הוצגה ממשלה חדשה בפולין: שר החוץ שיקורסקי יוחלף

שיקורסקי, אחד הפוליטיקאים הפולנים הבולטים בזירה העולמית, מונה ליו"ר הפרלמנט. במקומו ישמש גז'גוז' סכטינה, שאיתגר בעבר את רה"מ הקודם טוסק

רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה

שר החוץ של פולין, רדוסלב שיקורסקי, מונה ליושב ראש בית הנבחרים במקומה של אווה קופָּץ, שתהיה ראשת הממשלה החדשה ובמקביל תנהל את ענייני מפלגת השלטון. שר ההגנה טומאש שיֶמוֹניָק, שדורש זה זמן רב להקצות משאבים כספיים משמעותיים לחידוש הציוד הצבאי, ובעיקר זה של חיל האוויר, זכה לצד תוארו המיניסטריאלי גם בתפקיד של סגן ראש הממשלה – דבר שייחזק באורח משמעותי את השפעתו הפוליטית. הממשלה החדשה של פולין הוצגה ביום שישי, לאחר שזכתה בברכת נשיא המדינה ברוניסלב קומורובסקי.

"תפקידנו העיקרי עתה יהיה לזכות באמונו של הציבור הרחב", הצהירה קופץ' שתציג את ההרכב, הכולל שלוש נשים חדשות, לאישור בית הנבחרים בתחילת אוקטובר. אלא שלא רק אמון הבוחרים עומד לנגד עיניהם של קופאץ' ושל הנשיא קומורובסקי, כי אם הסיכוי לאחד את הפלגים היריבים בתוך מפלגת השלטון, "המצע האזרחי". לדבר משמעות רבה, משום שבעוד חודש יתקיימו בפולין בחירות לרשויות המקומיות, ובשנה הבאה – לפרלמנט. לאחר שלטון של שתי קדנציות, הפרשנים המדיניים אינם מנבאים למפלגה זו ניצחון מוחץ שיאפשר לה לשלוט קדנציה שלישית בלי להיות תלויה בשותפים קואליציונים.

המינוי המעורר את הפליאה הרבה ביותר הוא מסירת תיק החוץ לחבר בית הנבחרים גזֶ'גוז' סכֶטינָה, פעיל ותיק של "המצע האזרחי" ומדינאי בעל כישורים רבים, שהוזז על ידי דונלד טוסק לספסלים אחוריים במערכות השלטון כיוון שראה בו מתחרה בפועל למעמדו. טוסק נבחר בחודש שעבר לנשיא המועצה האירופית בבריסל ולא תהיה לו השפעה של פועלו על שר החוץ החדש. גם שאיפתו להוביל את קופץ' בשיטה של שלט רחוק לא תעלה כנראה יפה, כיוון שראשת הממשלה החדשה נהנת מתמיכה כמעט בלתי מסוייגת של נשיא המדינה.

קופץ' מציגה את ממשלתה החדשה בוורשה. מימין: שר החוץ החדש גז'גוז' סכטינה ראשון מימין, שר ההגנה וסגן ראש הממשלה טומאש שימוניק משמאלצילום: אי־אף־פי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ