עלייה בגילויי האנטישמיות באירופה בחסות צוק איתן

הפגנות רבות נגד המבצע בעזה משמשות כר לגילויי אנטישמיות אלימים. כתבת השער של מגזין ניוזוויק השבוע שאלה "מדוע היהודים שוב נמלטים מאירופה?"

סביונה מאנה, ישראל פישר וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביונה מאנה, ישראל פישר וניו יורק טיימס

מבצע "צוק איתן" הוציא לרחובות אירופה עשרות אלפי אנשים שהשתתפו בהפגנות פרו–פלסטיניות, המתקיימות על בסיס קבוע בערים הגדולות כגון לונדון, ברלין, פריז ורומא. אולם, ההפגנות המגנות את התנהלותה של ישראל בעזה אט אט חורגות מהנושא שעל הפרק, ומתערבבות עם גילויי אנטישמיות אלימים.

באיטליה צלבי קרס וכתובות נאצה רוססו על קירות, ובצרפת בית כנסת הותקף ומכולת הוצתה. השבועון האמריקאי "ניוזוויק", הקדיש את כתבת השער שלו לאנטישמיות באירופה תחת הכותרת "אקסודוס: למה היהודים שוב נמלטים מאירופה".

הקהילה היהודית של רומא התעוררה השבוע למראה עשרות צלבי קרס, כרוזים וכתובות נאצה נגד ישראל ונגד היהודים. בחלקן נאמר "יהודים מלוכלכים", "יהודים, סופכם קרוב", "ציונים החוצה", "אנה פרנק - סיפורי בדים" ו"עזה תחזיקי מעמד". רשויות העיר מיהרו למחוק את הכתובות מהקירות ומהחלונות של חנויות בבעלות יהודית.

הפגנת פלסטינים במרסיי, צרפת, בתחילת השבועצילום: AFP

"הכתובות האנטישמיות שהופיעו היום בחלקיה השונים של העיר, הן כלימה ועלבון לכל תושבי רומא", אמר ראש העיר איניאציו מארינו. הוא ציין שפעל למחיקתן והביע תקווה כי האחראים "למעשה הנתעב" יימצאו במהרה. גם שר הפנים אנג'לינו אלפאנו מיהר לגנות את הכתובות האנטישמיות ולהביע סולידריות עם הקהילה היהודית "על רקע מעשים חמורים אלה של חוסר סובלנות שטינפו את עיר הבירה שלנו", כדבריו.

כתובות הנאצה ברומא הופיעו זמן לא רב אחרי פרסום דבריו הבוטים של הפילוסוף ג'אני ואטימו נגד ישראל. ואטימו, מרצה בכיר באוניברסיטה של טורינו בן 78, אמר שישראל היא "מדינה פשיסטית, נאצית ובריונית המשמידה עם שלם עם התירוץ של השואה, הגרועה מהיטלר". הוא קרא לאירופה לספק נשק לפלסטינים ולהקים בריגדות בינלאומיות "כמו בספרד" שיסייעו לפלסטינים, החמושים "רק בטילים בלתי מזיקים ונשק צעצוע".

אתמול עלו קולות דומים גם מתוך המערכת הפוליטית של איטליה, לאחר שחבר פרלמנט מטעם מפלגת תנועת חמשת כוכבים, מנילו די סטפאנו, קרא לממשלה להחזיר את שגריר איטליה מתל אביב בגלל מה שכינה "רצח העם" שישראל עושה ברצועת עזה.

ראש הקהילה היהודית של רומא, ריקרדו פאצ'יפיצ'י, קרא לבלום את מסע השנאה נגד היהודים ואמר ש"אסור שרומא תהיה כמו פאריס, שבה תוקפים יהודים, מכתרים בתי כנסת ומסוכן להסתובב עם כיפות".

ובאמת, בצרפת עדיין מזועזעים מההתקפות האנטישמיות שאירעו בשולי ההפגנות הפרו-פלסטיניות בשבועיים האחרונים, בתוך ובסמוך לבירה. ברובע סארסל, פרבר שבו חיים כ־15 אלף יהודים המכונה "ירושלים הקטנה", הוצתה מכולת כשרה ובית מרקחת בבעלות יהודית. כעבור שבוע, הותקף בית כנסת ברחוב לה רוקט במרכז פאריס והמתפללים בו נאלצו להתבצר בתוכו שעה שהמפגינים בחוץ צעקו "מוות ליהודים".

באזור אחר בעיר, הצליחה הקהילה הספרדית בבית הכנסת בית שלום של הרב סלומון מלכה לחמוק מהאלימות, אך לא מהמתח. "הם בני אדם והם מודעים למה שקורה", אמר מלכה, המכהן בתפקידו כאן זה 25 שנים. "הם פשוט לא מבינים למה הם מושא השנאה הזאת".

לדעת מלכה, תקיפות ישראל בעזה ומנין הקורבנות האזרחיים הגדל העניק מסווה אנטי-ציוני להתקפות נגד היהודים ברחוב ובאינטרנט, הנעשות בידי שוליים זועמים של האוכלוסייה המוסלמית בצרפת. "למה להביא מלחמה למדינה שאין בה מלחמה", שאל מלכה. "לסכסוך אין כל קשר ליהודים והערבים של צרפת".

המגמה הזו משכה גם את תשומת הלב של התקשורת העולמית. כתבת השער של השבועון האמריקאי "ניוזוויק" פורסמה תחת הכותרת: "אקסודוס: למה יהודי אירופה שוב נמלטים". על שער המגזין הופיעה תמונה של עולה חדשה שאמרה כי "להישאר בבלגיה לא היתה באמת אפשרות".

בכתבת ענק במגזין מתוארים אירועי אנטישמיות ש"היו פעם מחזות נפוצים בשנות ה-30, מלבד העובדה שמדובר במזרח פריז ב-13 ביולי 2014". במגזין ציינו את עליית מפלגות הימין הקיצוניות בבחירות לפרלמנט האירופי, בעיקר בצרפת, יוון, הונגריה וגרמניה, כסימנים המעידים על התגברות האנטישמיות ביבשת. בהונגריה וביוון זכו המפלגות יוביק והשחר המוזהב, מפלגות ימין קיצוניות, לתמיכה משמעותית גם בבחירות הכלליות, ובהונגריה אף הציע חבר מפלגת יוביק להכין רשימה של כל היהודים במדינה "מטעמי ביטחון לאומי".

בכתבה מובא סקר שנערך על ידי האיחוד האירופי ופורסם ב-2013 ומצא כי 29% מהיהודים שקלו להגר בגלל שהם לא מרגישים בטוחים. לפי אותו סקר, יהודים באירופה מתמודדים עם "עלבונות, אפליה ואלימות פיזית". שני שלישים מהמשיבים על הסקר סברו כי קיימת בעיה של אנטישמיות ביבשת. 76% מהמשתתפים העידו כי האנטישמיות החריפה בחמש השנים האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ