ר"מ פולין יהיה נשיא המועצה האירופית; שרת החוץ של איטליה תחליף את אשטון

דונלד טוסק יעמוד בראש הגוף המדיני העליון של אירופה, ופדריקה מוגריני תהיה הדיפלומטית הבכירה. לשניים צפויים אתגרים ביבשת ובעולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנהיגי אירופה מינו הערב (שבת) בתום דיונים בבריסל את שרת החוץ של איטליה פדריקה מוגריני לתפקיד שרת החוץ הבאה של האיחוד האירופי, ואת ראש ממשלת פולין דונלד טוסק לנשיא המועצה האירופית. מוגריני תחליף את קתרין אשטון הבריטית כדיפלומטית הבכירה באיחוד. טוסק, ייכנס לתפקיד במקומו של הנשיא הנוכחי, הרמן ואן רומפיי הבלגי, כשיעמוד בראש הגוף המדיני העליון של האיחוד האירופי.

עם מינוים הושלם איוש שלוש המשרות הבכירות באיחוד: השניים יעבדו בצמוד לנשיא הנציבות האירופית הנכנס, ז'אן קלוד־יונקר מלוקסמבורג. טוסק, בן 57, יכהן בתפקיד שנתיים וחצי, עם אפשרות הארכה, החל ב–1 בדצמבר. כהונתה של מוגריני, בת 41, תמשך חמש שנים ותחל ב–1 בנובמבר. מינוי השלושה מאזן את האינטרסים של השמאל והימין באיחוד האירופי ושל המדינות המזרחיות והמערביות, הצפוניות והדרומיות, וכן עונה על הדרישות למנות נשים לתפקידים בכירים באיחוד.

"פדריקה מוגריני תהיה הפנים החדשות של האיחוד האירופי בהתמודדות היום־יומית עם עמיתינו בעולם", אמר הערב ואן רומפיי. מוגריני, חברת מפלגת המרכז־שמאל באיטליה, משמשת כשרת החוץ של ארצה רק מאז פברואר, ובמשך הדיונים על איוש התפקיד טענו מתנגדיה כי אין לה די ניסיון. המאמץ הראשון להבטיח את מינויה ביוני נכשל, על רקע התנגדות מנהיגי מדינות מזרח אירופה.

מוגריני הסטיחה אתמול לפעול באופן בלתי מתפשר כדי לקדם פרויקטים אירופים בעולם, ולהילחם במשברים שיכולים לפגום בהצלחת האיחוד. "אנו חלום שהתגשם, אך עלינו להיזהר שהוא לא יהפוך לסיוט", אמרה. בהשיבה למבקריה אמרה כי היא צברה ניסיון כמחוקקת באיטליה וכן בפעילותה בחברה האזרחית. ואן רומפי אמר כי מנהיגי אירופה "בטוחים שהיא תהיה מתווכת מיומנת ואיתנה, ומגינה של מקום האירופאים בעולם".

טוסק הנהיג את קואליציית המרכז־ימין של פולין מאז 2007, ופיקח על צמיחתה הכלכלית המתמדת של המדינה. רומפיי שיבח אתמול את "הדרך הנחושה והבטוחה בה ניווט את פולין במהלך המשבר הכלכלי, והצליח לשמור על צמיחה כלכלית יציבה". טוסק, שבהצבעה נהנה בעיקר מתמיכת בריטניה וגרמניה, הוא הפוליטיקאי הפולני הראשון המצטרף למוסדות העליונים של האיחוד האירופי.

עיקר משימתו יהיה לגשר בין דעות שונות של חברות האיחוד כדי להגיע לקונצנזוס של הארגון כולו, דבר הדורש כישורי שכנוע ויכולות דיפלומטיות לא מבוטלות. הניסיון שצבר כראש ממשלת פולין וכיו"ר מפלגת "המצע האזרחי" שאוחזת בהגה השלטון כבר קדנציה שנייה בוודאי יעמוד לו לעזר — חרף העובדה שאינו שולט על בוריה בשפות זרות ואין לו נסיון רב בניהול עניינים בינלאומיים.

משימתו הקשה הראשונה של טוסק תתרכז בוודאי בהשגת דעה אחידה של מדינות אירופה בנושא הסכסוך הרוסי־אוקראיני. פולין מנהלת בעניין זה מדיניות התומכת בעמדת האוקראינים, בעוד רוב המדינות המערביות אינן מעוניין בסכסוך גלוי עם רוסיה של פוטין. הנושא הסבוך האחר הוא הצבת כוחות נאט"ו על אדמת פולין, צעד בו תומך נשיא ארה"ב ברק אובמה, אך קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מתנגדת לו בתוקף משום שלטענתה מדובר בהתגרות מיותרת בקרמלין.

טוסק, נשוי ואב לבן ובת, נולד בעיר גדאנסק במשפחת פועלים. סבו, עובד רכבות, שנכלא זמן־מה במחנה הריכוז הנאצי שטוּטהוֹך, גויס לקראת סוף מלחמת העולם השנייה לצבא הגרמני, אך ערק משורותיו אחרי שירות קצר. בהיותו צעיר הצטרף לתנועת "סולידריות" שהתנגדה לשלטון הקומוניסטי בפולין, ובתום לימודי ההיסטוריה שלו באוניברסיטה צלל אל תוך מערבולת של מאבקים פוליטיים במדינה שהשתחררה מהשלטון הקומוניסטי.

עם קבלת התפקיד יותיר מאחוריו מפלגת מרכז ליברלית אותה ניהל ביד ברזל, למרות שלא עלה בידו להנהיג אחדות דעים בין דמויותיה המרכזיות. על פי תקנון המפלגה את מקומו בראשות הממשלה אמורה לתפוס יו"ר בית הנבחרים אווה קופאץ', שלדעת רוב המשקיפים אינה מסוגלת להביא את המצע האזרחי לניצחון בבחירות הכלליות שיתקיימו בעוד כשנה וחצי. במקרה של כישלון, השלטון עלול לעבור למפלגה הימנית־לאומית חוק וצדק, הנתמכת בידי הכנסייה הקתולית.

לטוסק נותרו כחודשיים כדי להנהיג במפלגתו שינויים אישיים ושינויים בתקנון שיעניקו לה סיכוי סביר להישאר בשלטון. אם לא יקרה הדבר, פולנים רבים בוודאי יחושו שעל ההישג במוסדות האיחוד שילמו מחיר כבד במולדתם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ