האו"ם: הבדלנים הפרו-רוסים מטילים משטר אימה וטרור במזרח אוקראינה

דו"ח האו"ם מאשים את הבדלנים וגם את צבא אוקראינה; ארה"ב פרסמה תמונות לוויין שלטענתה מוכיחות כי פגזים נורים מרוסיה לאוקראינה

אי־פי, גרדיאן, ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי, גרדיאן, ד-פ-א

"הבדלנים הפרו-רוסים מטילים על אזרחי מזרח אוקראינה משטר הפחדה וטרור, שגורם להיעדר חוק וסדר באזור", כך קובע האו"ם בדו"ח שפרסם היום (שני). על פי הדו"ח, המורדים חוטפים, מענים והורגים אזרחים ובאופן מכוון פוגעים בתשתיות ציבוריות.

הדו"ח מבקר גם את צבא אוקראינה מן הצד השני, שעל פי הטענות בו אינו מבחין בין מטרות אזרחיות לצבאיות. מהנתונים בו עולה כי מאז שהצבא החל את המבצע הצבאי נגד המורדים באמצע אפריל, נהרגו לפחות 1,129 איש ונפצעו למעלה מ-3,400.

"אנו קוראים לכל הצדדים לסיים את שלטון הנשק ולהשיב את שלטון החוק ואת קיום זכויות האדם לאזור", אמרה נאבי פילאי, נציבת זכויות האדם של האו"ם, שהכריזה גם כי הפלת המטוס המלזי היתה פשע מלחמה.

הדו"ח פורסם שעות ספורות לפני שנודע כי כוחות של צבא אוקראינה הגיעו לערים סביב אתר ההתרסקות של המטוס המלזי וגרמו למותם של לפחות שלושה אזרחים במהלך הקרבות עם הבדלנים הפרו-רוסים.

הצבא השתלט על סאבור מוגילה, עמדה אסטרטגית של מישור גבוה כ-30 ק"מ מאתר ההתרסקות, והודיעו כי חוקרים בינלאומיים יכולים להגיע היום לאזור. ואולם קבוצת חוקרים בינלאומית דווקא נטשה את המקום בעקבות הקרבות המתחוללים שם

בתוך כך, אנדרי ליסנקו, דובר צבא אוקראינה, אומר שעל פי הנתונים שאספו מומחים בריטים מתוך הקופסאות השחורות של המטוס המלזי שנשלחו אליהם, עולה כי טיסה MH17 התרסקה בגלל אובדן לחץ מאסיבי לאחר שפגעו בו מספר רסיסים, שהגיעו מטיל שנורה אליו.

במקביל, פרסם הממשל בארה"ב תמונות לוויין, שלטענתו מוכיחות כי רקטות  נורו מתוך רוסיה אל עבר מזרח אוקראינה. במסמך בן ארבעה עמודים, שפורסם על ידי משרד החוץ האמריקאי, מופיעות התמונות "המפלילות" והסברים לצידן.

בשבוע שעבר, ארה"ב ואוקראינה טענו כי אש ארטילרית ורקטות נורו לעבר חיילים אוקראינים מהצד הרוסי של הגבול, וכי הבדלנים משתמשים בארטילריה סופקה להם בידי הרוסים. לפי הצבא האוקראיני, האש נורתה לעבר כמה יעדים במזרח אוקראינה, שבהם מחזיקים כוחות הממשלה בקייב. עתה הגיעו ההוכחות לכך.

על פי ההסבר במסמך, אפשר לראות סימני הדף מאזור ממנו נורו הרקטות, ומכתשים במקום שבו נפלו. בתצלום אחד נראים עשרות מכתשים סביב בסיס של צבא אוקראינה ובתצלום אחר רואים מצבור של רקטות בתוך שטחה של רוסיה.

גורמים אמריקאים טוענים כי התמונות, שמקורן במודיעין האמריקאי, מלמדות על ירי רב שבוצע מרוסיה לאוקראינה בין התאריכים 26-21 ביולי. מדובר בימים שאחרי נפילת המטוס המלזי, שהופל במזרח אוקראינה ב-17 ביולי, וגרם למותם של כל 298 הנוסעים שעליו.

על פי המסמך, התמונות מוכיחות שהכוחות הרוסים "ירו מעבר לגבול, אל עבר כוחות צבא אוקראינה, ושבדלנים פרו־רוסים המגובים על ידי רוסיה השתמשו בכלי נשק שסיפקה להם מוסקבה בזמן שתקפו כוחות של צבא אוקראינה בתוך אוקראינה", נכתב שם.

המסמך הוא חלק מהמאמץ של ממשל אובמה להוכיח כי רוסיה אכן אחראית לפעילות הבדלנים הפרו־רוסים באוקראינה, וכך לשכנע מדינות נוספות להטיל סנקציות כבדות על מוסקבה. התזמון של פרסום המסמך יכול להעיד גם על הרצון של ארה"ב לגרום להפסקת החימוש של הבדלנים הפרו־רוסים על ידי רוסיה.

המתיחות באזור גבוהה מאז שרוסיה סיפחה אליה את חצי האי קרים. בוושינגטון מביעים ביקורת חריפה על התנהגות נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במהלך הסכסוך בין הממשלה בקייב לבין הבדלנים במזרח המדינה.

לאחרונה הודיעו גורמי מודיעין אמריקאים כי יש בידם גם ראיות חותכות שבדלנים פרו־רוסים הם שאחראים להפלת המטוס המלזי. באמצעות תמונות לוויין, שיחות טלפון מיורטות ופוסטים ברשתות החברתיות הצליחו אותם גורמים לטענתם להוכיח כי טיל קרקע-אוויר רוסי מסוג SA-11 (בוק), שנורה בהוראת שלושה מנהיגי בדלנים, הוא שפגע בטיסה MH17.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ