שלושה ממקורבי פוטין ברשימת הסנקציות החדשות של האיחוד האירופי

רוסיה השיבה בצעדים משלה, בעקבות הסנצקיות הקשות שהטילה אירופה; קייב מאשימה שהמורדים מטמינים מוקשים בזירת התרסקות המטוס המלזי

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

רוסיה השיבה היום (רביעי) מתקפה בעקבות סנקציות חדשות שהטילו עליה ארצות הברית ואירופה, בעוד ממשלת אוקראינה האשימה את המורדים הפרו-רוסים בהטמנת מוקשים סמוך לאתר ההתרסקות של מטוס "מלזיה איירליינס" במטרה למנוע את חקירת האסון.

רוסיה הכריזה כי תאסור את ייבוא מרבית הפירות והירקות מפולין ואמרה כי תוכל להרחיב את העיצומים לכל האיחוד האירופי, בעקבות הסנקציות החדשות שהטילו עליה מדינות המערב ביום שלישי. מוסקבה כינתה את הסנקציות כ"הרסניות וקצרות רואי", ואמרה כי הן יביאו לעליית מחירי החשמל באירופה ויפגעו בשיתוף הפעולה עם ארה"ב בסוגיות בינלאומיות.

העימות בין רוסיה למערב החריף השבוע, לאחר שארה"ב והאיחוד האירופי נקטו בצעדים החריפים ביותר עד כה נגד מוסקבה בשל תמיכתה במורדים באוקראינה. הסנקציות החדשות מגבילות מכירת כלי נשק וציוד לתעשיית הנפט ברוסיה, ואוסרות על בנקים ממשלתיים רוסיים לגייס כספים בשווקי הון מערביים.

פוטין בישיבת קבינט במעונו מחוץ למוסקבה, היוםצילום: אי־אף־פי

הנציבות האירופית פרסמה היום את שמותיהם של שמונה רוסים, בהם כמה ממקורביו של הנשיא ולדימיר פוטין, ושלוש חברות שנכסיהן יוקפאו כחלק מהסנקציות החדשות. ברשימה נכללים ארקדי רוטנברג, חבר ילדות של פוטין ושותפו הוותיק לאימוני הג'ודו, שנתון תחת סנקציות אמריקאיות מאז מארס. בהודעה נכתב כי רוטנברג "הועדף על ידי מקבלי ההחלטות ברוסיה בהענקת חוזים חשובים", בין היתר כאלה הקשורים למשחקים האולימפיים בסוצ'י. במסגרת הסנקציות תיאסר עליו כניסה לאיחוד האירופי, וכל נכסיו במדינות האיחוד יוקפאו.

יורי רובאלצ'וק וניקולאי שמלוב - שני בעלי המניות המרכזיים ב"בנק רוסיה", חברה מסנט פטרבורג שהתרחבה באופן משמעותי לאחר שפוטין הפך לנשיא בשנת 2000, נמצאים גם הם ברשימה. הסנקציות יוטלו גם על סגן ראש הסגל של המנהל הנשיאותי, אלכסיי גרומוב, וכן על ארבעה גורמים רשמיים הקשורים לפעילות רוסיה בחצי האי קרים וברפובליקות של דונייצק ולוהאנסק עליהם הכריזו הבדלנים במזרח אוקראינה.

החברות עליהן יוטלו הסנקציות החדשות הן הבנק המסחרי הלאומי של רוסיה, שהיה הבנק הרוסי הראשון שהחל לפעול בחצי האי קרים לאחר שהאזור סופח לרוסיה השנה, וכן חברה שמייצרת נשק נגד מטוסים וחברת התעופה "דוברוליוט" המפעילה טיסות בין מוסקבה לסימפרופול שבקרים.

בהצהרה משותפת הזהירו אתמול מנהיגי מדינות ה-G7 - ארה"ב, קנדה, צרפת, גרמניה, איטליה, יפן ובריטניה - כי רוסיה יכולה לעמוד בפני סנקציות כלכליות נוספות אם לא תשנה את מדיניותה בנוגע לאוקראינה. ההצהרה ביטאה חששות רציניים מצעדיה של רוסיה שמערערים את "ריבונותה של אוקראינה, שלמותה הטריטוריאלית ועצמאותה". "לרוסיה יש עוד הזדמנות לבחור בנתיב של הפגת המתיחות", נמסר בהצהרה. "אם לא תעשה זאת, אנו נותרים מוכנים להחריף את המחירים על צעדיה".

על הקרקע באוקראינה, לחימה עזה בין כוחות הממשלה לבדלנים התרחשה סמוך לשדות בהם התרסקה טיסת מלזיה איירליינס ב-17 ביולי, שהופלה לטענת וושינגטון ובריסל באמצעות טיל שסיפקה רוסיה. קייב האשימה היום את המורדים הפרו-רוסים בביצור האזור, בין היתר באמצעות מוקשים, על מנת למנוע חקירה מקיפה של הזירה.

דובר הצבא, אנדריי ליסנקו, אמר כי המורדים מתבצרים לקראת קרב סמוך לאתר ההתרסקות. "הם הביאו מספר רב של כלי נשק כבדים והטמינו מוקשים בגישה לאזור. הדבר לא מאפשר לפקחים הבינלאומיים להתחיל בעבודתם שתקבע את הסיבות להתרסקות מטוס הבואינג 777".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ