות שלטים עם צלבי קרס וסיסמאות הקוראות להרוג את היהודים בגז. באחד השלטים נכתב כי ישראל עושה "שואה" בעזה ובאחר: "אל תעשו לפלסטינים מה שהיטלר עשה לכם".

בסוף השבוע נקלע זוג ישראלי לאזור בברלין בו התקיימה אחת ההפגנות, וחולץ משם בידי המשטרה בעקבות איומים על חייהם. גם בצרפת מפגינים פרו-פלסטינים התעמתו עם המשטרה, וביום ראשון הציתו מכוניות, בזזו חנויות ותקפו שני בתי כנסת בפרברים של פריז.

שרי החוץ של גרמניה, צרפת ואיטליה גינו את העלייה בהפגנות האנטישמיות בארצם ואת האלימות הגוברת סביב הנעשה בעזה, באומרם כי יעשו כל שביכולתם להילחם בתופעה. "רטוריקה אנטישמית ועוינות כלפי יהודים, התקפות על אנשים עם אמונה יהודית ועל בתי כנסת - אין להם מקום בחברה שלנו", אמרו שלושת השרים בהודעה משותפת, שיצאה מבריסל. השלושה הסכימו על כך שהם מכבדים את חופש הביטוי ואת הזכות להפגין, אבל מתנגדים להצהרות או מעשים שחוצים את הגבול של אנטישמיות, גזענות וקסנובופיה.

הפגנות פרו-פלסטיניות בגרמניהצילום: AFP

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ