מומחים בינלאומיים הצליחו להגיע לאתר התרסקות המטוס המלזי

הממשלה הודיעה על עצירת הלחימה ליממה, על מנת לאפשר למומחים להיכנס לזירה ולנסות לאתר גופות נוספות; הפרלמנט האוקראיני דחה את התפטרות רה"מ

ד־פ־א ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד־פ־א ורויטרס

צוות פקחים בינלאומי הצליח היום (חמישי) להגיע אל אתר התרסקות טיסת "מלזיה איירליינס" במזרח אוקראינה לראשונה מאז הופלה על ידי טיל לפני שבועיים. העימותים סמוך לזירת האסון בין חיילי הממשלה והמורדים הפרו־רוסים מנעו מהמשלחות להיכנס לאזור כדי להתחיל בחקירה מקיפה של הפלת טיסה MH17, שהתרסקה בשטח שבשליטת המורדים. כל 298 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו על המטוס, מרביתם מהולנד, מלזיה ואוסטרליה, נהרגו באסון.

ממשלת אוקראינה הודיעה כי תשהה ליממה את המתקפה נגד המורדים, כדי לאפשר לפקחים להגיע בביטחה אל הזירה. למרות זאת, כתבים דיווחו כי ראו עשן מיתמר ושמעו פיצוצים סמוך לאתר ההתרסקות. קייב והבדלנים מאשימים זה את זה בהמשך הלחימה, על אף הבטחות שנתנו הצדדים וקריאות בינלאומיות להפסקת האש.

הצוות, הכולל פקחים מהארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה (OSCE) ומומחים מהולנד ואוסטרליה, צפוי להתמקד בשלב הראשוני באיתור הגופות הנוספות ובאיסוף חפצי הקורבנות, בתקווה שבהמשך תתאפשר כניסתו של צוות גדול יותר.

חיילים אוקראינים במחסום באזור דונייצק שבמזרח אוקראינהצילום: אי־אף־פי

כדי להגיע אל אתר ההתרסקות, עברו הפקחים דרך מחסומים של המורדים. באחד המחסומים, סמוך לכפר רוז'יפנו, איש מיליציה של המורדים אפשר לפקחים לעבור אך ירה באוויר כדי למנוע מכתבים להצטרף אליהם, כך דווח בסוכנות הידיעות אי־פי. הוא אמר כי הלחימה עדיין נמשכת בכפר, וכתבים דיווחו כי ראו פצצות מרגמה נוחתות סמוך לכפר סמוך אחר, הרבובה.

לא ברור לחלוטין כמה גופות נותרו בזירת האסון, אך ג'ולי בישוף, שרת החוץ של אוסטרליה, אמרה היום כי לפי המידע שבידי אוסטרליה עוד כ–80 גופות עדיין לא פונו מהזירה. "יש לנו את התמיכה החזקה ביותר האפשרית מממשלת אוקראינה, אך הלחימה עדיין נמשכת ואין הפסקת אש", אמרה בישוף, "החשש הגדול שלי היא שרוסיה מחבלת בתהליך באופן פעיל". לדבריה נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, התחייב לסייע בגישה בטוחה לפקחים, אך האתר עדיין אינו בטוח. שגריר רוסיה באו"ם, ויטאלי צ'רקין, האשים כי אוקראינה היא שחוסמת את הגישה לצוותים הבינלאומיים. "אנו מודאגים מכך שרשויות קייב רוצות להרוס עדויות שיחשפו את חלקן באסון", אמר.

בתוך כך הפרלמנט האוקראיני דחה היום את התפטרותו של ראש הממשלה, ארסניי יצניוק, שבוע לאחר שזה הגיש את ההתפטרות. יצניוק התפטר לאחר ששתי מפלגות עזבו את הקואליציה, והפרלמנט לא הצליח להעביר חקיקה שלדברי ראש הממשלה הכרחית על מנת לממן את המאבק נגד הבדלנים במזרח אוקראינה. 16 חברי פרלמנט הצביעו בעד קבלת ההתפטרות ו–109 התנגדו, ויתר חברי הפרלמנט, הכולל 450 מושבים, נעדרו מההצבע או נמנעו.

הנשיא פטרו פורושנקו קרא למחוקקים להגיע לפשרה שתאפשר לפרלמנט להמשיך ולפעול גם לקראת הבחירות החדשות לפרלמנט שצפויות להיערך בחודשים הקרובים. בעקבות הלחץ שהפעיל הנשיא, העביר הפרלמנט את החוקים שראש הממשלה יצניוק ביקש לקדם. החוקים יאפשרו לאוקראינה לעמוד בהתחייבויותיה הבינלאומיות לתוכניות החילוץ שקיבלה מקרן המטבע העולמי, יבטיחו העברת כספים נוספים לצבא ויאפשרו לשקם תשתיות שנפגעו בלחימה.

היום אימץ האיחוד האירופי באופן רשמי את הסנקציות האוסרות מכירת נשק לרוסיה ופוגעות במימון בנקים רוסיים, בשל תמיכתה של מוסקבה במורדים באוקראינה. רוסיה גינתה את הצעדים, החריפים ביותר שהוטלו על ידי אירופה עד כה, והגדירה אותם "הרסניים וקצרי רואי". המהלכים נועדו למנוע מבנקים רוסיים לגייס כספים בשווקי הון של האיחוד, להגביל מכירת ציוד הגנה לרוסיה וייצוא טכנולוגיה מתקדמת בתעשיית הנפט. אתמול נודע כי העיצומים שייכנסו היום לתוקף יוטלו על חמישה בנקים רוסיים בבעלות ממשלתית, בהם סברבנק, הבנק הגדול ביותר ברוסיה, וונשטורגבנק, הבנק השני בגודלו במשק הרוסי.

בתגובה, הודיעה רוסיה כי תאסור על ייבוא סויה מאוקראינה אל שטחה, וכי ייתכן שתטיל גם איסור על ייבוא פירות מיוון ועופות מארה"ב, כך דיווחו סוכנויות החדשות הרוסיות. רוסיה כבר אסרה על ייבוא מוצרי מזון שונים מכמה מדינות בעקבות סנקציות מדינות המערכב. אוקראינה ייצאה כ–1.2 מיליון טון של סויה ב–2012, מתוכם 141 אלף לרוסיה. מוסקבה כבר אסרה על ייבוא חלב ומיץ מאוקראינה אל שטחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ