רויטרס

נשיא צרפת לשעבר, ניקולא סרקוזי, הכריז הערב (שישי) על חזרתו לפוליטיקה, והודיע כי יתמודד על הנהגת מפלגת האופוזיציה UMP בצעד ראשון לקראת מועמדות לנשיאות בבחירות 2017. סרקוזי בישר על החלטתו בעמוד הפייסבוק שלו, לאחר חודשים של השערות בתקשורת בצרפת בנוגע לעתידו הפוליטי. סרקוזי, בן 59, הפסיד לנשיא הסוציאליסטי פרנסואה הולנד בבחירות ב-2012, אך מאז צנחו שיעורי התמיכה של הולנד והוא הפך לנשיא הכי פחות אהוד בתולדות צרפת.

בתוך דקות מפרסום ההודעה הגיבו מאות גולשים בעד ונגד סרקוזי. במכתבו כותב הנשיא לשעבר כי הוא ישוב לפוליטיקה משום שחש כי "להישאר צופה מבחוץ זו סוג של נטישה" בעת בה הפוליטיקה בצרפת שרויה באי־סדר כה כבד. "אני מועמד להיות הנשיא של משפחתי הפוליטית", כתב סרקוזי, "אציע להעביר בה רפורמות מרחיקות לכת, כדי ליצור בתוך שלושה חודשים את הבסיס לתנועה חדשה ורחבה יותר שיכולה לדבר אל צרפת כולה... התנועה החדשה הזו תאמץ פרויקט חדש".

סרקוזי נחשב לדמות שנויה במחלוקת, והוא מושמץ על ידי מצביעי השמאל אך בעיני תומכיו נחשב לפוליטיקאי היחיד המסוגל לאחד את שורות מפלגת המרכז-ימין המפולגת UMP ולהביאה לניצחון בבחירות. אולם שובו הפוליטי צפוי גם להיות סבוך בשל שורת פרשיות פליליות בהן הוא מעורב, במסגרתן שהה 18 שעות תחת חקירת משטרה ביולי בשל האשמות בשחיתות בקמפיין הבחירות שלו ב–2007. סרקוזי מכחיש את החשדות נגדו, וטוען כי רודפים אותו ממניעים פוליטיים.

סרקוזי לאחר ההפסד בבחירות ב-2012צילום: רויטרס

סרקוזי, הרואה בעצמו כמי שסייע לכוון את אירופה במהלך המשבר הכלכלי החמור ביותר שידעה בעשורים האחרונים, אמר כי ניצל את פסק הזמן שלקח מהפוליטיקה כדי להרהר ולחשוב, ולדבר עם אזרחיה הפשוטים של צרפת. "ראיתי את עלייתם, כמו גל בלתי ניתן לעצירה, של אי סדר, דחיה וכעס... בקרב צרפתים רבים ראיתי את הפיתוי שלא להאמין עוד בכלום או באף אחד", כתב. "היעדרה של כל תקווה, תכונה כה בלתי רגילה עבור צרפת, מאלצת אותנו כעת להמציא את עצמנו מחדש".

סרקוזי צמח בהדרגה כמנהיג הימין בצרפת באמצע שנות ה-2000, והוא הציג עצמו כאיש רפורמה בעל רעיונות אמיצים, שיעלה את צרפת על דרך חדשה. גישתו האגרסיבית וסגנונו האמריקאי כמעט משכו ודחו מצביעים במקביל, בעוד הוא התחייב לערוך רפורמות בשווקי העבודה ובמערכת המיסוי, במטרה לחזק את התעשייה ויצירת מקומות העבודה. הוא עמד מול מאות אלפי שובתים כשהעלה את גיל הפרישה בצרפת מ-60 ל-62.

במדיניות חוץ, תיווך סרקוזי בהפסקת אש לסיום המלחמה הקצרה בין רוסיה לגאורגיה ב-2008, והוביל את ההתערבות הצבאית הבינלאומית בלוב שלוש שנים לאחר מכן. אולם תחושה נרחבת בקרב הציבור כי הוא ניצב לצדם של העשירים יצרה לו תדמית של נשיא המתהדר באורח חיים ראוותני, והרחיקה ממנו מצביעים רבים שחשו את נטל המשבר הכלכלי.

לצרפת היסטוריה ארוכה של חזרות לזירה הפוליטית, מנפוליאון ועד לנשיא לשעבר ז'אק שיראק, שעל אף עליות ומורדות בקריירה שלו, שב לנשיאות ב–1995 למשך שתי קדנציות. יותר לאחרונה, אלן ז'ופה, ראש הממשלה לשעבר שהורשע ב–2004 בשימוש בכספי ציבור, חזר לתפקיד שר החוץ תחת סרקוזי וכעת נחשב למועמד אפשרי לנשיאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ