דן בילפסקי וסומני סנגופטה, ניו יורק טיימס

תובע מיוחד מטעם האיחוד האירופי אמר ביום שלישי שגורמים בכירים בצבא השחרור של קוסובו (KLA) היו מעורבים ברדיפה אתנית של סרבים בתום מלחמת קוסובו ב-1999, ושראיות מלמדות שבכמה מקרים הארגון גם היה מעורב בקצירת אברים וסחר בהם.

קוסובו הכריזה על עצמאות מסרביה ב־17 בפברואר 2008, כעשור אחרי שהפצצות נאט"ו סייעו לה לגרש מחבל ארץ זה את מי שהיה האיש החזק של סרביה, סלובודן מולושביץ', ולשים קץ למלחמת האזרחים האכזרית נגד הרוב האלבני. אבל האשמות לפיהן צבא השחרור של קוסובו לא נתן את הדין על פשעי המלחמה שנעשו לכאורה, מחבל במאמצי השכנת הפיוס באזור.

בספטמבר 2011 הוקם כוח משימה אירופי בראשותו של קלינט ויליאמסון, דיפלומט אמריקאי שכיהן כשליח לפשעי מלחמה מטעם ממשל הנשיא האמריקאי ג'ורג' בוש וממשל ברק אובמה. הכוח קם בעקבות דו"ח של מועצת אירופה, שהאשים את ראש ממשלת קוסובו האשים תאצ'י, מפקדו לשעבר של ה- KLA, בהנהגת ארגון "דמוי מאפיה", שסחר באיברים, נשק והרואין בימי המלחמה ואחריה. תאצ'י הדף את האשמות וממשלת קוסובו כינתה אותן בשעתו "נתעבות".

מוסלמים בקוסובו במהלך תפילה לרגל עיד אל-פיטר, ליד הבירה פריסטינה השבועצילום: רויטרס

וליאמסון, שסירב לומר אם הנהגתה הנוכחית של קוסובו עשויה היתה להיות מעורבת בפשעי מלחמה, ציין במסיבת עיתונאים בבריסל שהחשודים כוללים "אנשים" בדרגים הבכירים ביותר ב־KLA. לדבריו, קצינים בכירים בארגון הגרילה פגעו במתכוון באוכלוסייה אזרחית והיו מעורבים ב"הרג לא חוקי, חטיפות, כליאה בלתי חוקית במחנות בקוסובו ואלבניה, אלימות מינית ומעשים בלתי אנושיים אחרים, גירוש כפוי של תושבים מבתיהם וקהילותיהם וחילול והרס של כנסיות ואתרים קדושים אחרים".

הוא ציין שהסחר באיברים נעשה בתקופה מוגבלת, ושהראיות מצביעות על כך ש"קומץ" בני אדם נרצחו במתכוון כדי לקצור את איבריהם ולסחור בהם, ושהחקירות בעניין שובשו בגלל הפחדת עדים. "העובדה שהיקף המעשים היה קטן אינה מורידה מעוצמת הזוועה", אמר.

ויליאמסון ציין שהארגון התרכז בטיהור אתני של המיעוט הסרבי ובני רומה מכמה חלקים של המדינה, ושהוא פעל גם נגד אלבנים שהתנגדו ל-KLA. הצהרותיו של ויליאמסון הן בבחינת מכה לקוסובו, מדינה ענייה הנאבקת להשגת לגיטימציה בינלאומית מאז הכריזה על עצמאות, בתמיכת האו"ם ומרבית מדינות אירופה.

התובע הראשי של האיחוד האירופי, ג'ון קלינט, במסיבת העיתונאים בתום חקירת פשעי צבא השחרור של קוסובוצילום: אי־אף־פי

לעומת זאת, מסקנות של ויליאמסון יתקבלו מן הסתם בברכה בידי סרביה, שטענה זמן רב שאמות הצדק הבינלאומיות התמקדו בסרבים החשודים בפשעי מלחמה, תוך התעלמות מהגורמים שפגעו בסרבים במלחמה ואחריה.

ממשלת קוסובו הודיעה השבוע על כוונתה לשתף פעולה עם החקירה. סוגיית העמדתם לדין האפשרית של ראשי ה־KLA עולה על הפרק יותר מעשר שנים אחרי ביצוע הפשעים לכאורה; על פי החוק הבינלאומי אין התיישנות על פשעי מלחמה.

ויליאמסון הודיע שבראשית השנה הבאה בית הדין החדש לפשעי מלחמה בקוסובו, הצפוי לקום בראשית השנה הבאה, יעמוד לפני אתגרים לא מעטים. חקירות קודמות של חשד לקצירת איברים, הסתיימו בלא כלום בגלל הפחד שהשתלט על עדים רבים, במדינה קטנה שבה מנהיגי ה־KLA נחשבים לגיבורים וממלאים תפקידים רמים בממשלה. לא ברור עד כמה הם ישתפו פעולה עם החקירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ