צבא גרמניה יוצא למתקפת כיבוש הלבבות

לנוכח הקשיים בגיוס חיילים חדשים, יזמה שרת ההגנה תוכנית להפיכת הצבא לאטרקטיבי יותר. היוזמה מעוררת ביקורת על שרת ההגנה "הנשית"

אליסון סמאל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליסון סמאל, ניו יורק טיימס

צבא גרמניה נאבק על קיומו, אבל לא בשדה הקרב המקובל. פחות משישה חודשים אחרי שהיתה לאשה הראשונה המכהנת בתקפיד שרת ההגנה של גרמניה, הודיעה אורסולה פון דר ליין על יוזמה בלתי שגרתית, בעלת השם ארוך כיאה למילים בגרמנית, Attraktivitätsoffensive, שאפשר לתרגמה פחות או יותר כך: "המתקפה האטרקטיבית".

על הנייר, התוכנית שנועדה למשוך אליה חיילים ולתרום להליך המודרניזציה של הצבא נראית כשילוב של חוברת איקאה עם מדריך לניהול רווי בהבטחות מפתות לקצינים. היא כוללת בין היתר תקנות שיאפשרו לחיילים עם ילדים לעבוד יותר מהבית ומבשרת על פתיחת גני ילדים שיפעלו על פי לוח הזמנים של המשמרות.

אף שהיוזמה עשויה להעלות חיוכים, הרי שהמניע העומד מאחוריה הוא פרגמטי: גרמניה ניצבת מול משבר דמוגרפי, וצבאה, שהשירות בו לא חובה, אינו אלא עוד גוף מקצועי הזקוק לכוח עבודה מיומן, שנעשה יקר המציאות. על מנת לשכנע חיילים פוטנציאליים שלא להידפק על דלתות מקום עבודה מפנק יותר, כדויטשה בנק או פסי ייצור של אופל ומרצדס-בנץ, על הקריירה הצבאית להצטייר כקוסמת יותר.

שרת ההגנה פוגשת חיילים גרמנים בשלזוויג-הולשטיין, 16 ביוליצילום: REUTERS

"חלפו הזמנים שבהם יכולנו לבחור חיילים מתוך קהל גדול של מגויסים", אמרה פון דר ליין עם פרסום היוזמה, שעלותה נאמדת ביותר מ־130 מיליון דולר. "אנו ניצבים בפני אתגר ענקי של תחרות עם מעסיקים אחרים, וחייבים להציע נתיב הולם של הכשרה מקצועית, תנאים וקריירה", אמרה שרת ההגנה, שהתייחסה בביטול לסיכונים הנלווים לחיים הצבאיים.

פון דר ליין, אם לשבעה ילדים, ספגה לא מעט ביקורת על היותה "רכה" או "נשית". מקטרגיה בצבא ממורמרים על כך שאשה, שכיהנה בעבר כשרה לענייני משפחה ועבודה, מתמקדת בתחום המוכר לה, במקום בעניינים החשובים באמת כדוקטרינות לחימה ורכישת מערכות נשק בשווי מיליארדי אירו.

"אין לה שום מושג בענייני צבא", אמר הראלד קוג'ט, המבקר הפנים של צבא גרמניה לשעבר. "רבים עדיין כועסים על כך שאשה ממלאה את התפקיד הזה", אמר ברתוהולד מייר, מומחה צבאי. "בגרמניה, הצבא נתפש כתחום של גברים", הוסיף.

אורסולה פון דר ליין פוגשת חיילים גרמנים בשטוטגרט, 14 ביוליצילום: REUTERS

ואולם אפשר לראות את זה גם כך: פון דר לייר, פוליטיקאית מהמרכז ימין ששמה מוזכר לפעמים כיורשת אפשרית לקאנצלרית אנגלה מרקל, זיהתה בעיה המרחיקה מעבר לשאלת המגדר. הילדים שעשויים להיות החיילים החדשים של שנת 2024 כבר נולדו, מספרם כ־700 אלף וכמחציתם בנות, שבאופן טבעי פחות נוטות לבחור בקריירה צבאית.

הניסיון למשוך לשורות הצבא ולו 10% בלבד מ־300 אלף הבנים הגרמנים אינו משימה פשוטה, ולדברי פון דר ליין יש צורך ב־60 אלף מועמדים כדי לבחור מהם את הטובים ביותר. כך נולדה המתקפה לכיבוש הלבבות והניסיונות לשכנע שקריירה הצבאית הוא עיסוק "משתלם, דינאמי, מושך ואלטרנטיבי".

אבל לדברי מייר, ככל שהוא עשוי להיות מלהיב, "המקצוע כשלעצמו אינו ידידותי למשפחות". בנוסף, בגרמניה - שמעליה עוד מרחפים ענני ההיסטוריה - יש קושי מיוחד להציג קריירה צבאית באור חיובי. מאה שנה אחרי שהמיליטריזם הגרמני תרם את חלקו בהצתת מלחמת העולם הראשונה, וכ-75 שנה מתחילת מלחמת העולם השנייה, הדחף הפציפיסטי בציבור הרחב עדיין חזק.

משום כך, מקומו של הצבא אינו דומה לזה שבארה"ב, בריטניה, או צרפת. "בארה"ב, אם חייל במדים מגיע למקום כלשהו, עוברי אורח עשוים לגשת אליו, ללחוץ את ידו ולהודות לו על שירותו, בגרמניה דבר כזה כלל לא יכול לעלות על הדעת", אמר הלמוט קניגסהאוס, הנציב בפרלמנט של הכוחות המזוינים של גרמניה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ