דו"ח: המטוס המלזי התרסק באוקראינה לאחר שנפגע מ"עצמים הנעים במהירות"

הצוות ההולנדי נמנע מלקבוע שהמטוס - שהתרסק ביולי מעל מזרח אוקראינה שבשליטת המורדים - הופל באמצעות טילים, אך ממצאיו מובילים למסקנה זו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

טיסת מלזיה אירליינס MH17 נפגעה ככל הנראה ממספר רב של "חפצים שנעו מהר מחוץ למטוס", מה שגרם למטוס להתפרק מעל שמי אוקראינה – כך קובע היום (שלישי) דו"ח ראשוני שחקר את אסון התעופה הקטלני.

הדו"ח הראשוני, שנכתב על ידי מועצת הבטיחות ההולנדית, נמנע מלהגיד כי מטוס הבואינג 777 נורה והופל על ידי טילי קרקע אוויר, אך נראה כי ממצאיו מצביעים על המסקנה הזאת. בהולנד הגיבו לטענות לפיהן הצוות נמנע מלהטיל אשמה בכך שתפקידו של הצוות להבין מה גרם להתרסקות, ולא להטיל אשמה.

זירת ההתרסקות של מטוס הנוסעים באוקראינהצילום: REUTERS

המטוס התרסק ב-17 ביולי, מעל שטחי מזרח אוקראינה שבשליטת המורדים הפרו-רוסים. 298 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו על המטוס, נהרגו.

הדו"ח שפורסם התבסס בין היתר על תמונות של הריסות המטוס. "הנזק בו ניתן היה להבחין בחלק הקדמי של המטוס מצביעים על כך שהמטוס נוקב על ידי מספר רב של עצמים שנעו במהירות מבחוץ למטוס", נכתב בדו"ח. "סביר שהפגיעה הזו גרמה לפגיעה בשלמות המבנית של המטוס, ובכך להתפרקותו תוך כדי טיסה".

חוקרי מועצת הבטיחות שמובילים את החקירה הבינלאומית לנסיבות האסון, לא מצאו כל ראיה לתקלה טכנית או לטעות של אחד מאנשי הצוות. "תוצאות הבדיקה הראשוניות מצביעות על סיבה חיצונית להתרסקות", אמר ראש הצוות, טיבה יוסטרה. "מחקר נוסף הכרחי כדי לקבוע את סיבת ההתרסקות בדיוק רב יותר. אנחנו מאמינים כי ראיות נוספות יהפכו זמינות בתקופה הקרובה". הדו"ח המלא צפוי להתפרסם בתוך שנה ממועד ההתרסקות.

בגלל הלחימה במזרח אוקראינה בין הצבא לפרו-רוסים, החוקרים לא ביקרו בזירת ההתרסקות. "בחינה פורנזית תתבצע כשאפשר יהיה להעביר חלקים מההריסות", נכתב בהצהרה. הדו"ח הראשוני התבסס על תמונות מאתר ההתרסקות, נתוני מכ"ם, ומידע מהקופסא השחורה של המטוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ