ממשלת צרפת התפטרה בשל מחלוקת על המדיניות הכלכלית

הנשיא פרנסואה הולנד הורה לראש הממשלה להקים קבינט חדש, לאחר ששר הכלכלה מתח ביקורת גלויה על צעדי הצנע שמקדמת צרפת בלחץ האיחוד האירופי

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס הגיש היום (שני) את התפטרותה של ממשלתו הסוציאליסטית, לאחר שהאשים את שר הכלכלה בחציית הקווים בביקורת הבוטה שמתח על מדיניות הממשלה. הנשיא פרנסואה הולנד קיבל את ההתפטרות, והורה לוואלס להקים ממשלה חדשה עד יום שלישי.

כלכלתה של צרפת נמצאת בקיפאון, ושביעות הרצון מהולנד מצויה בשפל היסטורי. על ממשלת צרפת מופעל לחץ רב מצד האיחוד האירופי להסדיר את כלכלתה. שר הכלכלה ארנו מונטבורג עורר סערה לאחר שתקף את צעדי הצנע שמקדמת אירופה, ואמר כי הם חונקים את צמיחתה של צרפת בפגישה של חברי המפלגה הסוציאליסטית במזרח צרפת.

מונטבורג אמר כי הגיעה העת לנקוט "התנגדות צודקת ושפויה" ל"אובססיות המוגזמות של השמרנים בגרמניה", וקרא לראש הממשלה ולנשיא לנקוט שינוי משמעותי במדיניות הכלכלית של צרפת. עמדתו של מונטבורג נתמכת על ידי שר החינוך בנואה המון, וככל הנראה גם על ידי שרת התרבות אורלי פיליפטי.

ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס (מימין) ושר הכלכלה ארנו מונטבורג צילום: אי־פי

דבריו של מונטבורג עוררו את כעסה של ההנהגת המפלגה הסוציאליסטית, הטוענת כי תפקידו הוא לתמוך בממשלה ולא לבקר אותה מבפנים. "הוא לא שם כדי לפתוח דיון, אלא כדי להשיב את צרפת לנתיב של צמיחה", אמר קרלוס דה סילבה, דובר המפלגה הסוציאליסטית, לעיתון לה פיגארו.

דקות לאחר התפטרותו של ואלס פרסם הולנד הצהרה, בה ביקש מראש הממשלה להקים קבינט חדש "שהולם את הכיוון [שהולנד] מוביל בו את המדינה". בבי-בי סי נכתב כי פירוק הממשלה נועד לשלוח מסר ברור לפיו הולנד לא יסבול ביקורת פנימית ממפלגתו בעת המשבר הכלכלי.

שיעור האבטלה בצרפת עומד על יותר מ-10%, וסקרים מראים כי פחות מ-20% מהמצביעים מאמינים כי הולנד יכול לשקם את הכלכלה. הולנד מתכנן לקצץ בהוצאות הממשלה כדי לממן קיצוצי מסים לעסקים, אך במפלגתו יש כאלה שמביעים ספק שזו הדרך הנכונה להמרצת הכלכלה. אלה מעוניינים להתמקד פחות בצעדי הצנע, ולתעל כסף רב יותר אל משקי הבית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ