חשש מהתפרצות הר געש במרכז איסלנד

במהלך השבוע התרחשה פעילות סיסמית מוגברת באזור הר הגעש בורדרבונקה, והתרעת הסכנה למטוסים הועלתה לדרגה הגבוהה ביותר

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

שתי רעידות אדמה נוספות התרחשו הלילה (ראשון) בהר הגעש בורדרבונקה שבאיסלנד, שעות לאחר שהתפרצות געשית קטנה מתחת לקרחון סמוך הביאה להעלאת רמת הסיכון למטוסים באזור הר הגעש לאדום, הדרגה הגבוהה ביותר. אפר שהועף לאטמוספירה בהתפרצות הר הגעש אייאפיאטלאייוקוטל ב–2010, הביא לסגירת רוב המרחב האווירי של אירופה לשישה ימים, השפיע על יותר מעשרה מיליון בני אדם וגרם להפסדים של מ–1.7 מיליארד דולר.

ההתפרצות של אתמול, שאירעה מתחת לקרחון דינקיוקוטל, סגרה חלקים מהמרחב האווירי של איסלנד אך נמלי התעופה במדינה נותרו פתוחים. היא התרחשה בטווח של הר הגעש בורדרבונקה, אך במרחק של 25 קילומטר ממוקד רעידות האדמה, כך מסר השירות המטאורולוגי של איסלנד. אין סימנים לכך שגז או אפר געשיים פרצו אל מעל לקרח.

במהלך השבוע התרחשו מאות רעידות אדמה קלות בבורדרבונקה, המערכת הוולקאנית הגדולה ביותר באיסלנד, הממוקמת מתחת לכיפת קרחון. השירות המטאורולוגי מסר כי רעידת האדמה הראשונה שאירעה הלילה התרחשה מעט לאחר חצות (שעון מקומי), בעוצמה של 5.3 ובעומק 4.8 קילומטר מתחת לפני הקרקע, ולאחריה התרחשה הורגשה נוספת בעוצמה 5. אלה רעידות האדמה החזקות ביותר מאז החלה הפעילות הסיסמית המואצת ביום שלישי, והן החזקות ביותר בהר הגעש בורדרבונקה מאז 1996. הרשויות מסרו כי לא היתה במקום התפרצות געשית משמעותית, אך הן סגרו את המרחב האווירי באזור כאמצעי זהירות.

שלט הזהרה בדרך להר הגעש בורדרבונקהצילום: רויטרס

האזור של הר הגעש, שבמרכז האי השוכן בצפון האוקיינוס האטלנטי, כבר פונה לאחר ימים של פעילות סיסמית גבוהה. קוד אדום הוא הדרגה החמורה ביותר בסולם בין חמש דרגות, והוא מציין שצפויה בקרוב התפרצות של הר געש, או שההתפרצות כבר החלה והיא מלווה בפליטה משמעותית של אפר.

אירוקונטרול, רשות התעופה האירופית היושבת בבריסל, הודיעה כי ברגע שתחל התפרצות הר הגעש, מרכז הייעוץ לאפר וולקאני בלונדון יפרסם תחזית בנוגע לרמות האפר הוולקאני באטמוספרה. על פי תחזית זו עשויות רשויות התעופה האזרחיות לפרסם התרעה, אבל חברות התעופה הן שיחליטו אם להמשיך בפעילותן וכיצד להתאים את לוח הטיסות שלהן, כך הודיעה אירוקונטרול.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ