פרשת שחיתות מאיימת לפגוע במאמץ של קטלוניה לזכות בעצמאות

בכיר בתנועה הלאומית הקטלונית העלים מס במשך 34 שנה. למרות הפרשה, ראש הממשלה רחוי ידון עם יורשו, נשיא קטלוניה, בדרישה לקיים משאל עם

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי מתכנן לפגוש מחר (רביעי) את ארטור מאס, מנהיג התנועה הלאומית הקטלאנית ונשיא קטלוניה, בפעם הראשונה זה שנה, וגם בפעם הראשונה מאז שדחה הפרלמנט הספרדי את ההצעה לערוך משאל עם על עצמאות קטלוניה. הפגישה תיערך למרות חשיפה של פרשה הפוגעת קשות בתדמיתה של קואליציית השלטון הקטלאנית, "התכנסות ואיחוד", ושל מנהיג התנועה במשך 23 שנה, עד 2003.

מחוקקים בקטלונהם הצביעו בינואר בעד עריכת משאל עם בסוגיית היפרדות קטלוניה מספרד, שבועות ספורים אחרי שמאס הכריז על תוכניות לערוך משאל עם בנובמבר 2014, אך התוכנית נדחתה באפריל על ידי חברי הפרלמנט במדריד. "ההצעה איננה עולה בקנה אחד עם החוקה הספרדית", אמר באפריל ראש הממשלה מריאנו רחוי, "החוקה אינה מכירה בריבונות של מחוז או פרובינציה".

ביום שישי האחרון נחשף כי מורו הרוחני של מאס, ג'ורדי פוג'ול, הסתיר את הונו במקלטי מס ולא שילם עליו מסים במשך 34 שנים. דוברת המפלגה העממית (PP), מפלגתו של רחוי, הטילה את האשמה על כך על המפלגה הלאומנית הקטלונית, ואמרה כי השערוריה עלולה להשפיע על התנועה לעצמאות המחוז. המפלגה העממית קראה שלשום להקים ועדת חקירה בפרלמנט המחוזי.

ג'ורדי פוג'ול. העלים מס במשך 34 שנהצילום: AFP

פוג'ול, בן 84, הנשיא האזורי של קטלוניה בשנים 1980–2003. הוא הקים את מפלגת הימין הקטלאנית "ההתכנסות הדמוקרטית של קטלוניה", שכיום היא השותפה הגדולה בקואליציית הימין השמרנית-ליברלית "התכנסות ואיחוד" (לצד שותפתה הקטנה יותר "האיחוד הדמוקרטי של קטלוניה"). פוג'ול ממשיך להיות בעל השפעה רבה במחנה הפוליטי שהקים. כלוחם בולט נגד הרודן פרנקו, פוג'ול סייע לממשלה בתקופת המעבר מהרודנות לדמוקרטיה, וזכה להכרה בכל רחבי ספרד כתומך בקידום הזהות הקטלאנית במסגרת הפדרלית של ספרד.

נפילתו כיום מזיקה לתביעת קטלוניה לריבונות, כשמונה חודשים אחרי שנקבע התאריך לבדיקת האפשרות לערוך משאל עם, על אף התנגדותה המתמשכת של ממשלת ספרד במדריד. שר הכלכלה הקטלאני, אנדריאו מאס-קוליי אמר כי הגילוי מהווה מכה פוליטית בלתי צפויה, אך היא "לא יכולה להזיק" להתקדמות תהליך העצמאות.

"אנחנו מגינים על מורשתו, אך אנחנו דורשים הסברים וחשיבה מחודשת על עתיד המפלגה", הודיע ביום ראשון נוער המפלגה. המפלגה התרחקה מפוג'ול מאז שנודע ביום שישי כי הסתיר כספים שקיבל מירושת אביו במקלטי מס שונים במשך עשרות שנים ולא שילם עליהם מסים.

נשיא קטלוניה ארתור מאסצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ