קברניט "קוסטה קונקורדיה" הוזמן לדבר בסמינר על אסונות

סערה התעוררה לאחר זימונו של פרנצ'סקו סקטינו, רב־החובל של אניית התענוגות שטבעה ב–2012 והואשם בהריגה, לסמינר באוניברסיטה הגדולה באיטליה

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

מהומה רבתי פרצה באוניברסיטה הגדולה ביותר באיטליה, לאחר שהתפרסם כי אחד המרצים הזמין את פרנצ'סקו סקטינו, רב החובל לשעבר של אניית התענוגות שטבעה "קוסטה קונקורדיה", להרצות בסמינר שהוא עורך. סקטינו, העומד למשפט באשמת הריגה והאשמות אחרות על חלקו באסון, אמר: "הוזמנתי משום שאני מומחה. הייתי צריך להציג כיצד משתלטים על פאניקה".

32 שני אנשים מתו בתוהו ובוהו ששרר בספינת הענק לאחר שהתנגשה בשרטון ליד האי ג'יליו בליל 13 בינואר 2012. אדם נוסף, צוללן, נספר מאוחר יותר במהלך מאמצי חילוץ הספינה הטבועה. העיתון הפלורנטיני "לה נָצְיוֹנֶה" דיווח כי סקטינו נאם במשך קרוב לשעתיים לסטודנטים באוניברסיטת ספיאנצה שברומא.

האוניברסיטה פרסמה הודעה בה אישרה כי רב־החובל לשעבר השתתף בסמינר ב–5 ביולי, כחלק מקורס לתואר שני בקרימינולוגיה ורפואה משפטית, וטענה כי האוניברסיטה "גינתה נחרצות" את היוזמה. בהודעה נאמר גם כי רקטור האוניברסיטה הורה לוועדת האתיקה לערוך בדיקה, ואולי גם לנקוט פעולה משמעתית, נגד מארגן הסמינר, פרופסור וינצ'נזו מסטרונארדי.

פרנצ'סקו סקטינו, קברניט "קוסטה קונקורדיה"צילום: Reuters

בהודעת האוניברסיטה נאמר עוד כי הרקטור, לואיג'י פראטי, טלפן למרצה והאשים אותו "בתירוצים פתטיים". מסטרונארדי ענה שהסמינר לא נערך בתחום האוניברסיטה והכחיש שהיה חלק מקורס לתואר שני. לדבריו, זה היה סמינר למומחים שכלל שחזור תלת־ממדי של האסון.

"זה לא היה הרעיון שלי להזמין את סקטינו. הוא היה זה שהתקשר אלינו באמצעות פרקליטיו אחרי שנודע לו על הסמינר, וביקש להשתתף בו כדי לאזן את הדברים. הוא ידע שמומחים ידברו על הספינה הטרופה, וחשש שהגרסאות שלהם יזיקו לקו ההגנה שלו. ברור שלא הערכתי במידה מספקת את השלכות האירוע, אך אין כל ספק שמנקודת מבט מדעית, עמדתו של מישהו היה חלק באותו אירוע טרגי היתה מעניינת בהחלט".

סקטינו טען שקיבל "הכרה אקדמית" על תרומתו לסמינר: "הפלגתי בכל ים בעולם. אני יודע איך אנשים מתנהגים במקרים כאלה, ואיך צריך להגיב כשיש אנשי צוות מעמים שונים". לדבריו, טביעת "קונקורדיה" הושוותה לאסונות אחרים. אחת השאלות היתה "למה בהתקפה על מגדלי התאומים היו אנשים שהשליכו את עצמם מהחלונות, ואילו בזמן טביעת 'קונקורדיה' איש לא עשה כך?".

האסון הוא עדיין נושא רגיש מאוד באיטליה. בחודש שעבר, אחרי אחד ממבצעי החילוץ היקרים והמורכבים ביותר בהיסטוריה, חולץ גופה המחליד של האנייה ממקום טביעתו ונגרר בהצלחה לגנואה, שם הוא אמור להיגרט.

האנייה "קוסטה קונקורדיה" לאחר שהוצפה ונגררה לנמל גנואה בחודש שעברצילום: AP

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ