ראש ממשלת ספרד לא הצליח לשכנע את נשיא קטלוניה לבטל את משאל העם

זו הפגישה הראשונה בין מריאנו רחוי לארתור מאס מאז שהוחלט לקיים משאל עם לעצמאות קטלוניה, אבל השניים לא הצליחו להגיע להסכמה

רפאל מינדר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפאל מינדר, ניו יורק טיימס

מנהיג קטלוניה  אמר אתמול לראש ממשלת מריאנו רחוי כי הוא מתכוון להמשיך עם ההכנות למשאל העם על עצמאות האזור, העתיד להתקיים בנובמבר השנה, חרף מאמצי הממשלה במדריד למנוע אותו. 

הפגישה במדריד היתה הראשונה בין רחוי לבין מאס, נשיא קטלוניה - מחוז המהווה חמישית מכלכלת ספרד - מאז שהוחלט שם בדצמבר לקיים את משאל העם על היבדלות מספרד. בשל העובדה הזו הפגישה נחשבה לפריצת דרך, גם אם תוצאותיה לא היו משביעות רצון עבור הממשלה במדריד.

בסיום הפגישה אמר מאס לעיתונאים כי לא היתה כל הצעה מצד הממשלה המרכזית לפתור את המשבר הפוליטי. הוא ציין שהפגישה היתה "דיאלוג פתוח" ושבמהלכה הציג לרחוי שורת הצעות כלכליות, כולל תוכניות להגדיל את ההוצאות על תשתיות בקטלוניה, וכי ראש ממשלת ספרד הביע נכונות ללמוד את ההצעות בעיון.

קריאה למשאל עם במהלך משחק ליגת האלופות בין ברצלונה לסלטיק, דצמבר 2013צילום: REUTERS

ביום שישי האחרון כי מורו הרוחני של מאס, ג'ורדי פוג'ול, הסתיר את הונו במקלטי מס ולא שילם עליו מסים במשך 34 שנים. דוברת המפלגה העממית (PP), מפלגתו של רחוי, הטילה את האשמה על כך על , ואמרה כי השערוריה עלולה להשפיע על התנועה לעצמאות המחוז. המפלגה העממית קראה שלשום להקים ועדת חקירה בפרלמנט המחוזי.

בשלוש השנים האחרונות, לנוכח המשבר הכלכלי העמוק שבו שרויה ספרד, התחזקה מאוד התנועה לעצמאות קטלוניה. כמחצית מתושבי החבל אומרים שהם רוצים עצמאות מספרד, רוב גדול בהרבה סבור שלתושבי החבל צריכה להינתן הזכות להחליט בעניין.

מחוקקים בקטלוניה הצביעו בינואר בעד עריכת משאל עם בסוגיית היפרדות קטלוניה מספרד, שבועות ספורים אחרי שמאס הכריז על תוכניות לערוך משאל עם בנובמבר 2014, אך התוכנית באפריל על ידי חברי הפרלמנט במדריד. "ההצעה איננה עולה בקנה אחד עם החוקה הספרדית", אמר באפריל ראש הממשלה רחוי, "החוקה אינה מכירה בריבונות של מחוז או פרובינציה".

נשיא קטלוניה ארתור מאסצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ